Diyanet Sen Başkanı Çil’den Kutlama Mesajı

  0
  76
  Diyanet Sen Başkanı Çil’den Kutlama Mesajı
  Diyanet Sen Başkanı Çil’den Kutlama Mesajı

  Diyanet Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu Başkanı ve Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, din görevlilerinin haklarını korumak için kurulan dünyanın ve ülkemizin ilk müstakil din görevlileri sendikası olan Diyanet Sen’in 17. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

  Kutlama ile ilgili bir mesaj yayınlayan Çil, Diyanet-Sen’in kurulduğu günden beri başarı ve istikrarla yoluna devam ettiğini, Diyanet ve Vakıf çalışanlarına onlarca kazanımın da mimarı olduğunu söyledi.
  Çil, “Diyanet Sen Kuruluşunun 17. yılında teşkilat yasasının çıkmasından, rotasyonun iptal edilmesine, boş kadroların doldurulmasından ücretlerin iyileştirilmesine kadar birçok kazanımın mimarıdır” dedi.

  -TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK SENDİKALAŞAN KURUMUYUZ

  Diyanet Sen’in Türkiye’de en yüksek sendikalaşan kurum olduğunu belirten Çil, şunları kaydetti:

  “Diyanet Sen bu gün 71 bin’i geçen üye sayısı, 12 yıldır yetki, memur sendikaları içerisinde yüzde 60 sendikalaşma oranı ile Türkiye’nin en yüksek sendikalaşma oranına sahip memur sendikası olması ve din görevlilerine ve Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanlarına sağladığı yüzlerce kazanımla başarısını taçlandırmaya üyelerinden aldığı güçle devam etmektedir”

  -DİN GÖREVLİLERİN HAKLARINI KORUYORUZ

  Din görevlilerinin haklarını koruduklarını aktaran Çil, şöyle devam etti:

  “1990’lı yılların başında AB süreci çerçevesinde tüm kamu görevlilerine verilen sendikal örgütlenme hakkı din görevlilerine maalesef verilmemişti. Bu hem yanlış, hem de din görevlilerine yapılan büyük bir haksızlıktı. ‘Hak verilmezse alınır’ anlayışı ile hareket eden din görevlileri, İstanbul Din Görevlileri Derneklerinin öncülüğünde bir araya geldiler ve Marmara Bölge Toplantıları’nda varılan istişare sonunda 18 Ağustos 1998’de din görevlileri sendikası Din Gör Sen’i kurdular. Din Gör Sen’le başlayan din görevlilerinin sendikal mücadelesi, üç yıl (1998-2001) boyunca din görevlilerine verilmeyen sendika kurma hakkını almak için bir yandan illerde örgütlenme çalışması, diğer yandan TBMM nezdinde yasal zemin mücadelesi yürütüldü. Çalışmalar meyvesini verdi ve komisyonlarda reddedilen sendika kurma talebi Genel Kurul’da kabul edildi. Böylece ilk din görevlileri sendikası kurulmuş oldu. Böylece dünyada ve Türkiye’ de ilk din görevlileri sendikası yasal statüye kavuştu. Dünyada ve Türkiye’de bir ilke imza atıldı. “Birlikten kuvvet doğar” düsturundan hareketle yasa çıktıktan sonra kurulan Din Bir Sen ile Ekim 2002 yılında birleşme gerçekleştirildi. Ve bu birliktelikle Diyanet ve Vakıf Hizmetleri kolunda 2004 yılında yetki alındı. Sendikalı dönem Diyanet için yeni bir dönem, Diyanet-Sen ‘in yetkili olduğu dönem de altın bir çağ oldu. Yetkiyle birlikte Diyanet-Sen kazanımlarına her yıl yenilerini ekleyerek yoluna devam etti. Kuruluşunun 17. yılında sendikamız Diyanet ve Vakıf hizmet kolunda faaliyet gösteren diğer sendikalara büyük fark atarak bu yıl genel yetkide ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 12. kez Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde ise 6. kez yetkiyi alarak iki kurumumuzda da yetkili sendika olma başarısını perçinleyerek devam ettiriyor”

  -BİRLİKTE BEREKET VARDIR

  Birlikte hareket etmenin önemine işaret eden Çil, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Birlikte rahmet ve bereket vardır, düşüncesinden hareketle örgütlenen, bu örgütlenmeyi yetki ile taçlandıran ve 12 yıldır zirvede kalmayı başaran DİYANET-SEN yoluna siz değerli üyelerinden aldığı destek ve güçle devam ediyor. Bu gün Diyanet-Sen’imiz 71 bini geçen üye sayısı ile gerek hizmet kolunda gerekse Türkiye genelinde ülkemizin sendikalaşma oranı en yüksek memur sendikasıdır. Kuruluşundan sendikamızın bu günlere gelmesine kadar bu başarıda büyük emeği olan başta merhum Genel Başkanımız Ahmet Yıldız’ı, Merhum Onursal Genel Başkanımız İsmail Karakaya’yı rahmet ve minnetle anarken, tüm şube, il ve ilçe yönetimlerimize ve siz değerli üyelerimize sendikamıza yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür eder, 17. kuruluş yıl dönümümüzün tüm camiamıza hayırlı olmasını dileriz”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz