EĞİTİME ADANMIŞ BİR ÖMÜR; Abdulgafur Büyükfırat

0
762

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı, Adıyaman, Kırklareli, Nevşehir ve Adana İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapan ve son olarak da Azerbaycan’da Türkiye Cumhuriyeti Eğitim Ateşeliği görevini yürüttükten sonra emekli olan Abdulgafur Büyükfırat’ın vefat haberi sevenlerini üzdü.

Eğitim camiasına ömrünü adayan ve meslek hayatı boyunca binlerce öğrenci yetiştiren proje adamı, memleket sevdalısı Abdulgafur Büyükfırat, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Vefat haberiyle sevenlerini üzen Büyükfırat’ın cenazesi Samsat’taki Sahabe Safvan Bin Muattal Mezarlığında kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi.

Meslek yaşamında kişiliği, duruşu ve insani özellikleriyle herkesin gönlünde taht kuran Büyükfırat, bugün birçok önemli görevde bulunan kişilerin ve geleceğin Türkiye’si için birbirinden önemli öğrencilerin yetişmesine vesile oldu. , Bugün yöneticilik yapan isimlerin, makamdan şeref alan değil makama şeref veren yöneticilerden olan Büyükfırat’ı örnek almaları gerekiyor.

Siyasilere biat etmeyerek halkın menfaatine olan güzel işlere imza atarak hep takdirle anılan Abdulgafur Büyükfırat, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı, Adıyaman, Kırklareli, Nevşehir ve Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile son olarak Azerbaycan Eğitim Ateşeliği görevlerini yürüttü. Azerbaycan’da Eğitim Ataşeliği görevinden sonra emekli olup Adıyaman’a yerleşmişti.

Görev yaptığı illerde öncülük ettiği projelerle öğrencilerin gelişimine önem veren Büyükfırat, her görevden sonrasında bir üst göreve atanma başarısı göstermesi dikkati çekti.

Büyükfırat, kamuoyu tarafından özellikle gerçekleştirdiği kitap okuma kampanyalarıyla hatırlanıyordu.

– İsmi yaşatılmalı

Büyükfırat’ın vefatının ardından büyük üzüntü yaşayan sevenleri, Abdulgafut Büyükfırat isminin mutlaka Adıyaman’da yaşatılması gerektiğini dile getirerek, yetkililere çağrıda bulundu.

Vatanını seven, geleceğin Türkiye’sinin inşasında önemli öğrencilerin yetiştirilmesini sağlayan ve bunun için her türlü görevi hakkıyla yerine getiren Abdulgafur Büyükfırat’ın isminin yeni yapılacak kütüphane ve halk eğitim merkezi gibi bir kuruma verilmesini bekleniliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz