Gümrük Müdürlüğü Açıldı

  0
  115

  Adıyaman’da Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü görkemli bir törenle açıldı.

  Bakan Tüfenkçi, burada yaptığı açıklamada, Adıyaman’ın kendisi için çok önemli bir yer olduğunu, önümüzdeki yıllarda, ihracatı, üretimi ve tarımıyla çok önemli gelişmeleri yaşayacağını söyledi.

   

  Adıyaman’ın dünyayla rekabet etmesi gerektiğini belirten Bakan Tüfenkçi, kentin dar bir bölgeye hapsedilmemesi gerektiğini ifade etti.

   

  Adıyaman’ın kadim bir tarihe sahip olduğunu aktaran Bakan Tüfenkçi, şunları kaydetti:

   

  “Üretken insanların şehri. Adıyaman, Sahabe-i Kiram’dan Saffan Bin Muattal’ın şehridir. Ülkemizde yeri kesin olarak 2 sahabeden biri olan Saffan Bin Muattal, Adıyaman’ın manevi iklimine yön veren zatlardan biridir. Adıyaman, hem manevi yönüyle hem de üretken kişiliğiyle, girişken kişiliğyle, vatanına , milletine ve devletine bağlı, demokrasisine sahip çıkan Türkiye’nin parlak br yıldızıdır. Biz Adıyaman’a küçük dokunuşlarla, küçük desteklerle hemşehrilerimin çok büyük işler yapacağına inanıyorum. Onun için Adıyaman çevreyle değil, dünyayla rekabet etmesi gerekir. Ürettiklerini dünyaya satması gerekir. Ürettiklerini yurt dışı pazarında en iyi pazarlaması gerekir. Onun için biz Adıyaman’daki girişken arkadaşları ve üretimi destekledik. Adıyaman zaten kabuğunu kırdı. Daha da büyüyerek, gelişerek hem bölgenin hem de Türkiye’nin yıldızı olacak”

   

  Adıyaman’ın Güçlü Sanayi Yapısı Var

   

  Adıyaman’ın güçlü sanayi yapısı olduğunu belirten Bakan Tüfenkçi, “Sadece sanayisiyle değil, inşallah yapılacak barajlarıyla beraber şu Adıyaman toprağı bereket fışkıracak. Tarım dünyada halen stratejik bir sektör. Dolayısıyla tarımın gelişmesi noktasında, tarımın bir ülke için ne kadar önemli olması bakımından, Adıyaman’daki toprakların verimliliğini düşündüğümüzde bu toprakların suyla buluştuğunda buradaki bölgeye, bütün ülkeye kat be kat yayılacaktır. Onun için ben Adıyaman’ımızı sadece Besni üzümü ile değil veya pamuğu ile değil, buğdayı ile, arpasıyla, mercimeği ile değil, Adıyaman’ı tarımıyla, son yıllarda gösterdiği sanayi potansiyeli ile gelecekte dış ticareti daha olumlu etkileyecektir” dedi.

   

  Adıyaman Gümrük Müdürlüğünün faaliyete geçmesiyle birlikte tarım ürünlerini de değerlendirmiş olacaklarını belirten Bakan Tüfenkçi, şöyle devam etti:

   

  “Buradan yetişen tarım ürünlerini de dünyaya daha kolay pazarlayabileceğiz. Biz Besni üzümünü ve pekmezini sadece Malatya’ya, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a değil, bütün dünyaya pazarlamak istiyoruz. Onun için bu Gümrük Müdürlüğü bir başlangıç. Bu ihracaat artışı ile devam ederse Adıyaman, Türkiye’de 1 Milyar doların üzerinde ihrcaat yapacak 16 ilin içerisinde yer alacak. O zaman ben de buradan söz veriyorum, dört dörtlük gümrük sahasını hep beraber oluşturacağız. Bunun planlamasını yapacağız. Biz Adıyaman’ı sadece tarımıyla veya sanayisi ile değil, insan kaynakları olarak da değerlendiriyoruz.ç Genç nüfus, dünyayla mücadele etmek için bizim için değerlidir. Adıyaman’da da genç insanın fazlası var. Adıyaman’ın önü açık”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz