Duyarsız Sürücüler Çevreyi Kirletiyor

  0
  115

  Adıyaman – Gölbaşı karayolu boyunca yol kenarını kirleten sürücülere vatandaşlar tepki gösterdiler.

  Bu kirliliğin kenti dışarıdan gelen insanlara karşı kötü tanıttığını ifade eden vatandaşlar, sürücüleri duyarlı olmaya davet ettiler.

  Medeniyetin önemli olduğuna vurgu yapan vatandaşlar, şunları söylediler:

  “Bugün 21. yüzyıla girmişiz. Sürücülerimiz halen geri kafalılar gibi hareket ediyorlar. Çevre ve doğa kirliliğine dikkat edilmesi gerektiğini bilmiyorlar. Bu atılan kola ve meyve suyu kutularının toprakta yıllarca zarara uğratacağından bihaberler. yakışmıyor, Türk insanına. Bugün Avrupa’da tükürmenin bile cezası varken, bizim sürücülerin şu yaptıkları pisliğe bakın. Bu konuda sürücülerimizi gerçekten duyarlı olmaya davet ediyoruz”

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uzmanları ise vatandaşları bu konuda uyarılar.

  Uzmanlar tarafından yapılan açıklamda, “Dünyamız, üzerinde yaşayan milyarlarca canlıya ev sahipliği yaptığı gibi, aynı zamanda, insanların ürettikleri milyonlarca eşyaya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu eşyaların, belli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Doğaya atılan bazı eşyalar, dünya üzerinde aylarca, yıllarca kalır ve yok olmaz. Bu da hem çevre kirliliğine yol açtığı gibi, dünyaya da zarar vermektedir. Hangi atık, doğada ne kadar sürede kaybolur, bilinmesi gerekir. Son yıllarda ülkemizde yapılan, geri dönüşüm çalışmaları sayesinde, cam, kâğıt gibi atıklar, hem ekonomiye katkı sağlamak, hem de dünyanın bu atıklardan zarar görmesini engellemek için çeşitli yerlerde geri dönüşüm çalışmaları yapılmaktadır. Atıklar, doğaya ve suya zarar vermektedir. Suya atılan atıklar balıklar tarafından yutulmakta veya saçtığı mikroplar sebebiyle suyu kirleterek, canlıların yaşamasına elverişsiz bir ortam yaratmaktadır. Aynı şekilde, doğaya atılan atıklar da toprağı kirleterek verimliliği azaltmaktadır” denildi.

  – ÇEVREYE NELER ATILMAMALI

  Çevreye nelerin atılmaması konusunda bilgilendirme bulunan uzmanlar, şu bilgileri verdiler:

  “Atıkların çevreye zarar vermesini engellemek için yapılacak birkaç şey bulunmaktadır. Örneğin cam şişeleri ayrı, kâğıtları ayrı, plastik şişeleri ayrı koyarak, geri dönüşüme gitmesini sağlamak bunların başında gelmektedir. Çevreye atıklar atılmamalıdır. Fabrika atıkları, evsel atıklar, hastane atıkları ayrıştırılıp, uygun yerlere bırakılmalıdır. Çocuklara, çevrenin ne kadar önemli olduğu ve doğaya çöp atılmaması gerektiği öğretilmelidir. Atıklar, Evsel Ve Kentsel Atıklar, Endüstriyel Atıklar diye ikiye ayrılır. Endüstriyel atıklar çevreyi en çok kirleten atıkların başında gelir. Fabrika gibi yüksek hacimli atık üreten sistemlerin atıkları, döküldükleri yeşillik alan, dere veya göl gibi doğal güzelliklerin ve içerisinde yaşayan hayvanların yok olmasına sebep olur” dediler.

  CAM NE ZAMAN ÇÜRÜR

  Cam atıkları konusunda da bilgilendiren Uzmanlar, “Cam atıklar, doğada en geç kaybolan üründür. 4 bin yıl sonra, doğadan anca kaybolurlar. Cam atıkların mutlaka geri dönüşüme kazandırılması ve hem çevreye hem de ekonomiye katkısı sağlanmalıdır” diye konuştular.

  – PLASTİK EN ÇOK ZARAR VEREN EŞYADIR

  Plastiklerin çok tehlike olduğuna işaret eden uzmanlar, şzyle devam ettiler:

  “Plastik doğada, en az bin yıl gibi bir sürede kaybolur. Ayrıca plastik atıklar, çevreye en çok zarar veren atıklardandır. Plastik poşetler, plastik şişeler de doğada geç kaybolur. Atıkların doğada kayboluş süreleri, aslında malzemesinin ne kadar kaliteli veya sağlam olduğuyla alakalıdır. Atılan atık ne kadar sağlam ve kaliteliyse, doğada o kadar geç kaybolur. Aşağıda hangi maddelerin, doğada ne kadar süre içerisinde kaybolacağının bilgileri yer almaktadır. Poliüretan Maddeler, sentetik fiberler, prezervatifler, yapıştırıcılar, halıların alt kısmı ve sert plastik contalar bin yıl, Strafor malzemesi 2 mlyon yıl, Telefon kartları bin yıl, Plastik Torba bin yıl, Plastik tabaklar 500 yıl, Bebek Bezi 550 yıl, Pet şişeler 400 yıl, Alüminyum 100 yıl, Çakmak 100 yıl, Kutu kola 10 yıl, Sakız 5 yıl, Sigara İzmariti 1 yıl ve Gazete 3 ay”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz