Doğan: “Adıyaman Sağlıkta Değişim İçerisinde”

  0
  94

  Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Fatih Doğan, kentin sağlıkta bir değişim içerisinde olduğunu söyledi.

  Doğan, yaptığı açıklamada, 2015 yılından beri Adıyaman’da tüm sağlık sisteminde ciddi bir değişim olduğunu ve hastanelerin yerlerinin değiştiğini anımsattı.

   

  Sağlık Bakanlığımızın yaptığı yeni hastane ve 3 hastaneyi taşıdıklarını hatırlatan Doğan, “2015 yılında taşınmadan önce merkez devlet hastanesinde, 82. yılda ve eski Tıp Fakültesi hastanesinde hizmet vermekteydik. Merkez Devlet Hastanesinin fiziki şartlarının yetersizliği ve hastanenin eski olmasıyla birlikte yaptırdığımız tahlil ve tektiklerde hastanenin bir kısmı için yıkım kararı olduğunu gördük, yıkılması gerektiğini gördük. O nedenle o hastanedeki tıbbı cihazları ve personelleri bu yeni 400 yataklı diyoruz ama 520 yataklı hastanemize taşıdık. Biliyorsunuz eski Devlet Hastanesi’nde tüm hastanelerin toplamında yaklaşık 56 tane 2’inci ve 1’inci basamak yoğum bakım yataklarımız vardı. Yoğun bakım ünitelerimiz baya sıkıntılıydı. Bu yeni taşınma süreciyle beraber hastanemizde şuan 110 yoğun bakım yatağımız var ve yoğun bakım yataklarımız 3’üncü basamak. Büyük bir kısmı en üst seviyede yoğun bakım yataklarıyla donattık. Daha öncesinde merkez hastanemizde 5 tane ameliyat odamız vardı. Kadın Doğum Hastanesi’nde 2 tane ve 82. yılda 2 tane ameliyathane odamız vardı. Şuan Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık 16 tane tam donanımlı ameliyathane ünitesi kurduk. Daha öncesinde bir tane anjio ünitemiz vardı, şuan kalp rahatsızlığı olan hastalarımız için 2 tane anjio ünitemiz var. Kardiyoloji servisi ve koroner yoğun bakım oluşturduk” dedi.

   

  Bölge Hastanesi Olduk

   

  Şuan çok daha iyi bir hizmet verdiklerini belirten Doğan, şöyle konuştu:

   

  “Sevk oranlarımız çok düştü. Şuan sene başından bu yana beyin cerrahisine özel bir yoğun bakım kurduk ve beyin cerrahi hastalarımıza burada hizmet veriyor.  Çevre illerin hepsinde bize hasta geliyor, sevk geliyor. Bölge hastanesi gibi hizmet veriyoruz. Servislerimiz tabiî ki eski hastanelerde koğuş gibi bir odada 6 tane hasta yatıyordu. Şuan tek kişilik ve çift kişilik odada. Her odada banyo, tuvalet, televizyon, buzdolabı gibi hakikaten fiziki şartları çok çok daha iyi. 5 yıldızlı otel kalitesinde. Hep söylenen şekliyle odalarımız oldu. Daha geniş, daha ferah bir ortam. Şuanda tüm Adıyaman genelinde gündüz 60 uzman hekim polikliniği açıyoruz. Her bölüm için günlük yaklaşık 5 bin, bazen 7 bine çıkan hasta gelip muayene oluyor. 665 civarında bir yatağımız var. Yaklaşık günlük 450-500 civarında hasta yatarak tedavi oluyor. Tabi Adıyaman ilinde tek hastane olmanın dezavantajlarında oluyor. Yani 3. basamak bir hastaneyken 3. basamağa başvurmayacak hastalarda bakmamız gerekiyor ama verilen hizmet olarak eskiyle kıyaslandığında hakikaten çağ atlamış bir sağlık hizmeti sunulmakta”

   

  Eksiklerimiz Bazen Olabiliyor

   

  Bazen eksikliklerin olabileceğine dikkat çeken Doğan, “Eksikliklerimiz tabiî ki var. Yeni bir sistem oluşuyor, personellerimize bu konularla ilgili eğitim veriyoruz. Bazen bizede hasta ve hasta yakınları şikayette bulunuyor. Personelin durumuyla ilgili ama bunlar bizim çocuklarımız bizde onlara eğitim veriyoruz. Zaman geçtikçe daha profesyonel hizmet verecekler. Hastanemizde şuan geçmiş döneme göre gelen hekimlerimiz hizmet kalitemizi daha da arttırdı. 2015 yılında biliyorsunuz, endokrinoloji doktorumuz yoktu. Bakanlıkla çok defa görüştük, hekim yokluğundan kaynaklanan sıkıntılar vardı. Şuan endokrin doktorumuz var, endokrinin doktorumuz hizmet veriyor. Onkoloji doktorumuz yeni ataması oldu, göreve başladı, hastalara bakıyor. Nefroloji doktorumuz göreve başladı. Çocuk endokrin doktorumuz yeni göreve başladı. Yani yan dal uzman hekimler arasında hakikaten birkaç eksiğimiz olmakla beraber büyük bir kısmı şuan poliklinik hizmeti veriyor. Hastaları yatırarak tedavi ediyor” ifadelerini kullandı.

   

  Her Yıl Mezun Olan 20 Kadın Doğum Uzmanından Mutlaka Atama Alıyoruz

   

  Kadın ve Doğum Uzmanı eksikliğine de değinen Doğan, şunları söyledi:

   

  “Kadın Doğum biliyorsunuz, çok defa basında da yansıdı.  Sıkıntılarımız var, hekim eksikliğimiz var, bakanlıkla görüşüyoruz. Hakikaten onlarda her atama döneminde hastanemize kadro açılıyor, her atama döneminde 1 veya 2 tane Kadın Doğum Hekimi ataması oluyor. Ancak biliyorsunuz, hekimlerde insanlar, onlarda evlilikleri var, özür grupları var, özür grubuyla gelen hekimlerimiz tekrar atanıyor. O nedenle Kadın Doğumdaki hekim sayımızda hakikaten sıkıntılarımız oluyor. Az olduğunu bizde biliyoruz. Vatandaşlar çarşıda, pazarda, nerde görse bu konuyla ilgili şikayetlerini bildiriyor. Bizde elimizden geleni yapıyoruz. Bakanlık ta elinden geleni yapıyor. Bir hekim azlığı söz konusu. Özellikle mezun olan hekimlerden her dönem 20 ile 30 arasında Kadın Doğum hekimi mezun oluyor. Türkiye gibi 81 ili olan bir ilde biz her dönem 1 veya 2  hekim ataması alıyoruz. Ama özür grupları nedeniyle hekimlerimiz eş durumundan yada özür grubundan tayini çıkıyor. Bunla ilgili sıkıntılarımız var. Bu çalışmalarımız devam ediyor. Üniversiteyle görüşüyoruz, bu konuda inşallah yakın dönemde yeni başlayacak akademisyenler ve bakanlık tarafından ataması olan hekimlerle bu sıkıntıların büyük bir kısmını azaltacağımızı düşünüyoruz. Daha önceki Kadın Doğum Hastanesindeki biliyorsunuz daha eski birazda sıkıntılı bir hastaneydi, değişikliğe ve yeni yapı oluşturmaya çok müsait değildi. Şuanda Tıp Fakültesini Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine çevirdik, orada çok güzel yoğum bakım ünitesi ve diğer birimleri kurduk. Ameliyathanesi eski kadın doğuma göre çok çok iyi oldu. Orada 2 tane ameliyathane var ancak biri kullanılabiliyordu. Şuandaki kadın doğum hastanesinde aktif olarak kullandığımız 4 ameliyathane var ve eğer ki hekim sayısı artar ise hasta sayısı artar ise bunun sayısını arttırabilecek durumdayız. Şuan bakanlık ile görüşüyoruz”

   

  Sağlık Bakanımız Adıyaman’a Gelecek, Hastanelerin Durumunu Görüşeceğiz

   

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Adıyaman’a geleceğini belirten Doğan, “Bizim şuan ki Üniversite Eğitim ve Araştırma hastanesi arka tarafındaki Özel Hareketin eski yerini devralacağız. Yeni bir hastane planlıyoruz, merkez hastaneyle ilgili planlamamız var. Büyük ihtimalle OHAL durumu bittikten sonra Sağlık Bakanımızda inşallah eğer Adıyaman’a gelirse Adıyaman’daki hem merkezi hastane durumunu hem yeni açılacak hastaneleri görüşme fırsatı bulacağız. Bununla ilgili planını öyle yapacağız. 82. yılı şuan semt polikliniği olarak kullanıyoruz. Orada günlük 14-15 uzman poliklinik açıyor. Alt taraftara enjeksiyon ve pansumanlar için bir ekip bulunduruyoruz. Bir kısmını Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine vereceğiz. Onların yer ihtiyacı var, onlar kullanacak. Genel itibariyle bir süreç alıyor. Bu süreç hakikaten zaman alıyor. İşte hastane uzak. Ama yaptığımız değişimler bittikten sonra inşallah iyi bir hizmet vereceğiz” şeklinde konuştu.

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz