Doğru Bildiğimiz Yoldan Dönmeyeceğiz TEŞEKKÜRLER ADIYAMAN!

  0
  131

  Adıyaman Duruş Gazetesinin uzun zamandan beri gündeme getirdiği Adıyaman-Malatya karayoluyla ilgili yayımladığımız haberler kamuoyundan büyük destek görürken STK’lar ve siyasiler konuyu sahiplenerek açıklamalar yaptılar.

  11 Aralık 2013 tarihinde Adıyaman-Çelikhan yolunda, yol kenarında bariyer olmadığı gerekçesiyle devrilen ve henüz hayatının baharında olan 22 yaşındaki bir öğretmenin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazayla ilgili yaptığımız haberler Karayolları 8. Bölge Müdürünü rahatsız etmiş ve bunun sonucunda da gazetemize 8 bin TL’lik tazminat davası açılmıştı. Tabiri caizse ‘kuzu millet’ olarak adlandırılan Adıyamanlılar artık gözünü açtı. Uğradığı haksızlıklar karşısında sessiz kalan Adıyamanlılar haberimiz üzerine iyi bir kamuoyu oluşturarak Karayolları 8. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi’yi görevinin gereğini yapmaya davet ederken Duruş Gazetesi olarak doğru bildiğimizi gazetemize yansıtmaktan vazgeçmeyeceğimizi tüm üçüncü kişilere duyurmakta zarar görmüyoruz.

  “TAZMİNAT DAVASI AÇILMASI ANLAMSIZ”

  Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü tarafından gazetemize açılan 8 bin TL’lik tazminat davası sonrası CHP Adıyaman Belediye Başkan adayı Zeynal Bakır, MHP Adıyaman Belediye Başkan adayı Mehmet Erdem gazetemizi ziyaret ederek desteklerini ifade ettiler. Mehmet Erdem ziyaret esnasında yaptığı konuşmada; “Akif Beyaz arkadaşımız gazetecilik mesleğinin gereği olarak memleketimizin karayolları ile ilgili sorunu dile getirmiştir. Adıyaman Malatya yolunda meydana gelen kaza sonucunda çok genç yaşta bir öğretmenimizin vefat haberiyle beraber bu yolun standartlara uygun olmadığını belirtmiştir. Ayrıca kaza sonrasında da bu bölgede herhangi bir tedbir alınmadığını dile getirmiştir. Çünkü Çakal köprüsünde de yaşanan kaza sonrasında karayolları bu köprüde gerekli tedbirleri alarak yol kenarlarına bariyerler koymuştur. Aynı uygulamanın Adıyaman Malatya yolunda da uygulanması talep edilmiştir. Benimde sıklıkla kullandığım Adıyaman-Malatya yolu gerçekten standartların çok uzağında, tehlikeli bir yoldur. Gazeteci Akif Beyaz’ın bu yol ile ilgili serzenişleri karşısında Karayolları Bölge Müdürünün tazminat davası açmasına bir anlam veremiyoruz. Bu davada memleketinin haklarını savunan gazeteci Akif Beyaz kardeşimizin yanındayız” dedi.

  “KARAYOLLARININ BARİZ HATASI VAR”

  Tazminat haberlerinin kamuoyunda yer almasının ardından gazetemiz idare merkezini ziyaret eden CHP Adıyaman Belediye Başkan adayı Zeynal Bakır ve CHP Adıyaman İl Başkanı Av. Bilal Doğan ise Karayollarının hatasının açık şekilde görüldüğünü vurguladılar.

  Ziyaret esnasında CHP İl Başkanı Av. Bilal doğan Devletin verdiği yetkiyi gücü eline alanın, bir şekilde basının üzerine giderek, basını susturmak için kullandığını söyledi. Doğan yaptığı açıklamada; “Kazada yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Maalesef sansür hayatın her yerinde. Devletin verdiği yetkiyi gücü eline alan, bir şekilde basının üzerine giderek, basını susturmak için kullanıyorlar. Adıyaman’da son dönemde çok ciddi anlamda trafik kazaları meydana gelmektedir. Çakal köprüsü dediğimiz kazada onlarca kişi hayatını kaybetti. Çok ciddi bir şekilde yol hatası vardı. Bariyer eksikliği vardı. Bizlerde orada basın açıklaması yaptık ve derhal bariyer yapılmasını istedik, iki gün içerisinde de bariyer yapıldı. O bariyerler kazadan önce yapılmış olsaydı belki de kaza olsa bile bu kadar insanımız ölmeyecekti. Aynı şekilde Adıyaman Çelikhan yolunda Palanlı bölgesinde yine bariyer olması gereken yerler var ama maalesef bariyer olmadığı için geçtiğimiz Aralık ayında olan kazada minibüs yuvarlandı ve aşağıya uçtu. Orası buzlanmanın yoğun olduğu yerler. Bu yüzden bariyer kaza olsa bile aracın aşağı uçmasını engeller. Bu konular karayollarının uzmanlık alanları ve bizden çok daha iyi bilirler. Önlem almak yerine bu kazaları basına taşıyan, bununla ilgili eleştirisini yapan basın mensuplarının üzerlerine gidiyorlar. Sayın Akif Beyaz da Duruş Gazetesinde yazmış olduğu köşe yazısında bu her iki kazaya da değinmiş her iki kazanın resimlerini paylaşmış ve karayolları bölge müdürlüğünün derhal bunlara önlem alması gerektiğini önlem almaz ise de görevi bırakması gerektiğini temenni olarak ifade etmiştir. Biz de kendisine aynen katılıyoruz. Burada karayollarının ciddi bir hatası vardır. Bu hatanın derhal giderilmesi gerekmektedir. Bu talep etmek tamamen insani davranıştır. Bir basın mensubu olarak da görevdir. Siz Karayolları bölge müdürü olarak devletin verdiği yetkiyi basın üzerinde baskı olarak kullanamazsınız. Karayollarının bu davranışını şiddetle kınıyoruz. Sayın Akif Beyaz’ında gerek siyasi kimliğimizle gerekse de hukukçu kimliğimizle yanında olduğumuzu tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz” diye konuştu.

  “YOL STARDARDI ÇOK KÖTÜ”

  Bu yürekli davranışından dolayı Duruş gazetesi imtiyaz sahibi Akif Beyaz’ı kutladığını belirten CHP Adıyaman Belediye Başkan adayı Zeynal Bakır, bu haklı konuda gazeteci Akif Beyaz’ın tarafı olduğunu söyledi. Bakır yaptığı açıklamada; “Gazeteci toplumun sesi, vicdanı ve mağdurun tarafıdır.  Orada ölen insanların duygularını içinde hissedip olduğu gibi yansıtmıştır. Bu gibi söylemler basının dilidir zaten. Sözler üzerine oynamak işi manipüle etmekten başka bir şey değildir. Çelikhan yolunu sürekli kullanan biri olarak, o yörenin bir insanı olarak, son derece standardı kötü bir karayoludur. Birçok yerde bariyer olsun, trafik işaretleri olsun eksikliğini sürekli hissediyoruz. Sürekli dağdan taşlar aşağı düşmekte. Kazaya sürekli zemin hazırlamaktadır. Bunların bir gazetecinin dile getirmesi kadar normal bir şey yoktur. Basını susturabilmek için tazminat davaları açmak,  sansür uygulamak, baskı uygulamak, bir takım tehditler savurmak, işin gerçeğinin kamuoyu tarafından engellemeye yönelik çalışmalardır. Karayollarının yaptığı bu hareketi kesinlikle doğru bulmuyoruz. Acaba ölen vatandaşımız karayolları bölge müdürünün yakını olsaydı Sayın Akif Beyaz’ın hareket ettiği duygularla hareket eder miydi etmez miydi merak ediyorum? Akif Beyaz’a taraf olduğumuzu belirtmek istiyorum. Böyle gazetecilerinin aramızda olmasından dolayı son derece gurur duyuyoruz. Böyle gazetecilerin artmasını da diliyoruz. Sessiz kalan gazetecileri de bu noktada eleştiriyorum” dedi.

  Kendisine destek veren tüm siyasi partilere, STK’lara, basına teşekkür ettiğini belirten Akif Beyaz ise hiçbir şeyin doğru bildiği yoldan kendilerini alamayacağını ifade etti. Beyaz, yaptığı açıklamada: “Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Av. Bilal Doğan ve Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Belediye Başkan adayı Zeynal Bakır’a verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Aynı zamanda bizlere destek veren siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Basınımızın, halkımızın bu konuda bizlere destekleri var. Duruş gazetesi olarak ilk sayımızdan bu güne kadar halkımızın menfaatine olan, halkın çıkarlarını gözeten, halkın sorunlarını dile getirmeye çalışan bir yayım ilkesi çalışıyoruz. Birilerine hoş gelsin diye haber yapmıyoruz. Yaptığımız haberlerin de arkasındayız. Bu gibi haberlerin devamı gelecek. Yargıya verilmesi bizi doğru bildiğimiz yolda asla vazgeçirmeyecektir. Biz doğru bildiklerimizi yazmaya devam edeceğiz. Bize bu duyarlılığı gösteren arkadaşlarımızın keşke bu duyarlılığı yapması gereken işlere yapmış olsalardı da bu acıları yaşamamış olsaydık. Halkın yanında olmaya ve doğru bildiğimizi yazmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

  “DAVA AÇMAK VE ŞOFÖRÜ SUÇLAMAK YERİNE ÖNLEM ALINSIN”

  Haberimize bir destekte Adıyaman Sivil Toplum Platformundan geldi. Platform adına bir açıklama yapan Memur-Sen Adıyaman İl Başkanı Gaffari İzci, gelişen Türkiye’nin birçok nimetinden mahrum kalan Adıyaman’ın az da olsa hizmet almasını istediklerini söyledi. İzci yaptığı yazılı açıklamada, “Kamuoyunun malumu olduğu üzere geçtiğimiz ay Palanlı mevkiinde meydana gelen elim kazada bir öğretmen arkadaşımız hayatını kaybetmiş, 7 öğretmen arkadaşımız da yaralanmıştı. Eğitimciler Birliği Sendikası Adıyaman Şubesi olarak olay hakkında basın açıklaması yaparak kazaya sebep olan ihmal ve eksiklikleri gündeme getirmiş, en kısa zamanda çözüme kavuşturulması konusunda yetkilileri göreve davet etmiştik. 26 Ağustos 2013 tarihinde ise Adıyaman Memur-Sen olarak yaptığımız açıklamada Adıyaman Çelikhan yolunda her yıl onlarca kişinin yaralandığını veya hayatını kaybettiğini, Karayolları Bölge Müdürlüğü başta olmak üzere tüm ilgili ve yetkililere haykırmıştık. Konunun 2014 yılı 1. İl Koordinasyon Kurulunda da İl Milli Eğitim Müdürü tarafından gündeme getirildiğini ve Karayolları Bölge Müdürüne sorulduğunu basından öğrendik. Tüm bu girişimlere rağmen yola bariyer yapılması veya düzeltilmesi konusunda Karayolları Bölge Müdürünün ödenekleri gerekçe göstererek olumlu bir mesaj vermediğini yine basından öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye’nin her tarafını duble yollarla ören hükümet sıra Adıyaman-Çelikhan yoluna gelince yoldan sorumlu Bölge Müdürlüğü duble yol yerine bir bariyer koymaya para bulamadığını söyleyerek ödenek yokluğunu gerekçe gösteriyor. Ve bununla yetinmeyerek ölümlü kazalara sebebiyet veren yolun durumu meydanda iken kazadan dolayı şoförü suçluyor ve bunu gündeme getiren basına dava açıyor. Konuyu gündeme getirerek çözüm bulunmasını isteyen başta Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen olmak üzere sivil toplum kuruluşları ile konuyu işleyen basın organlarının tek amacı insan hayatına önem vermesi ve gelişen Türkiye’nin birçok nimetinden mahrum kalan Adıyaman’ın az da olsa hizmet almasıdır. Sivil toplum kuruluşları olarak bizler içinde yaşadığımız topluma karşı kendimizi sorumlu hissediyor ve bunu her fırsatta dile getiriyoruz. Bu sorumluluğun gereği olarak geçtiğimiz hafta sivil toplum kuruluşları ile yaptığımız toplantıda konu gündeme gelmiştir” dedi.

  “SORUNLARI GÜNDEME GETİRMEK NE ZAMANDAN BERİ SUÇ OLDU”

  Gazetemize dava açılmasına da değinen platform, “Kamu görevi yapan basın kuruluşu ve mensubu arkadaşlarımızın da bu minvalde hareket ederek toplumun sesi ve vicdanı olmaya gayret ettiklerine inanıyoruz. Duyumlarımıza göre özellikle Palanlı mevkiinde meydana gelen ve 1 kişinin vefatı 7 kişinin de yaralanmasına neden olan kazayı gündeme getiren, genelde de bu güzergâhta meydana gelen kazalardan dolayı yolun yapılmasını isteyen ve bu konuda yetkilileri göreve davet eden bir basın mensubu arkadaşımız Karayolları Bölge Müdürü tarafından mahkemeye verilmiş. Adıyaman için talihsiz ve trajikomik olan bu olayın gerçek olmamasını diliyoruz. Eğer gerçekse, başta ilin siyasileri olmak üzere etkili ve yetkililerine sesleniyoruz. Bu ilin sorunlarını basın yoluyla gündeme getirmek ve çözüm istemek ne zamandan beri suç oldu? Gündeme getirilen sorunlar doğru değilse lütfen açıklama yaparak yalanlayın. Ama doğru ise yılların sorunlarını çözemeyenler mi suçlu yoksa bunu gündeme getirenler mi? Belki bir kazayı önleyecek hatta belki de bir hayatı kurtaracak birkaç metrelik bariyeri ödenek gerekçesi ile çok görenler basınımızı mahkemeye vermek suretiyle susturmaya, bu ilin STK’larına ve kamuoyuna gözdağı mı vermeye çalışıyorlar? Adeta, “Biz bariyer yapmamış olabiliriz, meydana gelen kazada yol trafiğe yüzde 100 elverişsiz de olabilir ancak siz bunu gündeme getiremezsiniz, basınınız bunu konuşamaz hatta haber bile yapamaz çünkü siz sadece ölebilirsiniz, vergi ödeyebilirsiniz ama karşı çıkamazsınız, konuşamazsınız, sorgulayamazsınız, hesap zaten soramazsınız…” gibi yaklaşımlar asla kabul edilemez. Memleketimizin müzminleşmiş sorunlarını gündeme getirerek çözüm arayan ve hizmet isteyen basınımızı bu tavrından dolayı takdir ve teşvik etmek gerekirken bunu önlemek adına fikir beyan etmenin dışında başka yollar aramak ve dava açmak gibi basına, STK’lara ve kamuoyuna tehdit ve baskı olarak algılanabilecek uygulamaları kabul etmeyeceğimizi ve bu tür yaklaşımlarla mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyoruz” diyerek tepki gösterdi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz