Hukukçular Derneği’nden Mursi’nin İdam Edilmesine Tepki

  0
  120

  Hukukçular Derneği Adıyaman Temsilcisi Mustafa Alkayış, yaptığı açıklamada, dünya’da darbelerin başka bir aşamaya geçtiğini belirterek, Mısır’da yönetimini gasbeden darbecilerin sınır tanımaz hukuksuzluğunun yeni boyuta vardığını söyledi.

  Periyodik zulmün en son aşamasının halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idamına karar verilmesi olduğunu aktaran Alkayış, düzmece bir mahkeme ve yargılama ile verilen bu kararın Mısır’daki zulmün gelmiş olduğu son noktayı gözler önüne serdiğini ifade etti.

  Hiçbir meşruiyeti olmayan bir yönetimin kurguladığı bu mahkemelerin vermiş olduğu kararların, dünyada yitik bir değer olan “Adalet”in ne denli ayaklar altına alındığının çarpıcı bir örneği olduğunu vurgulayan Alkayış, şunları kaydetti:

  “Öte yandan “Demokrasi”yi işlerine gelince kutsayan; gelmeyince helvadan yapılmış bir put gibi yiyen sözüm ona demokrasi havarilerinin suskunluğunu da, insanlık vicdanı ve onurunun bir kez daha not ettiğini belirtmek isteriz. Avrupa ve muhiplerine; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İnsan Hakları Mahkemesi kararları gereğince neden bir açıklama yapılmadığını sormak isteriz. Çifte standart, görmezden gelme hangi değerle ifade edilir. AB yönetimlerini suskunlukları nedeniyle kınıyoruz. Bilinmelidir ki, halkın ve hakkın iradesi nihai olarak tecelli edecek olandır. Zindandaki Yusuf’lardan bile korkan Firavunlar elbet birgün hakettiklerini bulacaktır. Musa’lar elbet birgün onları karanlıklara gömecektir. Hukukçular Derneği olarak, bu haksız ve hukuksuz kararları tanımadığımızı; Mısır halkının iradesini tecellisi olan Muhammed Mursi’nin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Mısır’daki hukuksuz, illegal kararın derhal kaldırılmasını istiyoruz. İdam Kararını kınıyoruz”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz