Halk Sağlığı Müdürü Dr.H.Mustafa Kutlu: Tüm Adıyaman için; ‘Çok geç değil’

  0
  724

  Halk Sağlığı Müdürü Dr.H.Mustafa Kutlu Dünya KOAH Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.MUSTAFA KUTLUU (1)

  Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü tarafından oluşturulan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına (KOAH) karşı Küresel Girişim Grubu tarafından her yıl Kasım ayının üçüncü çarşamba günü organize edilen “Dünya KOAH Günü” etkinlikleri bu yıl 20 Kasım olarak belirlendiğini belirten Kutlu, en belirgin özelliği ilerleyici nefes darlığı olan KOAH oldukça yaygın bir hastalık olduğunu kaydetti.

  Yaşam kalitesi üzerinde çok önemli etkileri olan ve çok sayıda insanın ölümüne yol açan KOAH, dünyada en çok ölüme neden olan 4. hastalık olmasına ve hastalığın yaygınlığının her yıl giderek artığını bildiren kutlu, şunları ifade etti:

  “Hastaların ancak % 10-25’inin henüz teşhis edilebilmiş olması, ve teşhis edilenlerin de çok azının uygun tedavi alıyor olması kabul edilemez bir durumdur. Sorun, sigara içme yaygınlığı ve iç ortam hava kirliliğinin ileri boyutlarda olması ve sağlık sistemimizdeki yapısal sorunlar nedeniyle Türkiye’de daha ciddi boyutlardadır.

  Bir kişinin KOAH gelişimi konusunda risk altında olup olmadığını belirlemek oldukça kolay olmasına karşılık, KOAH erken dönemlerinde genellikle teşhis edilmemektedir. Oysa KOAH erken dönemde teşhis edilebilse, akciğer fonksiyonlarındaki daha ileri bozulmayı önlemek ve hastalığı durdurmak mümkündür. Özellikle uzun yıllar sigara içmiş ve bırakmış olsa bile nefes darlığı çekenler ayrıca ev içi ortamda uzun yıllar odun, kömür yakarak ısınmış bugün iş yaparken veya istirahatta nefes darlığı çekenler, kronik nefes darlığı hastalığına (KOAH) sahip olup olmadıklarını öğrenmek için hekime başvurmalıdırlar.

  Hastalığın erken dönemde tanınması için, basit bir test olan Solunum Fonksiyon Testi (SFT) yeterli bilgiyi vermektedir. Solunum fonksiyon testlerinin kullanımının yaygınlaşması için, Dünya KOAH Gününde ülkemizde çeşitli etkinlikler yapılacaktır.

  Dünya KOAH Günü etkinliklerinin amacı, kamuoyunun, sağlık görevlilerinin ve yöneticilerinin konu ile ilgili olarak bilgilendirilmesi ve bu önemli halk sağlığı sorunu konusunda yetkililerin harekete geçmelerinin teşvik edilmesidir. Beklentimiz bu çabalar sonucunda gelişecek olan KOAH bilinci sayesinde;KOAH’ dan ölümler önemli oranda azalacak, KOAH’a bağlı hastaneye yatışların sayısı azalacak, Yeni KOAH’lı hastaların oluşma hızı azalacaktır.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz