“Her Şeyi Ben Bilirim” Zihniyeti İflas Etti

0
105

Adıyaman’ın planlamasında son 15-20 yılda söz sahibi olanlar, maalesef doğruluk adına çok az işlere imza attı. AK Parti ile büyük bir sırçama yapan Türkiye’nin aksine “ortak akıl” ile hareket etmemenin “her şeyi ben bilirim” zihniyeti sonrasında Adıyaman çok şeyler kaybetti.

Söz sahibi olanların ufkunun dar olması, günübirlik yapılan hesap-kitaplar sonrasında her alanda “küme düşen, sahipsiz bir il” konumuna geldik. “Her şeyi ben bilirim” diyen zihniyet, yeni hükümet konağını şehrin yapılmayacak yerine yaparak bütün resmî kurumları bir yerde toplayıp sonrada “Ben dedim, oldu!” zihniyetinin iflasını bina faaliyette geçmeden hep birlikte görmeye başladık.

Bu kadar yoğun trafik üzerinde yer alan yeni hükümet konağı, faaliyete geçmesiyle oradaki trafiğin ne hale geleceğini hep birlikte şahit olacak ve birlikte oluşacak sıkıntıyı yaşayacağız.Yeni hükümet konağı için o kadar uygun yer var ama en uygun yer şimdi ki Özel İdare yerleşkesidir.

Yaklaşık 75-80 Milyon lira arasına mal olan yeni hükümet konağı için keşke Adıyaman için ortak akılla hareket edilseydi.

-Battı-çıktı da hesapsız yapıldı.

Altınşehir’de yapılan battı-çıktı fiyat artışı ile yaklaşık 50 milyon liralık bir proje. Bu projenin hizmete girmesiyle göreceğiz ki ne yazık ki hiçbir faydası olmayacak. Altınşehir’den başlayarak 400 Yataklı Hastane kavşağına kadar 9 battı-çıktı olsaydı katkısını görülürdü. Bu projenin yapılmasının tek nedeni üniversite öğrencisi 2 gencin trafik kazasında hayatını kaybetmesi ve olay sonrası kamuoyu baskısıdır.

Altınşehir bölgesinde oturanlar çok iyi bilir, üniversite önündeki ışıklardan sağa dönüş serbest, sol tarafa gidenler ise ikinci ışıkta mutlak geçerler. Ayrıca Karaali Köprüsünü kullananların sayısının da az olmadığını düşündüğümüzde burada bir trafik yoğunluğu yaşanmıyor zaten. Bu konudaki düşüncelerimin haklılığı, birçok uzman ve bölgede yaşayanlarla yaptığım sohbetlerde gördüm.

50 milyon lira bir tarafa, aylardır o yoldan geçen herkes eziyet çekiyor Karaali Köprüsü yolunda her gün maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi.Bu şehrin planlamasın söz sahibi olanların, şehrin giriş ve çıkışını maalesef yıllardır tek yola mahkûm ettiklerini hep birlikte gördük. Gerger, Çelikhan ve Tut ilçe yollarımız ile köy yollarımız ise hepimizin bildiği gibi…

İktidarın en başarılı olduğu alanlardan birisi olan ulaştırmada Adıyaman, “Her şeyi ben bilirim” diyenler sayesinde hak ettiğini alamadı.

– Ufku olmayanlar yanlışa devam ediyor!

Abuzer Gaffari mevkide Beşpınar Piknik alanı için toplam yaklaşık 25 milyon liraya yakın harcama yapıldı. Bir de kamuya ait araç gereç, yakıt ve personel için ödenenlerle birlikte yaklaşık 35 milyon lira. Bu para da resmen haram edildi. İki dağ arasında dere yatağına yapılan bu yatırım, Allah korusun kışın oluşacak yoğun bir sel sonrası yerle bir olur. Karadeniz’de dere yatağına yapılan yerleşim yerlerinin sonun hep birlikte görüyoruz. Resmen fiyasko olan bu proje de net bir şekilde ortada duruyor.

Ufku olmayanlar yanlışa devam ediyor!

Beşpınar mevkiinde yapılan yeni çalışmanın ne kadar yersiz olduğunu, yağan ilk yağmurda yıkılan duvarlar gösterdi. Bir ağacın olmadığı bu alana yapılan yatırıma yazık değil mi?

Ondan önce pislikten geçilmeyen yerleri temizleyip, hizmete sunmak daha doğru olmaz mı?

– Adıyaman’ı hakettiği konuma getirmek için yeni bir sayfa açılmalı

Adıyaman’ın en büyük sorunu olan “İŞSİZLİK” maalesef her geçen gün çığ gibi büyüyor. Bu kadar işsizimiz olmasına rağmen şehrin yönetiminde söz sahibi olanlar bu konuda da duyarsızlık gösteriyor. İşsizliğin azaltılması için sanayinin desteklenmesi, teşvikte pozitif bir ayrıcalık sağlanması gerekiyor onu da inşallah “Adıyaman’a kenevir ekilsin!” diye Mecliste boğazını yırtan Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan gündeme getirir!!!

Sanayi şehri olamadık, tarım şehri olamadık, turizm şehri olamadık. Aslında ne yazık ki şehir olmadık hala köyüz.

Tekstilde söz sahibi oldu derken teşvik paketlerindeki haksızlıktan sonra fabrikalar birer birer kapatıldı. Firmalar, daha avantajlı yerleri tercih etti. Organize Sanayi Bölgesi bağ bahçesi ve gıda deposu oldu.Tarımda yerlerde sürünüyoruz.

Adıyamanlı çiftçiler, Atatürk Barajından akan suyu sadece izliyor. Yıllardır planlamada söz sahipleri söylüyor, biz yazıyoruz “Koçali-Gömikan Barajları önümüzdeki yıl faaliyette” diye ama hala ortada bir şey yok.

Yerlerde sürünen Adıyaman’ı, söz sahibi olanlar ayağa kaldıramaz!

Adıyaman’ı hakettiği konuma getirmek için yeni bir sayfa açılmalı ve bu şehir ortak akılla yönetilmelidir. “Her şeyi ben bilirim” dediniz olmadı, her alanda iflas etmiş Adıyaman’ı birlikte yönetme yolunun tercih edilmesinde ne kaybedilir?

Makamda oturup, ellindeki tesbih sallayarak 3-5 kişinin söylemiyle hareket eden yöneticilerden sonra sahada koşturan, sorunları yerinde tespit eden Valiye direksiyonu bırakırsak kazanan Adıyaman olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz