Diyanet Sen Şube Başkanı Çil: “Çağdaş Firavunlar Zulüm Makinesine Dönüştü”

  0
  105

  Asıl yargılanması gerekenin darbe ile iş başına gelen zalim Sisi ve yönetimi olduğunu ifade eden Diyanet Sen Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, BM, ABD, AB, İsrail ve darbeye destek veren, darbe sonrası uygulanan hukuksuzluklara, zulme sessiz kalan ülkelerin tutumunu nefretle kınıyoruz” dedi.

  Diyanet Sen Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, Mısır’da 183 Müslüman Kardeşler üyesi hakkında idam kararı verilmesini şiddetle kınadıklarını söyledi.

  Diyanet Sen Şube Başkanı Çil, sözlerine şöyle başladı; “Mısır’da Masum insanların hukuk isteklerine silahlarla, baskılarla, zindanlarla cevap veren bir yönetim demokrasiyi ayaklar altına almasının da ötesinde büyük bin insanlık suçu işliyor. Mısır’da çağdaş firavunlar kendi insanına her türlü zulmü uyguluyor. Çocuk yaşlı demeden insanları katlediyor. Bu insanlık dışı uygulamaların sorumluları Mısır’da ki Cunta yönetimi olduğu kadar bu uygulamalara sessiz kalan küresel güçler onların işbirlikçileridir. BM, ABD, AB, İsrail ve darbeye destek veren, darbe sonrası uygulanan hukuksuzluklara, zulme sessiz kalan ülkelerin tutumunu nefretle kınıyoruz.”

  “Mazlum Mısır halkının dün olduğu gibi bu gün de yanındayız, destekçileriyiz”

  Mısır’da serbest seçimle iş başına gelen Cumhurbaşkanı Mursi’nin darbeyle indirilip tutuklanması üzerine milyonlarca Mısır vatandaşının meşru protesto gösterilerine başladığını hatırlatın Başkan Emin Çil, “Bu barışçıl gösterilere darbe yönetimi tarafından, hukuk ve insanlık dışı yöntemlerle müdahale edilerek binlerce masum insanın katledilmesi, daha sonrasında bunları 529 kişinin idam kararı ve dün yine 183 kişinin idam kararı 21’inci yüzyılın en büyük ayıplarından biri olarak tarihe geçmiştir. Darbe yönetimine karşı olan masum Mısır halkını keskin nişancıları ile vurdurmaya kalkan Sisi yönetimi, sesini susturamadığı demokrasi yanlısı halkının sesini idamlarla kesmeye çalışıyor. Zalimler unutmasın ki, Allah mazlumların yanındadır ve sonun da galip gelecek olanlar da mazlumlardır. Türkiye halkı olarak demokrasi taraftarı mazlum Mısır halkının dün olduğu gibi bu gün de yanındayız, destekçileriyiz. Asıl yargılanması gereken Darbe ile iş başına gelen Zalim Sisi ve yönetimidir” şeklinde konuştu.

  “Devletin kutsal, insanın tutsak olduğu düzene itirazımız var”

  Türkiye’nin tam anlamıyla vesayetten arınması ve çetelerle mücadelede başarıya ulaşmanın etkin tek yönteminin yeni sivil anayasa olduğunu belirten Başkan Emin Çil, “Kayıt dışı siyaset arayışlarını, paralel ihanet kalkışmalarını yeni sivil bir anayasa yazımı ile sona erdirmek mümkündür. Özgürlükçü bir anayasa normalleşme sürecini taçlandırır. Hakların sıralanıp, sınırlandırıldığı darbe anayasasından özgürlüklerin ve daha çok demokrasinin önünü açan yeni anayasaya geçiş biran önce sağlanmalıdır. Emeğin hakkını alma mücadelemizle birlikte eski Türkiye’nin vesayet odaklı retoriklerinden, pratiklerinden, mevzuatlarından ve yapılarından kurtulmalıyız. Temel hak ve özgürlüklerin yok sayıldığı, insanların ötekileştirildiği, özgür bireyin risk görüldüğü, devletin kutsal, insanın tutsak olduğu düzene itirazımız var. Emeğimize, ekmeğimize, haklarımıza, özgürlüklerimize, onurumuza, medeniyet davamıza sahip çıkacak bir düzen arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz