II. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu Sona Erdi

  0
  87

  Bursa Kent Konseyi ev sahipliği ve koordinasyonunda, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle yapılan II. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu, iki günlük yoğun programın ardından sona erdi. Çok sayıda akademisyen, kent konseyi temsilcisi ve gönüllü katılımcıların yer aldığı sempozyum, 20 konu başlığında toplam 5 oturumla tamamlandı.

  İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilat, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın destek verdiği sempozyum, kent konseyi uygulamasında yaşanan sıkıntıların değerlendirilmesi, belirlenen hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığının tartışılması, kent konseylerinin işlevselliğinde gelinen son durumun konuşulmasını amaçladı.

  Adıyaman Kent Konseyi olarak başkan düzeyinde katılım sağladığımız sempozyumun, kent konseylerinin karşılaştığı mevzuat ve uygulamadan kaynaklanan sorunların çözümünde önemli bir aşama olacağına inandığını ifade eden Adıyaman Kent Konseyi Başkanı H. Sinan Temel yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bugüne kadar karşılaşılan sorunların masaya yatırılarak çözümlerin arandığı ve önerilerin sunulduğu II. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumunun çok verimli geçtiğine inanıyorum. Türkiye’nin dört bir yanından gelen kent konseyi temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda akademisyenin de bildiri sunduğu sempozyum, kent konseylerinin geleceği açısından önemli bir organizasyon olmuştur. Sempozyuma katılanların fikir alışverişi yapmalarının yanında sorunları tartışarak ele almaları da konulara farklı boyut kazandırmıştır. Kent Konseyleri olarak hem mevzuattan hem de uygulamadan kaynaklanan sorunları çözme konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Hem yerel hem de ulusal ölçekte karşılaşılan sıkıntıların büyük oranda çözülebilmesi için mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda herkesin hemfikir olduğu sempozyumda, farklı uygulamaların önüne geçecek tedbirlerin de alınması gerektiği konuşuldu. Hem yeni insanlarla tanışma hem de yeni bilgiler edinme konusunda bizim açımızdan çok yararlı geçen bu mükemmel organizasyondan dolayı başta Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

  19378_DSC_0106_1_201504111347

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz