Egzoz Gazı Yol Denetimi Gerçekleştirildi

  0
  141

  Adıyaman’da Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından egzoz gazı yol denetimi yapıldı.

   

  İl Müdürlüğü Çevre Yönetim ve Denetim Şube Müdürlüğü personellerince Adıyaman-Şanlıurfa karayolu Bölge Trafik Müdürlüğü önünde Egzoz Gazı Pulu ve Emisyonu denetimi gerçekleştirildi.

   

  Motorlu Araçlardan kaynaklanan hava kirliliği ile mücadele kapsamında İl Müdürlüğünce Egzoz gazı pulu ve Emisyon denetimleri aralıksız olarak devam ettiği bildirildi.

   

  Müdürlükten yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi:

   

  “Bakanlığımız tarafından İl Müdürlüğümüze gönderilen Çevre Denetim Aracında bulunan Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Cihazı ile araç egzozlarından kaynaklanan emisyon değerleri ölçülmektedir.Taşıtlar, bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde belirtilen kategoriler esas alınmak kaydıyla cinslerine, kullanım amaç ve şekillerine uygun olarak aşağıda belirtilen periyotlarda egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulur. Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir. Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir. İbaresi yer almaktadır. Ek 4 üncü madde uyarınca emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 500 (1016 TL/2016 Yılı ceza miktarı) Türk Lirası, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine 1.000 (2039 TL/2016 Yılı ceza miktarı) Türk Lirası idarî para cezası verilir. İbaresi yer almaktadır.           Bu bağlamda, Motorlu Araç sahiplerinin herhangi bir cezai işleme maruz kalmaması için Yönetmelikte belirtilen aralıklarda Egzoz Gazı Emisyon Pulu ölçümlerini yaptırmaları ve Egzoz Gazı sınır değerlerini sağlaması gerekmektedir. İl Müdürlüğümüzce Egzoz Pulu ve Egzoz Gazı denetimlerine devam edilecektir”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz