CHP’li Vekillerden Kahta Çıkartması

0
873

Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri, doğal afetlerden dolayı tarımsal üretim alanlarında oluşan zararların tespiti için harekete geçti.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Mersin Milletvekili Alpay Antmen ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Adıyaman’ın Kahta ve Samsat ilçelerinde tarım alanındaki üreticileri ziyaret ederek yetkili tarım teşkilatları, üretici birlikleri ve kooperatiflerle bir araya geldi.

Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, pandemi sürecinin getirdiği sorunlar ve Mayıs ayında Kâhta’da dolu yağışının yol açtığı zararın yerinde incelenmesi ve tespiti için İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ve Mersin Milletvekili Alpay Antmen ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yerinde incelemeler yapmak üzere görevlendirildiklerini belirterek Adıyamanlı çiftçilerin her zaman sorumluluklarını yerine getirdiklerini ancak hükümet tarafından ikinci sınıf muamele gördüğünü ifade etti.

Kahta ve Samsat ziyaretlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tutdere, şöyle konuştu:

“Ülkemiz genelinde 16-25 Mayıs tarihleri arasında yaşanan doğal afetlerden dolayı birçok ilimizde tarımsal üretimde zararlar meydana gelmiştir. Aynı şekilde 24 Mayıs 2020 tarihinde, şiddetli yağmur ve dolu yağışı sonrası Kahta ilçemize bağlı Yelkovan, Narince, Göçeri, Damlacık, Burmapınar, Salkımbağı, Çaltılı, Çaybaşı, Ovacık, Belveren, Ulupınar, Gödülge, Mülk, Eskikahta, Oluklu, Bağbaşı Köyleri ile Bölükyayla Beldesindeki ekili alanlarda ciddi bir tahribatın meydana geldiğini ve buna bağlı olarak büyük bir mağduriyetin söz konusu olduğunu afetin hemen ardından üreticilerimizi ziyaret ederek, yerinde tespit etmiştik.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesi sonucu, İzmir Milletvekilimiz Sayın Kamil Okyay Sındır, Mersin Milletvekilimiz Sayın Alpay Antmen ve parti örgütlerimizle birlikte Kâhta ve Samsat ilçelerimizde bir dizi ziyaretler gerçekleştirdik. Çalışmalarımız kapsamında Kâhta Ziraat Odası Başkanlığı, Kâhta Tarım Kredi Kooperatifi, Kâhta Sert Kabuklu Meyve Üreticileri Birliği, Kâhta Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, Kâhta Küçük Sanayi Sitesi ve Samsat Ziraat Odası Başkanlığını ziyaret ettik.

Üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi, gerçek hasarın tespit edilerek karşılanmasını talep ediyoruz. Üretimin devamlılığın sağlanabilmesi için sadece meydana gelen hasarın, ürün gelirinin veya üreticinin kredi borçlarının ertelenmesi değil aynı zamanda üreticiye maddi hasar desteğinin verilmesi de gerekiyor. Bu konuda Kâhta ilçemizde yetkili tarım teşkilatları, üretici birlikleri ve kooperatiflerle bir araya gelerek üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında fikir alışverişinde bulunduk.”

Adıyaman çiftçisine ikinci sınıf muamele yapıldığını vurgulayan milletvekili Tutdere, kayıp kaçak elektrikte en düşük orana sahip Adıyaman’ın kredi veya diğer borçlanmalarda da ödemelerini zamanında ve tam olarak yerine getirdiğini ancak buna karşın hükümet tarafından tarım kendi Adıyaman’ın komşu illere sağlanan indirimli elektrikten faydalandırılmadığını, IPARD kalkınma projeleri kapsamına alınmadığını, sulama projelerinin bitirilmediğini, sulama sistemlerine ilişkin hibelerden yararlanmadığını söyledi.

Pandemi ve dolu afeti nedeniyle Kâhta’da incelemelerde bulunan CHP heyeti Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı’yı da ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Turanlı ‘Sayın Tutdere ve CHP bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadılar, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ve heyetinize ilçemize göstermiş olduğunuz ilginizden dolayı teşekkür ederim’ dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz