Haras: “Seçilme yeterliliği yaşının 18’e indirilmesi önemli bir demokratik adım olacaktır”

  0
  90

  AK Parti İl Gençlik Kolları Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Samet Haras, “Seçilme yeterliliği yaşının 18’e indirilmesi önemli bir demokratik adım olacaktır” dedi.

  Haras, yaptığı açıklamada, Meclise sunulan seçilme yaşının 18’e düşürülmesini değerlendirdi.

  Demokratik siyaset geleneği gereğince genç nüfusun ülke siyasetine yön verebilecek mevki ve makamlara seçilme hakkına haiz olması ve temsil ettiği düşüncenin, parlamento ve halk nezdinde beyanına en az diğerleri kadar hak sahibi olması gerektiğini belirten Haras, şunları kaydetti:

  “Toplumu yönetecek kişilerin, yönetim işini başarı ile yürütecek ortalama seviyenin üzerinde bir bilgi ve yeteneğe sahip olması açısından, 18 ve üzerinde olmanın yeterli bir kriter olacağı düşünüyorum. Bu vesile ile seçilme yeterliliği yaşının 18’e indirilmesi önemli bir demokratik adım olacaktır. Hükümetimiz her dönem böylesine önemli adımlar atmaktadır. Dolayısıyla demokratik gelenek çerçevesinde gençlere değişen ve gelişen siyasetin bir parçası olma, dünya ve ülke siyasetinde söz sahibi olma hakkı tanınmış olacaktır. Kısaca, gençlerin siyasete daha aktif katılımı ve kendi akranları tarafından temsili sağlanmış olacaktır. Bu da gösteriyor ki gençler bu günün ortakları yarınların ise söz sahibi olacaktır. Gençlere siyasette yer vermek ustalığın şiyarindan diyen Cumhurbaşkanımıza başbakanımıza ve milletvekillerimize teşekkür ederim”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz