İHD, 12 Eylül Anıtı Yapmak İstiyor

  0
  38

  İHD Adıyaman Şube Başkanı Av. Osman Süzen, 12 Eylül Darbesi’nde ölen veya işkence görenlerin anısına Adıyaman’da bir insanlık anıtı yapmak istediklerini söyledi.
  İHD Başkanı Av. Osman Süzen, 12 Eylül Darbesi’yle ilgili toplumsal hafıza oluşması için Adıyaman Valiliğine ve Adıyaman Belediyesine insanlık anıtı yapmak için resmi başvuruda bulunacaklarını açıkladı. Valilik ve belediyeden bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını ve bu anıt için düşündükleri iki yerden birini tahsis etmelerini talep edeceklerini söyleyen Osman Süzen, “Umarım isteğimiz yerine gelir. Nasıl ki bu gün 12 Eylülde Ulucanlar Cezaevi müze olarak kullanılıyor ve toplumsal bir hafıza oluşumuna yardımcı oluyorsa bu da Adıyaman için böylesi bir hafızanın oluşumuna katkı sağlamış olacaktır.
  12 Eylül Darbesi sonucu Türkiye’nin tümünde olduğu gibi ilimizde de yüzlerce kişi haksız yere gözaltına alındı. Günlerce süren gözaltı sürecinde ağır işkencelere uğradılar. Bir çok insanlık dışı, keyfi muamelelere tabi tutuldular. Bir kısmı işkence sırasında hayatını kaybetti. İşkencelere uğrayan bu insanların bir kısmı sakat kaldı, ülkesini terk etmek zorunda bırakıldı. Darbenin bu insanlarda yarattığı travmalar halen devam ediyor. Maalesef ülkemizde doğru dürüst bir şeklide darbelerle hesaplaşılmadı. Darbelerin yarattı acılar sarılamadı. Gelecek kuşaklara bu darbelerin gerçek yönünü, kime hizmet ettiği bir türlü ortaya çıkarılmadı. Gerçek bir yüzleşme sağlanmadı.
  Oysa darbeye muhatap olmuş bu mağdurlar 12 Eylül Darbesinde o zaman halk arasında Pirin Palas denilen ve şu anda doğum ve çocuk hastanesi olarak kullanılan işkence merkezinde günlerce işkenceye karşı insan onuru ile dik durdular. Bu gün bizler 12 Eylülü toplum vicdanında mahkum edebiliyorsak bu insanların insanlık onuru için işkenceye karşı sergiledikleri direnmedir. Darbelere karşı tek sigortamız da insanları insan onurunu çiğneyen darbeler ve darbecilere karşı bu direnmenin gelecek nesillere aktarılması, bir toplumsal hafıza oluşturulması insanların bilinçle donanması ve gelecek kuşaklara da darbe olgusunu iyi anlatılması ile mümkündür” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz