HES’ler Cendere Köprüsüne Zarar Veriyor

  0
  134

  Kahta ilçesinde bulunan tarihi Cendere Köprüsünün HES Barajları yüzünden zarar gördüğü ileri sürüldü.

  Cendere köprüsünün, akarsu kaynağı olan kahta çayının üstüne yapımına devam edilen Hesler, bu doğal güzelliği ile Adıyaman’ın tanıtımında büyük rol sahibi olan cendere köprüsünün ekolojik dengesini bozduğu iddia edildi.

  Havaların ısınması ile beraber bu tarihi ören yerini gezmeye gelen yerli ve yabancı turist sayısıda günden güne fazlalaşıyor.

  – ÇAY ÇAMURLU AKIYOR

  Özellikle yöre halkının aileleri ile beraber, hafta sonları piknik yapmak için geldikleri cendere köprüsünde, serinlemek için suya girdiklerinde suyun çamur şeklinde akması ve kirli olarak akması bölge halkının tepkisini çekiyor.

  – BOĞULMALARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

  Özellikle öğlen saatlerinde hes firmaları tarafından belirli aralıklar yapılan çalışmalar sonucu suyun bir fazlalaşması ve bir azalması ise beraberinde, serinlemek amacı ile suya giren insanların boğulma tehlikesi geçirmesine neden oluyor.

  Mayıs ayından beri buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin serinlemek amacı ile suya girdikleri saatlerde suyun aniden fazlalaşmasından dolayı bir çok boğulması tehlikesi vakası yaşanıyor.

  Bu konuda uyarıcı bir tabelanın burada olmayışı ise ayrı bir sorun olarak dikkat çekiyor.

  Bölgeye gelen vatandaşlar, Hes firmalarının gündüz saatlerinde biriken suyu bırakmamaları gerektiğini savundular. Sebep olarak ta insanların serinlemek amacı ile bölgenin tek yüzme yeri olarak gözde bir yer olan cendere köprüsünü seçtiğini ve gündüz saatlerinde suyun aniden yükseldiği anda beraberinde çok tehlikeli vakalar getirdiğini ve buna defalarca şahit olduklarını, bir kaç sefer suların aniden yükselmesinden dolayı boğulma tehlikesi geçiren insanları boğulmaktan son anda kurtardıklarını belirttiler.

  Gündüz saatlerinde biriken suların gölet kapaklarını açmanın tehlikeli olduğunu, bunun yerine gece saatlerinde kapakları açmanın daha mantıklı olduğunu dile getirdiler.

  Tarihi ören yerinde lavabo ve çöp sıkıntısı yaşandığını belirten vatandaşlar, yetkililerin bu konuda daha hassas olması gerektiğini ve bu konular hakkında bazı çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladılar.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz