Faizle Borç Vermenin, Vergiyi Faizle Ertelemenin Adı Destek Oldu

0
140

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Tutdere “Bugün iktidar tarafından borç vermenin, alacak ötelemenin, vergi yapılandırmalarının, işçinin kendi parasını işçiye vermenin adına destek deniliyor. Aslında destek nedir? İşini ve gelirini kaybeden işçinin, dükkânını kapatan esnafın, tarlasına giremeyen çiftçinin bu krizde yitirdiği maaş, ücret, kazanç karşılığında belli bir nakdi cebine karşılıksız koymaktır. Destek, vatandaşın krizde uğradığı zararın devlet tarafından telafi edilmesidir.” dedi.

SÖZDE İŞTEN ÇIKARTMALAR YASAKLANDI AMA…

19. yüzyılın ikinci yarısında sekiz saatlik iş günü mücadelesiyle doğan ve sonrasında işçilerin dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs’ın sosyal adalet mücadelesinin ve dayanışmanın simgesi olduğunu belirten Tutdere “Günümüz Türkiye’sine baktığımızda son iki yıldır ekonomik krizin pençesinde işsizliğe ve yoksulluğa mahkûm edilen emekçiler bir de virüs salgınının ortaya çıkardığı ekstra ekonomik yükü omuzlamak zorunda bırakılmışlardır. Emekçilerin kira, fatura ve kredi borçları ertelenmediği gibi insanlarımız bankalardan faizle borç para almaya mecbur bırakıldı. 20 yaş altı sokağa çıkma yasağına rağmen 1 milyon 385 bin genç çalışan bu yasaktan muaf tutuldu. Sözde işten çıkartmalar yasaklanırken ücretsiz iznin önü açıldı. İşverenin 2 bin 943 lira ödemesi koşulu ile işten çıkartılmalar yasal hale geldi. Ücretsiz izne gönderilen işçiler aylık bin 177 lira ile kaderine terk edilmiştir.” dedi.

FAİZLE BORÇ VERMENİN ADI DESTEK OLDU

İktidar tarafından açıklanan destek paketiyle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarına da değinen Tutdere “Bugün iktidar tarafından borç vermenin, alacak ötelemenin, vergi yapılandırmalarının, işçinin kendi parasını işçiye vermenin adına destek deniliyor. Aslında destek nedir? İşini ve gelirini kaybeden işçinin, dükkânını kapatan esnafın, tarlasına giremeyen çiftçinin bu krizde yitirdiği maaş, ücret, kazanç karşılığında belli bir nakdi cebine karşılıksız koymaktır. Destek, vatandaşın krizde uğradığı zararın devlet tarafından telafi edilmesidir. Ama maalesef ülkeyi yönetenler, vatandaşları esnafa verilen kredinin, ötelenen vergi borcunun, millete dağıtılan tüketici kredilerinin “destek” olduğuna inandırmaya çalışıyor. Millete faizle borç vermenin, vergisini ya da faturasını faizle ertelemenin adı ne zamandan beri destek oldu?” ifadelerini kullandı.

İKTİDARIN SOMUT ADIMLAR ATMASI GEREKİYOR

Çalışanların, işsizlerin ve işini kaybedenlerin sorunlarının çözümü için iktidarın derhal somut adımlar atması gerektiğini belirten Tutdere “Cumhuriyet Halk Partisi olarak; işsizlerin işine kavuşması için, eşit işe eşit ücret için, emeğin hakkının verileceği, daha iyi ücret, insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi ve çalışma koşulları için, çalışanların haklarının korunup geliştirileceği yasal güvenceler için, kamuda işe alımda eşitlik, adalet ve liyakat için, emeğin örgütlenmesi ve dayanışmasına olanak sağlayan sendikaya üyelik, toplu sözleşme ve grev hakkının tüm çalışanlara verilmesi için, geçici ve güvencesiz istihdam biçimlerine son verilmesi için, kayıt dışı çalışmaya son vermek için, iş güvencesi ve iş sağlığına ilişkin mevzuatın ILO normlarına uyumlu hale getirilmesi için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

EMEĞİN VE EMEKÇİNİN DEĞERİ BİR KEZ DAHA ANLAŞILDI

Sağlık çalışanlarının ve liyakat sahibi tüm kamu görevlilerinin özverili çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirten Tutdere “Başta sağlık çalışanları olmak üzere, bizler evdeyken dışarıda görev yapan liyakat sahibi tüm kamu görevlilerine, belediye çalışanlarımıza, fırıncı esnafımıza, basın mensuplarına, evlerinde kalan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için canla başla çalışan tüm apartman görevlilerine, kuryelere, bu süreçte emek veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz. İçinde bulunduğumuz bu küresel salgın süreci üretmenin önemini, emeğin ve emekçinin değerini bir kez daha net bir şekilde ortaya koymuştur. Küresel salgın nedeniyle işini kaybeden emekçilerin bir an önce işine kavuşması temennisiyle, başta fabrikalarda sağlık tehlikesine rağmen iş durmasın diye çalıştırılan işçilerimiz olmak üzere tüm emekçilerimizin Emek ve Dayanışma Gününü kutluyorum.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz