Fotoğrafçılarda Okul Yoğunluğu

  0
  54

  Adıyaman’da, okula kayıt yaptırmak isteyen veliler, fotoğrafçılara akın ediyor.

   

  Adıyaman’da okul öncesi eğitim telaşı başlarken, okullara kayıt yaptırmak isteyen valiler ise merkez ve ilçelerde bulunan fotoğrafçılara akın ederek vesikalık fotoğraf çektirdi.

  Okulların açılmasına kısa bir süre kala öğrenci velileri tarafından okul ve farklı kurumlara verilmek üzere vesikalık fotoğraf çektirmek isteyenler fotoğrafçıların yolunu tutu.

  Kısa bir süre kala fotoğrafçılarda yoğunluk yaşarken, işletme sahipleri ise vakit daralmadan velilerin çocukların vesikalıklarını erkenden çektirmelerini istediler.

  40 yıldır fotoğraf işi ile uğraşan Murat Özçelik, şunları söyledi:

  “40 yıldır esnaflık yapıyorum babamdan bana geçti bu meslek. Eskilerde siyah beyaz fotoğraflar ve banyolar vardı. O zamanlar çok zorluklar ile fotoğrafları çıkartıyorduk ve tab yapıyorduk ama şuanda öyle değil. Anında montajını yaparak vesikalığımızı çıkartıyoruz. Tabi geçmiş dönemler ile şimdikilerin arasında sanatsal anlamda çok fark vardı Şimdilerde ise her şey dijital ortamda yapılıyor. Aslına bakarsanız şimdilerde çok kolay ve basitleşti. Özellikle okul zamanları çok zorluklarını yaşıyorduk, şuanda da yoğunuz fakat eski yıllardakiler gibi değil. Şuanda da biliyorsunuz okul sezonu başlıyor velilerimize şu uyarıda bulunmak istiyorum, özellikle öğrencilerimizi getirirken çocukları korkutmadan sakin olmalarını istiyoruz. Bu çektiğimiz fotoğrafa yansıyor. Bir vesikalıkta olsa ömür boyu bazen hatıra olarak kalıyor. Çocuklarımız şimdilerde hatıraların farkına varmazlar ama veliler buna çok dikkat etmesi gerekiyor”

  Fotoğraf çektirmeye gelen veliler ise “Evet çocuğumuzun okulu açılıyor, biliyorsunuz özellikle kayıt ve resmi evrak gereksiminde özellikle vesikalık fotoğraflar sürekli lazım oluyor. O yüzden bende fazladan vesikalık çektiriyorum. İleride lazım olur belki, çocuklarımız bizim varlıklarımızdır, onların geleceği ülkemizin geleceğidir. Onlar için ne yapsak az değildir. Dileriz ki iyi bir gelecek, vatanına milletine hayırlı birer evlat olmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz