Gap Gazeteciler Birliği Mektubu, BM Yetkililerine Verildi

  0
  45

  GAP Gazeteciler Birliği, KKTC Ledra Palace Sınır kapısında bulunan Birleşmiş Milletler Karargahına BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasşiadis’e teslim edilmek üzere birer mektup verdi. 
  Mektup, GAP Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi KKTC Temsilcisi Hüseyin Turan tarafından Birleşmiş Milletler Karargahı yetkililerine teslim edildi.
  GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz imzalı mektup, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a verilmek üzere kaleme alındı.
  BM Yetkililerine verilen mektupta, “Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Sayın Nikos Anastasiadis’ in müzakere sürecinden çekildiği açıklamalarından derin üzüntü duyduk.
  40 yıldır Avrupa’nın, Amerika’nın gündeminde olan Kıbrıs sorununun barışçı yollardan çözülmesi hususunda son dönemde başlayan ve New York’ta devam eden görüşmelerden her iki halkında Rum liderin tavrı nedeniyle hayal kırıklığı yaşadığına inanıyoruz.
  AB norm standartlarına uygun birleşerek daha güçlü yapılar ortaya çıkararak milletlerin kardeşçe bir arada kültürel, sosyal, ekonomik manada işbirliği kardeşliğini esas alan hedeflerin uzağına düşen bu tavrı yadırgıyor, Rum lider Sayın Nikos Anastasiadis’i müzakere masasına davet ediyoruz. KKTC halkını ve haklarını hiçe sayarak, yok farz ederek Kıbrıs sorunu çözülmez. Türk tarafının barış için açtığı eli bu dönem Rum yönetimi geri çevirme tavrı içerisine girerse müzakere ve barış umutları suya düşer. KKTC lideri Sayın Derviş Eroğlu’ nun barış sürecindeki samimi çabalarını yakından izliyor ve destekliyoruz, aynı samimiyeti Sayın Nikos Anastasiadis’ten de bekliyoruz” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz