CHP İl Başkanı Binzet’ten Sağduyu Çağrısı

0
403

CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, Corona Virüs nedeniyle vatandaşların ve esnafın sıkıntılı günler geçirdiğini belirterek, Akmercan ve Akedaş firmalarının abonelerine karşı sağduyulu davranmaya davet etti.

Ürünlere fiyat artışı yapan fırsatçıların yanı sıra borcu nedeniyle doğalgaz ve elektriklerinin kesilmesi Virüs nedeniyle sıkıntılı günler geçiren vatandaşı daha da sıkıntıya düşürdüğünü ifade eden Başkan Binzet; “Türkiye’yi ve dünyayı büyük tehdit altına alan corana vüris salgını nedeni ile başta Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar gerek lokalde Adıyaman bazında, gerek genelde Türkiye bazında çok büyük mücadeleler vererek bu zor ve ekonomik anlamda çok sıkıntılı günlerde elinden gelen desteği vermeye çalışmaktadır. Sağlıksız olarak yapılan özelleştirmeleri sonucunda devletten alınılarak hizmet sektörü yerine tamamen kapitalizmin şartlarında çalışan ve kazancını insan sağlığı ve insan yaşam kalitesinin üzerinde tutan AKMERCAN ve AKEDAŞ isimli gaz ve elektrik dağıtım firmaları sanki bu coğrafyaya ait değilmiş, sanki bu salgından müşterileri hiç etkilenmemiş gibi sosyal sorumluluk zorunluluklarını bir tarafa bırakarak daha fazla nasıl gelir elde ederim hesabı içinde çalıştıklarını izlemekteyiz. Gerek çevremizden gelen tepkiler gerek sosyal medyada izlediğimiz kadarı ile sanki ortada hiç zorlayıcı nedenler yokmuş, Adıyaman salgın nedeni ile hiç zorluk yaşamıyormuş gibi tamamen ranta ve kazanca dönük uygulamalarına devam etmektedir.” Dedi.

Başkan Binzet konuşmasını şöyle sürdürdü; “Çağımızda ana ihtiyaç malzemeleri arasında sayılan elektrik ve gaz lüks tüketim maddesiymiş gibi % 18 KDV ve diğer vergiler ile tahsil edilmemeğe devam etmektedir. Tüm bunlar yetmezmiş gibi tüketimin en yüksek olduğu kış aylarındaki geriye dönük üç aylık faturalama dönemi üzerinden okuma yapmadan tahsilat yapamaya devlet eliyle karar verdirilmiştir. Buda yetmeyeceği için okuma olmayan dönemlerde bile sayaç okuma adı altında zaten zorda olan bölge ve Türkiye insanından kendi hizmet bedelinin faturalandırılması için ek bir ücret talep etmektedir. Buda yetmezmiş gibi insanlar evlerine ekmek bile götürmeğe zorlandığı, dışarıya çıkmanın ölmekle eş değer sayıldığı bu günlerde birçok işletme evin borcundan dolayı elektrikleri ve gazları kesilmektedir. Bu da tatmin etmeyip daha da zora girilmesi için saatten kesmek yerine direkten kesmektedir. İnsafsızlığın bu türlüsüne söylenecek sözü kamu oyunundur ve kazancınızı sağladığınız bu halk için bir vicdanına bırakıyoruz. Milletvekilimiz Avukat Abdurrahman Tutdere nin mecliste de dillendirdiği bu konu hakkında yıllarca Adıyaman üzerinden çok büyük karlar elde etmiş ve etmekte olan firmalar tarafından hiçbir yardım ve iyi niyet görülmediği gibi, bunu fırsat bilip anlamsız bir şekilde insanların üzerine gitmektedir. Bu firmalara diyoruz ki; Adıyaman olmaz ise siz yoksunuz bir şeyeler yapmayı düşünüyor musunuz.? Sizi varsa vicdanlarınızın sesine davet ediyoruz. Sizi varsa insaflarınıza davet ediyoruz. Siz bu büyük salgından kendinize olan dersi çıkarmıyor musunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz