Gap Gazeteciler Birliğinden Azerbaycan Topluluğuna Ziyaret

  0
  120

  Türkiye’nin basın ve medya temsilcileri Dağlık Karabağ’ın Azerbaycanlı topluluğunun ziyaret ettiler 
  Milletvekili Ganire Paşayeva’nın rehberlik ettiği Avrasya Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü İB’nin davetlisi olarak Azerbaycan’da GAP Gazeteciler Birliği Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, GAP Gazeteciler Birliği’nin yönetim kurulu üyeleri Dağlık Karabağ Bölgesi’nin Azerbaycanlı İcması Sosyal Birliği Başkanı, Şuşa İlçe Kaymakamlığı Başkanı Bayram Seferov ile görüştüler.
  Görüşmede Milletvekilleri Ganire Paşayeva, Elman Memmedov, Parlamento Gazeteciler Birliği Başkanı Elşad Eyvazl, Dağlık Karabağ Bölgesi’nin Azerbaycanlı İcması Koordinasyon Komitesi Başkanı Orhan Ekberov ve üyeleri katıldılar.
  Misafirleri ülkesinde ağırlamaktan memnun olduğunu söyleyen Dağlık Karabağ Bölgesi’nin Azerbaycanlı İcması Sosyal Birliği Başkanı, Şuşa İlçe Kaymakamlığı Başkanı Bayram Seferov onlara Azerbaycan tarihi, kültürü, Karabağ ve Hocalı gerçekleri, Azerbaycan-Türkiye ilişkileri ile ilgili bağlı geniş bilgiler verip, fikir alışverişinde bulunuldu.
  Bayram Seferov konuklara Ermenistan’ın işgalci politikaları, Dağlık Karabağ sorunu, Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarında huzurlu insanlara karşı işlenmiş vandalizm eylemleri, katliamlar, soykırımlar hakkında geniş bilgi verdi.
  Görüşmeye katılan milletvekilleri Ganire Paşayeva ve Elman Memmedov ortak sorunların daha geniş şekilde aydınlatılması, Türkiye ve dünya kamuoyunun dikkatine daha geniş şekilde ulaştırılması için Azerbaycan ve Türkiye’nin medya temsilcileri arasında işbirliğinin daha da genişletilmesinin gerekliliğini vurguladılar. Görüşmede aynı zamanda Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin bugünü ve perspektifleri hakkında görüş alışverişide yapıldı.
  GAP Gazeteciler Birliği Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Azerbaycan’da olmaktan, daha geniş tanımaktan memnun olduklarını ve Azerbaycan’ı kendilerine çok doğal kabul ettiklerini, burada kendilerini vatanlarında gibi hissettiklerini söyledi.
  Kıymaz, Azerbaycan’ın, Karabağ ve Hocalı Soykırımı gerçeğinin daha geniş tanıtılması yönünde çabalarını bundan sonra daha da artıracaklarını ve bu yolculuğun bu yönde onlar için büyük önem taşıdığını ifade etti.
  Toplantı sonunda Türkiyeli misafirlere Dağlık Karabağ Bölgesi’nin Azerbaycanlı İcması Sosyal Birliği tarafından Azerbaycan, Karabağ gerçeklerini yansıtan kitaplar ve materyaller hediye edildi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz