Çift Başlı Oğlak Dünyaya Geldi

  0
  85

  Besni ilçesine bağlı Yayıklı köyünde çift başlı oğlak dünyaya geldi.

  Alınan bilgiye göre, köyde yaşayan İdris Aslanhan’ın gebe olan keçisi çift başlı oğlak doğurdu.

  Tek beyinli, çift başlı oğlağın, çift ağzı, dört gözü bulunuyor.

  Evde biberonla beslenilen oğlak herkesin neşe kaynağı oldu. 11 gün önce doğan oğlağın genel sağlık durumu iyi olduğu ve düzenli bakımla yaşayacağı belirtildi.

  Dünya’ya gelen oğlağı Besni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kösekul ile Veteriner Hekim Abdullah Durmuş Yayıklı köyünde kontrol ederek, sağlık durumunu incelediler.

  Veteriner Hekim Abdullah Durmuş, yaptığı açıklamada, oğlağın tek beyinli, çift başlı, dört gözü, iki kulağı ve iki ağzı olduğunu belirterek, bu tür vakaların çok ender görüldüğünü ifade etti.

  Bu tür vakalara doğmasalanamoli dediklerini anlatan Durmuş, “Doğumdan sonra hayvanlarda gözlenen yapı ve fonksiyon bozukluğudur. Bunun nedenleri olarak genetik çevresel etkiler, yetersiz ve hatalı beslenme gebelik döneminde bazı ilaçlar ve fonksiyonlardan meydana gelmektedir. Yaşama şansı olarak çok yüksek ve sağlıklı. Bebek gibi sütle besleniyor. Boyun çift başı taşıyamadığı için dengeyi sağlayamıyor; ayakta duramıyor” şeklinde konuştu.

  Oğlağın sahibi İdris Aslanhan’ın eşi GülferArslanhan ise oğlağa çok iyi baktıklarını anlatarak,  “Çocuğum gibi biberonla besliyorum ve bebek gibi bakıyorum. Kendi evladımız gibi. Evimizin içende sobalı oda da bizimle birlikte yaşıyor. Çift biberonla sütünü veriyorum. Yaşaması için de elimizden gelen her şeyi yapacağız. Gece bile kalkıp nasıl diye bakıyorum. Benim ve ailemin neşe kaynağı oldu, alıştık.” Diye konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz