İftar Yemeklerinde Fakirleri Unutmayalım

  0
  87

  Rahmet ayı Ramazan ayı’nı tüm İslam coğrafyası büyük bir sevinç ve coşkuyla idrak ederken Adıyaman’da o manevi havadan nasibini alan yerlerden birisi.

  Barış, kardeşlik, yardımlaşma, huzur ve sevginin en üst noktaya ulaştığı mübarek Ramazan ayında özellikle yoksul kişilere yardımın en ön sırada yer alması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, zihniyet bu olduğu müddetçe Ramazan ayını tam anlamıyla idrak edilebileceğini söylediler.

  Özellikle kamu kurum müdürlerinin ve STK temsilcilerinin bu ayda ilin üst düzey yetkililerine iftar verme yarışana girdiğini belirten vatandaşlar, bunun son derece yanlış ve Ramazan ayının manevi atmosferine, yoksul ile yardımlaşma ve paylaşma, yoksul vatandaşların halinden anlama inancına çok ters olduğunu belirttiler. Bir akşamda yüzlerce üst düzey yöneticiye, lüks yerde ve çeşit çeşit verilen iftar yemekleri neticesinde milyarlarca para harcandığını belirten vatandaşlar, bunun Ramazan’ın ahlakının dışında şov ve gösteriden başkan bir şey olmadığını belirttiler.

  Bir akşamda hiçbir ihtiyacı olmayan kişilere, sadece reklam ve şov amaçlı verilen iftar yemeğinde harcanan paranın yardım kolilerine çevrilerek, Adıyaman her mahallesinde yaşayan yoksul vatandaşlara dağıtılmasının en makul davranış olacağını altını çizen vatandaşlar böylelikle Ramazan’ın tam anlamıyla idrak edileceğini belirtildi.

  Adıyaman Müftülüğünün bu konuda bir açıklama yapması gerektiğini belirten vatandaşlar konu ile ilgili şunları söylediler: “Ramazan ehemmiyeti nefislerimize zincir vurmak, özellik çevremizdeki yoksul vatandaşlara yardım etmek, onları soframıza davet etmek veya bizim onların sofralarını bulunmamızdır. Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise Cehennem ateşinden kurtuluştur. Bu düşüncelerle İslam’ın 5 şartından biri olan Oruc’u sadece midemizin aç kalması olarak algılamamak lazım. Midemizin aç kalması ile birlikte sene boyunca midesi doğru dürüst dolmayan, insanların eline muhtaç kardeşlerimizin durumlarını daha iyi anlamamız ve Allah’ın bizlere verdiği nimetlere çok daha fazla şükür etmemize vesile olan en güzel ibadetlerden biridir Oruc. Bu nedenlerden dolayı varlıklı, hali vakti yerinde kişiler, ilin üst düzey yöneticileri, STK ve oda temsilcileri iftar verirken yine kendileri ile aynı düzeyde olan kişileri çağırmalarının, beraber yiyip içmenin bir anlamı yok. Zaten onu Ramazan dışında da yapabilirler. Biz vatandaşlar olarak müftülüğün bir Adıyaman’daki tüm kurumlara, STK ve Oda temsilcilerine bu doğrultuda bir çağrıda bulunmalarını istiyoruz. Eğer ki o akşam illa da milyarlarca para vermek istiyorsanız, o zaman bari ihtiyacı olanlara harcayın. ” dediler.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz