CHP Heyeti Adıyaman’da

  0
  59

  CHP İstanbul Milletvekillerinden Adıyamanlı olan Oğuz Kaan Salıcı, Gamze İlgezdi ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, olumsuz sonuçlanan koalisyon görüşmelerinin ardından partinin hazırladığı program kapsamında Adıyaman’da parti üyeleri ile seçim çalışmasında bulundu.

  İncelemelerin ve değerlendirmelerin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman İl Başkanlığı binasında gerçekleşen basın toplantısına Adıyaman CHP İl Başkanı Abuzer Tanrıverdi,İlçe Başkanı Hanifi Çavuş ile parti yönetimi katıldı.

  CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Halk Partisi 3 milletvekili olarak genel merkez tarafından Adıyaman ve Malatya’da çalışma yapmak üzere görevlendirildiklerini söyledi.

  -CHP, ÜLKEYİ SEÇİME GÖTÜRMEMEK İÇİN ÇABALADI

  Cumhuriyet Halk Partisinin ülkeyi seçime götürmemek için çabaladığı anlatan Salıcı, şunları kaydetti:

  “Ama Adalet ve Kalkınma partisinin bir an önce erken seçim ortamına girmek için uğraştığı bir dönemde yapılanları Cumhuriyet Halk Partisi bakış açısı ile anlatmak, bu süreçte sayın cumhurbaşkanı görevi olabildiğince geç vererek, önce başkanlık divanının oluşmasını, meclis başkanın seçilmesini, ondan sonra görevi en büyük partiye vererek zaten sürece zarar vermiştir. Sayın Davutoğlu’na görev verdi”

  -DAVUTOĞLU HÜKÜMET KURMAYA DEĞİL, KEŞİF YAPMAYA GELDİ

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu eleştiren Salıcı, şöyle konuştu:

  “Sayın Davutoğlu Türkiye siyaset tarihine geçecek bir kavramla görüşmelere başladı. ‘İstikşafı görüşmeler yapacağız’ dedi. İstikşafı görüşmelerin sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi ile yani niyeti koalisyon olmayan ama koalisyon yapabilir miyiz, yapamaz mıyız, bunun keşfi niteliğinde olduğu söylenen görüşmelerle Cumhuriyet Halk Partisinde 5 saat, 5 toplantı, 35 saat süren görüşmeler yapıldı. Sonrada sayın genel başkanımızla nihayi görüşme yapıldı ve o nihayi görüşmede hep beraber üzülerek gördük ki Adalet ve Kalkınma Partisinin niyeti Türkiye’de 4 yıllık yüksek profilli Türkiye’nin temel sorunlarını çözme niyeti olan bir hükümet kurmak değil tam tersine ülkeyi seçime götürmek için yanına yardımcı birisini arayan bir hükümet formülü”

  -CHP’YE 3 AYLIK BİR SEÇİM HÜKÜMETİ TEKLİF EDİLDİ

  Cumhuriyet Halk Partisine 3 aylık bir seçim hükümeti teklif edildiğini anlatan Salıcı, “Cumhuriyet Halk Partiside daha önce kendi kurullarında almış olduğu kararlar gereği daha öncede kamoyuna açıklamış olduğu gibi Cumhuriyet Halk Partiside 4 yıllık gibi yüksek profilli parlementoda yeterli çoğunluğu olan, anayasa değiştirme gücü olan, Türkiye’nin temel meselelerine çalışmış, bu temel meseleleri çözme sorununu da bir perspektif ile hareket edecek bir hükümet kurulmasını istedi. Bunun gerçekleşmeyeceği sayın Davutoğlu tarafından açıklanmış oldu. Bu süreçte Adalet ve Kalkınma partisi ile nezaket içerisinde bu görüşmeler devam etti”ifadelerini kullandı.

  -AMACIMIZ HÜKÜMETSİZ BIRAKMAMAKTI

  Amaçlarının Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak olduğunu belirten Salıcı, şöyle devam etti:

  “Bizim amacımız ülkeyi hükümetsiz bırakmamaktı. Türkiye’nin şuanda erken seçime gidecek koşulları yok. Ne ekonomik olarak var, ne siyasi olarak var, ne de içinde bulunduğumuz terörün azgınlaşmış dönemde, toplumsal barış anlamında, böyle bir koşul var ama ülkeyi seçimi götürüyor olmanın sorumluluğu Adalet ve Kalkınma partisinin sırtındadır. Bunu tüm toplumumuzun bilmesini, tüm Adıyamanlıların bilmesini isteriz”

  -SÜRECİN BOZULMASINI CUMHURBAŞKANI İSTEMİŞTİR

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Salıcı, “Bu sürecin bozulmasındaki en büyük gayret, en büyük çaba, sayın Cumhurbaşkanı tarafından gösterilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı şuana kadar yapmış olduğu açıklamalarda, ‘koalisyon kaos getirir, Türkiyenin bir erken seçime ihtiyacı vardır yada Türkiye’nin bir AKP azınlık hükümetine ihtiyacı vardır’ biçiminde söylemleri gerek Türkiye’de, gerek Çin’de gittiği yerlerde ısrarla dile getirmiştir. Biz bu görüşlerimizi dün geldik Adıyaman’da sivil toplum örgütündeki arkadaşlarımıza aktardık, gazetecilere aktardık, örgütümüzdeki arkadaşlarımıza aktardık, bundan sonra da Adıyaman’a gelip – gidip bu çalışmaları devam ettireceğiz. Genel merkezimizle beraber Adıyaman’da daha iyi bir Cumhuriyet Halk Partisi sonucu görene kadar bu çalışmalara devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

  -ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERDİK

  Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ise şunları aktardı:

  “Bildiğiniz üzere ortaya bir tablo çıktı, çıkan tablo hiçbir partiye tek başına iktidar olanağı vermedi. Vatandaşlarımızın verdiği mesaj şuydu; 4 parti aranızda uzlaşın, bizim sorunlarımız var, bu sorunları en kısa sürece çözün. Mesaj buydu, Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bu mesajı doğru bir şekilde algıladık, o sebepten bir hükümetin muhalefet bloğunun içerisinden çıkması için elimizden gelen gayreti gösterdik. Biliyorsunuz sayın genel başkanımız bu konuda son derece olumlu, pozitif ve yapıcı bir siyaset izledi”

  -MHP’YE ELEŞTİRİ

  MHP’yi eleştiren Demirtaş, şöyle konuştu:

  “Özellikle muhalefet bloğunun 13 yıldır AKP’nin Türkiye’de yaratmış olduğu tahribatı gidermesi için bir blok oluşturarak, Türkiye’nin sorunlarına çözmesi için, bir hükümet oluşturması gerektiğini ifade ettiler ve netice itibari ile biz muhalefet partilerinden özellikle Milliyetci Haraket Partisine bu konuda değişik öneriler götürdük, hatta hatırlarsınız sayın Bahçeli’ye genel başkanımız başbakan olmasını dahi önerdi ama neticede geldiğimiz nokta itibari ile sayın Bahçeli bütün taleplerimizi redderek başbakan olma talebini de redderek son derece kaba bir üslupla redderek alayına da karşıyız anlayışı ile muhalefet bloğunun içerisinde hükümet çıkma olanağını yapmadı. Dolayısıyla bizde hükümet kurma görevi sayın Davutoğlu’na verilmişti”

  -CUMHURBAŞKANI İSTEMEDİ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümet kurulmasını istemediğini savunan Demirtaş, “Sayın Davutoğlu’nun partimizde görüşme başlatma istemesi üzerine yani ön görüşme, keşif görüşmesi dediğimiz görüşmelere başladı fakat bu gelinen süreçte gördük ki partimiz sayın Davutoğlu’nun bir hükümet kurma iradesi yok çünkü 7 Haziran’daki sonuçlardan sonra özellikle sayın Cumhurbaşkanı hükümet kurulmaması için, ülkenin yeniden bir erken seçime veya tekrarlanacak seçime gitmesi için özellikle çaba sarf ettiğini gördük. Yani yapmış olduğu açıklamalarla özellikle yandaş medyanın yayınlarıyla, biz bunu açık ve net gördük. Yani sayın Davutoğlu da maalesef kendisinden anladığımız hükümet kurma isteği olmasına rağmen maalesef olumlu bir tavır sergileyemedi” şeklinde konuştu.

  -DAVUTOĞLU 23 NİSAN BAŞBAKANI

  Başbakan Davutoğlu’nu da eleştiren Salıcı, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Deyim yerindeyse sayın Davutoğlu’nun bu geldiğimiz nokta itibari ile bir 23 Nisan başbakanı gibi yetkisinin olmadığını anladık çünkü bir 23 Nisan başbakanın ötesinde bir başbakan olmuş olsaydı Türkiye’nin bu kritik dönemden geçmiş olduğu bu sürede, hükümeti kurmak için elinden gelen gayreti gösterir diye düşünüyorum. Yaklaşık 40 güne yakın devam eden bu görüşmeler sunucunda masadan kaktılar. Cumhuriyet Halk Partisi bu süre içerisinde son derece olumlu, yapıcı bir siyaset izleyerek Türkiye’nin bu kritik dönemde hükümetsiz kalmaması için elinden gelen tüm gayreti gösterdi çünkü Cumhuriyet Halk Partisinin amacı kendi menfaatlerini korumak değil ülke menfaatlerini korumak oldu”

  -BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR

  CHP İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi ise “Ülkemiz için kayıba uğrayan bir süreç olsa da ben inanıyorumki bu süreç barış adınaydı. Bu ülkede aşa, işe ihtiyaç vardı. Her zamankinden çok ama tekrar barışla ilgili kaygılara büründük ve değerler ödeniyor. En az aş ve iş kadar barışada ihtiyacımız var. Çok ilginçtir, bu süreç 7 Haziran’da başladı, ondan öncesinde böyle bir kaos ortamında değildik ancak ben Cumhuriyet Halk Partisinin bu süreçten bu kadar kayba rağmen, daha güçlü çıkacağına inanıyorum. Daha birlikte 2 Kasım sabahı gerçekten yaşanacak bir Türkiye için bir çok şeye imza atacağımıza bir kez daha inanıyorum” diye konuştu.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz