Gölbaşı İlçesi Çetintepe Barajı İle Hayat Bulacak 

  0
  113

  Adıyaman’ın Besni ilçesi Keysun Ovası ile Gölbaşı ilçesinde tarımsal alanların sulanması konusundaki en önemli projelerden biri olan Çetintepe Barajında çalışmalar seri bir şekilde devam ediyor.

  Adıyaman Valisi Abdullah Erin, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Gölbaşı Kaymakamı Murat Zadeleroğlu ve Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir’le birlikte 700 bin dönüm araziyi sulayacak Çetintepe Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.

  Yapımı devam eden Çetintepe Barajında yürütülen çalışmalarla ilgili şantiyenin Proje Müdürü Emre Doğan’dan ayrıntılı bilgi alan Vali Abdullah Erin, Adıyaman-Gaziantep ve Kahramanmaraş tarımına hayat verecek Çetintepe Barajı gövdesini gezerek yüklenici firma yetkilerinden bilgi aldı.

  Fiziki gerçekleşmenin %50 üzerinde olduğu Çetintepe Barajının temelden yüksekliğinin 116 metre olduğunu ve 12 Milyon M3 dolgu hacmine sahip olduğunu belirten Vali Abdullah Erin, “Bugün yaptığımız incelemeler sonucunda baraj inşaatında çalışmaların çok seri şekilde devam ettiğini gördük. 2018 yılında bitirilmesi öngörülen bu önemli projenin hizmete sunulması ile birlikte Adıyaman-Gaziantep ve Kahramanmaraş topraklarının 700 Bin dönümlük bir alanı suyun bereketine kavuşmuş olacaktır. Bu proje ile komşu illerimizin tarımsal kalkınmasına da doğrudan katkıda bulunmuş oluyoruz. Çetintepe Barajı Besni ve Gölbaşı ilçelerimizde de 300 bin dönümlük bir tarım alanını sulayacak, özellikle Besni ilçemiz Keysun ovası bu proje ile hayat bulacaktır. Bununla birlikte ilimizde ürün deseninde önemli değişiklikler olacaktır. Topraklarında kuru tarım yapan çiftçilerimiz yılda bir ürün alabilirken, sulama ile birlikte yılda 2 ya da 3 ürün alarak kaliteli ve yüksek verimli ürünler elde edebilecektir. Sosyal ve ekonomik kalkınmanın ivmesini artıracak sulama projelerimizin yapımı ilimizin dört bir tarafında devam etmektedir. İnşallah arzu ettiğimiz sürede ve şekilde bu projeleri bitiririz. Ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayanan ilimizi 2023’lere ve 2071’lere bu dev eserler taşıyacaktır. Bu önemli eserlerin ilimize kazandırılmasında emek veren katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum”dedi.

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz