Dr. Bazoğlu: “Gebelik Döneminde Beslenmeye Dikkat Etmeli”

  0
  50

  Adıyaman Özel Park Hospital doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nursel Öztekin Bazoğlu, gebelik döneminde beslenme şeklinin anne ve doğacak bebeğin sağlığını büyük ölçüde etkileyeceğini söyledi. 
  Halk arasında gebelik döneminde annenin iki kişilik yemesi fikrinin hakim olduğunun altını çizen Bazoğlu, şöyle konuştu: “Gebelikte fazla beslenme yetersiz beslenme kadar anne ve bebek sağlığına zararlıdır. Gebelik döneminde tek taraflı beslenmeden kaçınmalı, protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin mineraller gereği kadar uygun oranda alınmalıdır. Gebelik döneminde bütün besin maddelerinin günlük ihtiyacı artar. Anne adayı gebelik boyunca ortalama 10-12 kilo alır. Gebelikte kilo takibi yapılmalıdır. İlk 3 ayda 05-1 kilo diğer aylarda 1,5-2 kilo alınır. Gebelik sırasında gebe olmayan insanlar için geçerli olduğu gibi aşırı yağlı yiyeceklerden, gereksiz kalori içeren besleyici değeri olmayan kek, bisküvi gibi yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Hamur içeren ve yağlı yiyecekleri çok fazla tüketmemeye özen göstermeli. Baklava ve benzeri tatlı türleri az miktarda tüketilmeli.”
  Aşırı tuzlu yemekler ve fastfood tarzı yiyeceklerden kaçınmak gerektiğini anlatan Bazoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mineral ve vitamin kaynağı olduğu için sebze ve meyve tüketilmelidir. Et ve süt ürünleri gebelik sırasında gerekli protein sağlayacaktır. Gebelik süresince haftada bir iki gün balık, et, tavuk bir gün kuru baklagil tüketilmesi faydalıdır. Ayrıca bir iki ceviz tüketilmesi bebeğin beyin gelişimi için önemlidir. Balık yağı omega 3 kaynağıdır.” Gebelikte bol sıvı alımının gerekli olduğunu belirten Bazoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Günlük ortalama 12 bardak su içilmeli, çay ve kahve az tüketilmeli veya tüketilmemeli. İçecek olarak ayran, süt ve taze meyve suları tercih edilmelidir. Maden suyu ve bitkisel çay içilebilir. Çiğ et, çiğ köfte, iyi pişirilmemiş sucuk, iyi pişirilmemiş yumurta ve mayonez tüketiminden kaçınmak gerekir. Sebze ve meyveleri iyi yıkamalı, mevsim dışı sebze ve meyve tüketilmemelidir. Sigara kullanılmamalı ve sigara içilen ortamda durulmamalı. Konserve, salamura ve turşu tarzı yiyecekler seyrek ve az tüketilmelidir. Yağ gurubu olarak zeytinyağı, mısır ve ay çiçeği yağı kullanılmalı. Hazır çorba, et tabletleri gibi hazır ürünler mümkün olduğunca tüketilmemeli. Gebelik döneminde kabızlık sorunu yaşanması halinde meyve ve sebzeleri iyice yıkadıktan sonra kabuklarıyla tüketmeli, sabah aç karnına bir su bardağı ılık su, kayısı veya mürdüm eriği kompostosu içilmeli. Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi de cep telefonu kullanımı. Anne adayları, cep telefonlarını üzerlerinde taşımamalı, mümkünse kullanmamasını öneriyoruz.” 

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz