CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan’dan 5 Mayıs Avukatlar Günü Mesajı “ Sorunumuz Bağımsız Yargı Sorunudur, Hukuk Devleti Sorunudur”

  0
  29

  CHP Adıyaman İl Başkanı Av. Bilal Doğan, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada avukatların sorunlarının başında yargı bağımsızlığının bulunduğunu söyledi.

  Tüm avukat meslektaşlarının gününü kutlayan Başkan Doğan, savunma hakkında avukatların rollerinden bahsederek “ Nasıl ki hukuk olmazsa olmaz avukatlar da hukukun olmazsa olmazlarındandır” diye konuştu.  Doğan, “Hukuk devletine giden yolda kurucu unsurlar; iddia, savunma ve yargıdır. Savunmanın ve beraberinde de bağımsız bir yargının en önemli unsuru hiç kuşkusuz avukattır. Avukatların yani savunmanın susturulduğu bir yerde yargı bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir” dedi.

  Doğan; şunları ifade etti:

  “Anayasa’nın 2′nci maddesinde ifadesini bulan Türkiye Cumhuriyeti devleti, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin de en önemli unsuru bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı yani adaletin sağlandığı bir düzen olmasıdır. Hukuk devletine giden yolda kurucu unsurlar; iddia, savunma ve yargıdır. Savunmanın ve beraberinde de bağımsız bir yargının en önemli unsuru hiç kuşkusuz avukattır. Avukatların yani savunmanın susturulduğu bir yerde yargı bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir. Yargı bağımsızlığının olmadığı bir yerde bireysel hak ve özgürlüklerden, bireysel hak ve özgürlüklerin olmadığı bir yerde hukuk devletinden, hukuk devletinin olmadığı bir yerde de demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Bugün avukatların çözümlenmesi gereken birçok sorunu bulunmaktadır. Ancak, bugün toplumun adalet adına büyük bir baskı, beraberinde de savunmanın saldırı altında olduğu bir gerçektir. Avukatların sorunu, bağımsız yargı sorunudur, hukuk devleti sorunudur, demokrasi sorunudur, adalet sorunudur. Ne yazık ki AKP iktidarının sıklıkla dile getirdiği ileri demokrasi uygulamalarında yargı erki tümüyle toplumun sindirilmesi, muhalefetin bastırılması, korkutulması için bir araç olarak kullanılagelmiştir”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz