“Cumartesi Nöbetlerinde Aile Hekimine Ceza Verilemez”

  0
  104

  Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Nejdet İrfan Tokur, Cumartesi nöbetlerinde aile hekimlerine ceza verilemeyeceğini bildirdi.

  Tokur, yaptığı açıklamada, Türk Sağlık-Sen olarak yapılan hukuksuzluğun, dayatmanın ve angaryanın hep karşısında durduklarını anımsattı.

  Zulme karşı mücadele ettiklerini belirten Tokur, “İş bıraktık, mitingler düzenledik, Eylemler gerçekleştirdik. Aile hekimliğinde de haksız ve hukuksuz olan cumartesi nöbetlerine karşıda kararlılıkla bir mücadele sürdürüyoruz. 1 Ocak 2015’ten itibaren her cumartesi iş bırakarak angarya olan bu nöbetleri tutmayacağımızı güçlü bir şekilde ilan ediyoruz. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının bu haklı davasına desteğimizi mitinglerle, eylemlerle sürdürdük. İş bırakan aile hekimliği çalışanlarına karşı yapılan soruşturmalara ve cezalara karşı hukuki mücadelemizde devam ediyor” dedi.

  -MAVZUATTA BÖYLE BİR CEZA YOK
  Sendikasının aldığı iş bırakma kararına uyan kamu çalışanlarına ceza verilemeyeceğinin mevzuatta açık ve yüksek yargı kararları ile tescillenmiş olduğunu hatırlatan Tokur, şunları kaydetti:

  “Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına ceza verilmesinin kabul edilemez olduğunu defalarca dile getirdik. Bu konudaki haklılığımız kazandığımız mahkeme kararı ile de bir kez daha tescillenmiştir. Türk Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucunda mahkeme cumartesi nöbetine gitmeyerek iş bırakan aile hekimine verilen cezayı iptal etmiştir. Cumartesi nöbetleri ile ilgili olarak kazanılan bu ilk dava ile Türk Sağlık-Sen farklılığını ve mücadelesini bir kez daha ortaya koymuştur. Adapazarı’nda görevli Türk Sağlık-Sen üyesi aile hekiminin 10 Ocak 2015 tarihinde cumartesi nöbetine gitmemesi nedeniyle 5 ihtar puanı cezası verilmişti. Cezanın iptali için Sendikamız tarafından Sakarya 2. İdare Mahkemesinde dava açılmıştı.  Mahkeme verdiği kararda aile hekiminin üyesi olduğu Türk Sağlık-Sen’in iş bırakma kararı aldığına dikkat çekti. Kararda “ örgütlenme özgürlüğü kapsamında bir gün göreve gelmemek fiilinin mazeret olarak kabulü gerektiğinden, izinsiz işe gelmemek fiilinin sübuta etmediği sonuç ve kanaatine varıldığından, disiplin suçu teşkil etmeyen eylemi nedeniyle davacı hakkında tesis edilen işlemin hukuka uygun bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denilerek verilen ceza iptal edilmiştir. Açtığımız dava sonucunda mahkemenin verdiği bu kararla,  sendikamızın aldığı karar doğrultusunda cumartesi iş bırakarak nöbete gitmeyenlere ceza verilemeyeceğinitescillemiş olduk. Cumartesi nöbetlerine karşı kazanılan bu ilk dava aile hekimlerimize ve aile sağlığı çalışanlarımıza hayırlı olsun”

  – MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEKTİR

  Mücadelelerinin devam edeceğini aktaran Tokur, “Herkes bilsin ki bu mücadelemiz cumartesi nöbetleri ortadan kalkana kadar sürecektir. Çünkü biz haklıyız ve kazanacağız. Türk Sağlık-sen olarak burudan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Çalışan bu işten rahatsız, Angarya istemiyor, Yargı kararları da çalışanı tasdikliyor. Artık bu zulüm sona ermeli ve cumartesi nöbetleri iptal edilmelidir” diye konuştu.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz