Esnaf Odası Başkanı Esnafın Sıkıntıda Olduğunu Söyledi

  0
  59

  Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, yeni açılan marketlerle esnafın iş yapamaz duruma geldiğini ifade etti.
  Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, bazı büyük marketlerin Kahta’da şube sayısını arttırmasıyla küçük esnafın iş yapamaz duruma geldiğini ifade etti.
  Çatan, “Türkiye’de yasal boşluklar sebebiyle sayıları hızla artan yabancı marketler Perakende Yasası’nın çıkmamasından dolayı yaygınlaşmaya başladı. Böylece sattıkları ürün yelpazeleri de çoğalmaya başladı. Bugün Kahta’da şube açan büyük marketlerde gıda ve temizlik maddelerinin yanı sıra giyim, meşrubat, zücaciye, tuhafiye, ayakkabı, hırdavat, beyaz eşya, halı, mobilya, kozmetik ürünleri ve daha sayamadığımız 7’den 77’ye her türlü ürünü bulmak mümkün. Hal böyle olunca nu tür marketlerin bulunduğu yerlerde yerli ve küçük esnaflarımız iş yapamaz hale gelmiş. Kiralarını ve diğer masraflarını çıkartamayan küçük esnaflarımız gün geçtikçe bir bir iş yerlerini kapatmak zorunda kalıyorlar. İş yerini kapatan esnaflarımız daha sonra başka şehirlerde çalışmak üzere ırgatçılık yapmak zorunda kalıyorlar. Bu tür marketlerin şube sayısını arttırmasına müsaade eden Kahta’nın önde gelen siyasileri, ırgatçılığa çözüm bulacağız vaatlerinde bulunurken, bir yandan da halkımızın ırgatçılık yapmasına vesile oluyorlar. Bugün itibarı ile Kahta’da birçok şubesini açan marketler nüfusu 100 bine ulaşmış ilçemizde günlük sıcak paranın dışarıya çıkmasına sebep olmaktadır. Böylece ilçe ekonomimize de zarar vermekteler. Günlük sıcak para ilçe dışına çıkınca, esnaflarımız da iş yapamaz duruma gelmekte ve dolayısıyla başka şehirlere amele ve işçi olarak çalışmaya gitmektedirler.
  Sorun sadece Perakende Yasası’nın çıkmamasında değildir. Sorun yerel yönetimlerin bulundukları yerlerde esnaf koruyucu önlemlerinin alınmamasındadır. Özellikle bu tip marketlerin ruhsatlandırma aşamasında küçük esnafı koruyucu kriterlerin oluşturulmaması ve sürdürülebilirliğini engelleyecek onayların verilmemesi ile küçük esnaflarımıza destek olabiliriz. Aksi takdirde memleketimizde işsizlik sorunu gün geçtikçe artmaya devam edecektir” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz