Gerger’de Afetzedeler Mağdur Olduklarını İddia Ettiler

  0
  254

  Adıyaman’ın Gerger ilçesine bağlı Nakışlı köyünde 2010 yılında meydana gelen heyelan sonrasında mağdur olduklarını dile getiren köylüler, yapılan konutlarda eksiklerinin giderilmesini istedi.
  2010 yılında yaşanan heyelan sonrasında afetzedeler için Adıyaman’ın Kahta İlçesi Turgut Özal mahallesinde 16 konut yapıldı. Dört aile için ise konut yapımının devam ettiği öğrenildi. Konutlara yeni yerleşen köylüler, elektrik, su ve kanalizasyon çalışmalarının biran önce tamamlanmasını istedi. Hacı Sadık Beyazkaya adlı afetzede, Adıyaman İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından yapılan konutlarda elektrik abonesi, su ve kanalizasyon hattında sıkıntı olduğunu iddia ederek mağdur olduklarını dile getirerek, “Kanalizasyonumuz, suyumuz, elektriğimiz yok. Zor durumdayız. Şu anda burada oturan aileler var. Köyde oturanlar var. Şu anda gelemiyorlar. Mağduriyetimizi yetkililere bildiriyoruz” dedi.
  Beyezkaya, kendilerine 2010 yılında 28 bin TL’ye konut yapılacağının sözünü verdiklerini fakat 42 bin TL’ye kredi imzası attıklarını dile getirdi.
  Adıyaman İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Altuğ ise, her yıl farklı bir kredi miktarında borçlandırma yapıldığını ve fazla para alındığı iddialarının gerçek olmadığını belirterek, “Afetzedelere hazine arazisine konut yapıldı ve kendilerinden arsa katılım payı alınmadı. İki yıl geri ödememiz 20 yıl faizsiz kredi ödeyecekler. Konutlar yapıldıktan sonra elektrik aboneliğinin kendilerinin yapması gerekiyor” diye konuştu.

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz