Doç. Dr. Doğan’dan Avrupa Parlamentosu’nun Sözde Ermeni Soykırımı Tasarısına Tepki

  0
  77

  Niğde Üniversitesi Öğretim Üyesi tarihçi bilim adamı Doç.Dr.Hamdi Doğan Avrupa Parlamentosu’nun (AP) skandal Ermeni kararına sert tepki gösterdi.

  “Batılı ülkelerin tarihi “barbarlık, katliam ve sömürü” ile dolu bir tarihtir” diyen Doç.Dr. Hamdi Doğan Avrupa Parlamentosunun ve daha öncesinden Katoliklerin dini lideri Papa Francesco Sözde Ermeni Soykırımı sözlerini talihsizlik olarak açıkladı.

  Doğan konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tarihi katliam ve vahşetlerle dolu olan bugünkü sözde demokrasi ve özgürlüklerin savunucusu batılı ülkeler tarihsel süreç içerisinde sömürgeleştirdikleri ülkelerde milyonlarca insanı ekonomik çıkarları uğruna hunharca katledip yok etmişlerdir.” Dedi.

  Avrupalı devletlerin tarih boyunca yapmış olduğu katliamlardan da bahseden Doğna şunları söyledi: “Avrupa Birliği’nin başkenti Belçika, Kongo’yu sömürgeleştirdiği 1890-1905 yılları arasında 10 milyon yerli insanı öldürmüştür. Almanya 1904’te Nambiya’da 75 bin insanı katletti. Fransa Çad’da 400 İslam Alimini ve Cezayir’de 1,5 milyon Cezayirliyi şehit etti. Yine Fransa’nın desteğiyle Ruanda’da 800.000 insan öldürüldü.  ABD Hiroşima ve Nagazaki’de 200.000 üzerinde insanı atom bombasıyla yok etti. Ayrıca Kızılderili katliamıyla da tarihteki yerini aldı. Coğrafi keşifler sonucunda İspanyol ve Portekizliler yüzbinlerce yerli halkı ortadan kaldırdılar. 1995’te Sırplar Avrupa’nın gözü önünde Bosna’da binlerce Müslümanı şehit ettiler. İngilizler 1841’de İrlandalıları aç bırakarak yok etmeye çalışmıştır. İtalyanlar 1937’de Habeşistan’a saldırarak ülkelerini ok ve yay ile savunan Habeşlere karşı zehirli gaz ve tank kullanmışlardır. Yine Ortadoğu’yu bugün kan ve ateş içerisinde bırakan bu batılı ülkeler değil midir? Yine Afrika kıtasının baştan aşağıya köleleştirip zenginliklerini ele geçiren bu ülkeler değil midir? 1992’de Rus destekli Ermeniler, Hocalı katliamını gerçekleştirip yüzlerce Azeri Türkünü öldürmüşlerdir. Osmanlı arşivleri 1910-1922 yılları arasında 514.000 Türkün Ermeniler tarafından öldürüldüğünü belgelendirmektedir. 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgali ile katliama başlayan Yunanlılar, binlerce Müslüman Türkü hunharca katletmişlerdir. İşte Türkleri soykırımcı görmek isteyen ve bunun için meclislerinden karar çıkartan batılıların korkunç cinayetler serisinin bir bölümü böyledir. Bu örneklerde de görüldüğü gibi batılı ülkelerin tarihi “barbarlık, katliam ve sömürü” ile dolu bir tarihtir. Vatanları işgal edilen Müslümanlar, soykırıma tabi tutulan Müslümanlar, tecavüze uğrayan yine Müslümanlar… Kanları akıtılan Müslümanlar… Esaret altına alınanlar Müslümanlar… Malları çalınanlar Müslümanlar ama soykırımcı ilan edilenler yine Müslümanlar olmuşlardır. Artık uyumayalım! Batının güler yüzünün arkasında insanlık tanımayan çıkarları olduğunu bir an için bile unutmayalım.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz