Hal Başkanı Kutlu: “Rusya Krizi Abartılıyor”

  0
  113

  Adıyaman Yaş ve Sebze Hali odası Başkanı Baki Kutlu, Rusya krizinin abartıldığını söyledi.

  Kutlu, yaptığı açıklamada, Rusya’yla ilgili Adıyaman’da sevkiyat yeri olmadığı için kendilerini ilgilendiren bir durum olmadığını söyledi.

  Basında bu konunun abartıldığını dile getiren Kutlu, şöyle konuştu:

  “Domates mesala burada 1,80 yerine 1 lira, buna yüzde 100 masraf biniyor. Bunun vergisi, çalıştırdığın işçi gibi bunların masarası oluyor. 40-50 kağıt koymasak, vatandaş bunda nasıl gelişecek, yani abarttıkları gibi değildir. Mandalin bugün dalında 60 kuruş, bunun işçiliği var, bunun getirilmesi var. Soğan yerinde 1 lira, bizde burada 1 liraya satıyoruz. Biz neden 1 liraya satıyoruz? Bizim esnafımız profesyonel bir esnaf olduğu için zam gelmeden önce bazı stoklar yapmışlar, yerinde 1 lirayken bizde burada 1 liraya satıyoruz. Buda esnafımızdan kaynaklanıyor. Bu da hal esnafımızın iyiliğinden dolayıdır. Biz gideriz 2. el değil, 3. el değil, biz gider 1. el getiririz. Vatandaşımıza Adıyaman’da biz ucuza mal veririz”

  – ADIYAMAN ÇOK UCUZ

  Adıyaman’da ürünlerin ucuz olduğunu belirten Kutlu, “Bugün domates İstanbul, Ankara gibi bir yerde 5 lirayken biz burada 2.5’a satıyoruz. Bugün elma tüm Türkiye’de 1.5 iken, biz burada 1 liraya satıyorduk Adıyaman vatandaşı olarak, tüketici olarak, Adıyaman Sebze Haline teşekkür etmesi gerek” dedi.

  – HAL PAZARI ESNAFIMIZ ÇOK DÜRÜST

  Hal pazarı esnafının örnek olduğunu vurgulayan Kutlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Biz sebze hali esnafı olarak eskilerde bazı durumlar yaşanmış olabilir ama şunda esnafımız gayet akli selim olan esnaflarımız. Hepsi de çok dürüst insanlar ve bu işi çok iyi profesyonel insanlardır. Adıyaman sebze hali esnafının durumu iyi olmuş olsalardı, zenginler ilk olarak gelir, bu dükkanları alırlardı. Bu garibanlara, bu dükkanları bırakmazlardı. Bizimki hamallıktır. Ben bu sebze halinde hiçbir esnafın geliştiğini görmedim. Çalışırız ya en son iflas ederiz yada sakat kalırız. Rusya krizine gelince biz Adıyaman sevkıyat yeri olmadığı için pek bizi etkilemiyor. Ama bu anlatılanların hepsi çok abartılı”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz