Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli: “Gençlik İçin Hizmet Etmek, Kutsal Bir Görevdir”

  0
  68

  21. ve 22. dönem Adıyaman Milletvekilliğini yapan Mahmut Göksu başkanlığında 1996 yılında kurulan Yeni Dünya Vakfı, son zamanlarda gerçekleştirdiği önemli projelerle ve Türkiye genelinde il merkezlerinde açılan temsilciliklerle her geçen gün dünyaya açılmaya devam ediyor. Giresun il temsilciliğin kurdelesini kesen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli “Gençlik İçin Hizmet Etmek, Kutsal Bir Görevdir”dedi.

   

  Son olarak Giresun’da görkemli bir törenle temsilcilik halkasına yeni bir halka ekleyen Yeni Dünya Vakfı Giresun Temsilciliğin açılışına Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Giresun Valisi Hasan Karahan, Giresun Milletvekili Adem Tatlı, eski Tokat Milletvekili M. Ergun Dağcıoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müsteşar Yardımcısı Hakan İlyas Aydoğan, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı A. Mürşit Gürel, Adalet ve Kalkınma Partisi Giresun İl Başkanı Hasan Aydın, Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Bazı ilçe Kaymakamları, meclisi üyeleri ve vakıf gönüllüsü katıldı.

  1996 yılında kurulan YDV’nın Giresun’da açılan temsilcilikle birlikte Türkiye genelinde 1 Genel Merkez, 1 şube ve 14 temsilcilik sayısına ulaştığını ifade eden Vakıf Genel Başkanı Mahmut Göksu, “Bugün Karadeniz’in güzel ve şirin bir kenti olan Giresun’da vakfımızın bu açılışına katılan bütün vakıf dostlarına yürekten teşekkür ediyorum. Özellikle bu vakfın burada açılmasına vesile olan YDV Giresun Temsilci Heyeti Başkanı Av. Sabri Öztürk kardeşimiz başta olmak üzere destek veren, el veren, gönül veren dostlara şükranlarımı sunuyorum. Özellikle Sayın Bakanımızın aramızda olması gerçekten bizleri heyecanlandırmıştır, mutlu etmiştir” diyerek, vakıfların kuruluş gayelerine dikkat çeken Başkan Göksu, insan merkezli, eğitime odaklı bir vakıf olan YDV’nın kuruluşundan bugüne ortalama yıllık 500 öğrenciye burs verdiğini açıkladı.

  Geçen yıl 640 öğrenciye burs verdiklerini, bu yıl hedeflerinin bin 300 öğrenci olduğunu belirten Göksu “Bunun yanında tarihi eserleri ihya noktasında da vakfımızın çalışmaları var. İstanbul Cağaloğlu’nda aldığımız tarihi bir eseri restore ettirerek genel merkez olarak kullanıyoruz. Hem tarihi hizmet, hemde kendi medeniyetimizi seslendirebilecek, kendi mefkuremize sahip çıkabilecek, tarihi ile toprağı ile barışık, sağlam iradeli genç nesillerin yetişmesine katkı verecek bir çabanın içerisindeyiz” dedi.

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ise yaptığı konuşmada; “Açılışını yaptığımız YDV inşallah hayırlı hizmet veren, hayırlara vesile olması içinde Cenab_ı Hak’tan niyaz diliyorum. Vakıf müesseselerinin, özelde sivil toplum örgütlerinin önemli faaliyetleri ve çabaları toplumda her zaman kör noktaları yakalama o boşluğu doldurma anlamında çok önemli görevler ifa etmişlerdir. Toplumda çeşitliliğin sağlanması, özellikle devletin ya da kamu organlarının yetişemediği, gidemediği, hakim olamadığı alanlarda boşluğu doğru bir şekilde doldurmak açısından sivil toplum örgütlerinin fonksiyonu, önemi yadsınamaz. Geçmişte Türkiye sıkıntı yaşadığı birçok alanda esasında sivil toplum örgütlerinin eksikliğini görmüştür ve ordan kaynaklı sıkıntıları büyük oranda yaşanmıştır. Çünkü tek tip, tek şablon olarak alıştırılmış düşünceler, beyinler demokrasinin en önemli vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi olan özgür düşünme kavramını tehdit edecek olan atılımlara, hamlelere bu anlamda cevap verme imkanına sahip değildi. Dolayısıyla o yönüyle de çok büyük katkı sağlayacaktır. Buradaki anahtar kelimelerden bir tanesi çeşitliliktir. Yani sivil toplum örgütlerinde de merkezi anlayışın olumsuz yansımalarının siyasetten ekonomiye kadar birçok tahribatlar yaptığını hala yapmaya devam ettiğini ve bunun telafisi içinde çok büyük mücadeleler verildiğini görüyoruz, içinde yaşıyoruz. Bunun nedeni de bu alandaki çeşitliliğin olmamasıdır. Zenginliğin olmamasıdır. Özelliklede her düşünceyi temsil eden, her hizmet alanına hitap eden sivil toplum örgütü eksikliği bunda büyük rol oynamıştır. Yeni Dünya Vakfı’da tam bu noktada, bu alana hizmet ediyor. O fonksiyonu inşallah ifa edecek. Bunlar güçlendikçe geleceğe güvenle bakma noktasında ülke olarak her anlamda, hem demokratik standartların daha keskin bir şekilde net bir şekilde realize edilebilmesi, hayata geçirilebilmesi açısından toplumdaki kör noktaları, ölü noktaların kapatılmasında Giresun’a büyük katkılar sağlayacaktır.” dedi.

  YDV Giresun Temsilci Heyeti Başkanı Av. Sabri Öztürk de, Yeni Dünya Vakfı’nın önemli hizmetler yapmaya çalışan bir vakıf olduğunu belirterek, “Üniversite öğrencilerimize yönelik bir vakıf, Giresun’da da temsilciliğini açarak, özellikle Giresun Üniversitesinde okuyan öğrencilerimiz için burs vermek, bunların eğitim faaliyetlerine, kültürel faaliyetlerini katkıda bulunabilmek için bir misyon üstlendik. Genel başkanımızın ifadesi ile bir fidan diktik burada, siz Sayın Bakanımızın ve büyüklerimizin desteği, himayesi ile bu fidanı birlikte büyütmeye çalışacağız. Öncelikle Sayın Bakanımızın Vakfımızın açılışına gelerek bizleri onurlandırması, değer vermesi bizlere daha da bir moral, çalışma aşkı vermiştir.” diyerek katılımcılara teşekkür etti.

  Konuşmaların ardından; Bakan Canikli Vakıf Temsilciliğinin Şeref Defterine, “Dava bilincine, tarih şuuruna sahip, tarihin mirasını geleceğe taşıyan gençlik için hizmet etmek, bu oluşuma katkı sağlamak kutsal bir görevdir. Bizi heyecanlandıran bu hedefe gönül veren dostlarımı bir kez daha kutluyorum.” diye yazıp imzaladı.

  YDV Giresun Temsilci Heyeti Başkanı Av.Sabri Öztürk, Bakan Canikli’ye kendi yaptığı bir yağlıboya tablosu hediye etti.

  yenidunyavakfi_giresun3

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz