Dünya Cüzam Günü

  0
  415

  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, her yıl Ocak ayının son Pazar günü olarak belirlenen Dünya Lepra (Cüzzam) Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
  Cüzam hastalığının tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalık olduğunu kaydeden Mustafa Kutlu, hastalık hakkında bilgiler verdi.
  Kutlu, açıklamasında şunları söyledi:
  “Dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, doğurganlık hızlarının yüksek oluşu, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenlerle kökü kazınamamaktadır.
  Bu haftanın amacı, toplumun lepra ve lepralıya karşı oluşan yanlış inançlardan, bilgisizlikten kaynaklanan korkularını önleyerek lepra hastalığının erken teşhis edilmesinin sağlanması, uygun tedavisi ve izlenmesiyle hastalan topluma kazandırmaktır.
  İlimizde hasta sayısı kümülatif olarak 3’tür ve 2013 yılında vaka görülmemiştir. Ülkemizde kayıtlı Lepralı hasta sayısı kümülatif olarak yaklaşık bin 139 civarındadır. Yıllık olarak yeni tespit edilen hasta sayısı ortalama 1-5 vakadır. 2013 yılında 1 vaka tespit edilmiştir. Lepra hastalarının ilk tedavileri Eğitim Araştırma Hastaneleri ve Üniversite hastanelerinin Deri ve Zührevi hastalıklar ünitesinde yapılmaktadır.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz