Efsane valimiz Kemal Esensoy vefat etti

0
260

Eski Adıyaman valisi Kemal Esensoy, geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.

Değişik şehirlerde kaymakam ve vali olarak görev yapan Adıyaman’ın efsane valilerinden Kemal Esensoy, 1983-1986 yılları arasında şehrimizde görev yapmıştı.

Adıyaman’da görev yaptığı dönemde vatandaşların gönlünde taht kuran Vali Esensoy’un en büyük özelliği, sabah ezanında tebdili kıyafetle çarşıya inerek vatandaşın sıkıntılarını dinlemesiydi.

Başında kasket, ayağında Adıyaman şalvarıyla vatandaşlarla diyalog kuran Esensoy, yıllardır ihmal edilen en ücra köyleri ziyaret ettiğinde halk ilk defa vali görüyordu.

Görev yaptığı yıllarda eşi Birsen Esensoy’un vefatıyla Adıyamanlılar çok üzmüştü.

Esensoy’un cenazesi, Ankara Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.

Adıyaman sevdalısı Vali Esensoy’un “Uşak Ve Adıyaman’dan Mektup Ve Şiirler” adlı kitabı da bulunmakta.

Vali Kemal Esensoy

– Trabzonlular protesto

Görev yaptığı her yerde vatandaşların gönlünde taht kuran Vali Esensoy, 1991-1993 yılları arasında görev yaptığı Trabzon’daki görevinin ardından merkeze çekilince şehirde geniş çaplı eylemler yapılmıştı.

Trabzonspor’un bir UEFA Kupası maçı öncesinde Avni Aker Stadında Vali Esensoy’a sevgi gösterisinde bulunan Trabzonlular, o dönemde şehirdeki 6 yerel radyoyu telefon yağmuruna tutmuştu. Trabzon Şoförler Cemiyeti de 500 araçlık konvoyla şehirde protesto yapmıştı.

Vali Esensoy’un merkeze alınmasını protesto eden vatandaşlar imza kampanyası düzenlemiş ve sonrasında eylemler yapılmıştı.

– Görev yerleri

Vali Kemal Esensoy, ilk olarak Tercan kaymakamlığı, 1959-1960 yılları arasında Eşme kaymakamlığı, 1964-1965 yılları arasında Tavas kaymakamlığı, 1979-1983 yılları arasında Uşak, 1983-1986 yılları arasında Adıyaman, 1987-1988 yılları arasında Kütahya, 1988-1991 yılları arasında Balıkesir, 1991-1993 yılları arasında Trabzon ve 1995 yılında Bitlis valilikleri yapmıştı.

– Mehmet Emin Danış’ın kaleminden Vali Esensoy

Gazeteci Yazar Mehmet Emin Danış, yıllar önce kaleme aldığı bir köşe yazısında Kemal Esensoy ile vatandaşların yaşadığı ilginç bir olayı yazmıştı.

İşte o yazı.

Mekan sahibi, abi, “eğer bizleri yönetenler özverili olmazsa biz ne kadar birlik ve beraberlik göstersek de başarılı olamayız” dedi ve bir örnek verdi: “15-16 yaşlarındaydık, arkadaşlarımızla içki içmeye alışmıştık, bir gün hamsi ve biraz da meyve almış, şarabımızla dereye gitmiştik.

Dere kenarında içiyorduk. Bir adam geldi, lacivert takımlıydı. ‘Afiyet olsun gençler’ dedi. Teşekkür ettik ve buyur ettik.

Adam çöktü, biraz balık yedi ve ‘Ben içki içmiyorum’ dedi. ‘Hayırdır amca ne geziyorsun burada?’ dedik. O da ‘Esas ben size soracaktım, hayırdır, neden buradasınız ve içiyorsunuz?’

Biz de ‘vakit geçiriyoruz’ dedik. Adam, ‘işiniz yok mu, neden çalışmıyorsunuz da buralardasınız?’ diye devam etti sorusuna.

Biz de ‘işimiz yok’ dedik. Adam, ‘İş bulursanız yapar mısınız, çalışır mısınız?’ dedi. Biz de ‘Neden yapmayalım, çalışırız tabi’ dedik.

Adam ‘Ama kesin söyleyin, sizi işi alacağım’ dedi. Doğrusu biz adamın bizim balığı yediği için laf olsun diye konuştuğunu, Adıyaman tabiriyle kafa bulduğunu düşündük, ‘evet, çalışacağız’ dedik. Dedi ‘O zaman yarın gelin size iş vereceğim.’

O ara oturduğumuz yerin ilerisinde bekleyen iki adam dikkatimizi çekti. ‘Bunlar neden bakıyor bize, onlar da gelseydi yemeğe’ dedik. Adam ‘Onları boş verin, siz yarın gelin yanıma’ dedi. Biz 4Tamam da sen kimsin ki amca, nereye geleceğiz?’ dedik.

Arkadaş, uzaklara dalmıştı, gözleri hüzünle dolu bir şekilde devam etti;

Adam dedi ki, ‘Ben Vali Kemal Esensoy’um’

Orada bulunan herkes şaşırdı, birbirimize baktık.

Dere dediğimiz yeri Adıyamanlı olmayanlar bilemez belki, Adıyaman’ın üç yanından akıp giden kanalizasyon atıklarının açıkta aktığı sular şimdi birçok bölgede ıslah edilmiş, üzeri kapatılmış durumda olduğundan o ortamı çok insan hatırlamaz.

Kısacası Adıyaman’da pisliğin içerisinde, pis kokular içerisinde olan böyle yerlere giden bir Vali görev yapmıştı.

Bir Vali, yani ili yöneten insan düşünün; derelere gidip oralarda kötü alışkanlık edinen çocukları ikna etmek için riske giriyor, onları ikna ediyor, işe alıyor, kötü alışkanlıktan kurtarıyor.

Elini, hatta bedenini taşın altına koymak dedikleri işte budur.

Sayısı az olsa da, örneğini çoğaltamazsak da böyle idareciler de gördü bu şehir! Ama gelişmesi yıllar aldı, sorunları büyükçe büyüdü.

Çünkü devamı gelmedi. Çünkü Kemal Esensoy gibi insanların sayısı artmadı, aksine eksildi. Çünkü nemelazım demeyi alışkanlık haline getiren, özellikle Adıyamanlı bürokratlarımız yıllarca birilerinin şikayetiyle uğraştı, tayiniyle uğraştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz