Bu Noktada İş Bizlere Düşüyor

  0
  385

  28 Şubat post modern darbenin mağdurları olan İmam Hatip Lisesi mezunları, darbenin yıl dönümünde yapacakları etkinlik öncesinde sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyorlar.

  Yapacakları etkiliğe bütün sivil toplum örgütlerini davet eden Adıyaman Genç İmam Hatipliler Platformu (AGİP) üyeleri, Adıyaman’da farklı bir etkiliğe imza atmak için gayret ediyorlar.

  “Ülkemiz üzerinden oynan oyunlar protesto edilmeli”

  Ülkemizin şuanda dış güçlerin kumpasında olduğunu söyleyen Bem Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Mahmut İnan, “Şuanda ülkemiz üzerinde çok garip kumpaslar dönüyor. Bu kumpaslara karşı bütün kesimlerin birlikte hareket etmesi lazım. 28 Şubat post modern darbenin devamı olan demokrasiye müdahalelere karşı Memur Sen’in tavrı ortadadır. Memur Sen camiası Malatya, Adana ve Bursa gibi illerde mitingler düzenleyerek, bu kumpasa karşı eylemler yapmalı. Böylelikle ülkemiz üzerinden oynan oyunlar protesto edilmeli. Bu bağlamda 28 Şubat post modern darbesinin günün anlam ve önemine binaen Adıyaman Genç İmam Hatipliler Platformu’nun (AGİP’in) girişimleriyle Adıyaman’a gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak’ın ilimize getirilmesi önemli etkinliktir. Bu etkinliğe bütün imkanlarımızla canı gönülden destek veriyoruz” şeklinde konuştu.

  “Yaşanan bu olaylardan sonra darbenin iç yüzü ortaya çıkmış oldu”

  “28 Şubat süreci, ülkemizin yakın tarihinde yaşanan, karanlık bir süreçtir” diyen Büro Memur Sen Adıyaman Şubesi Başkanyardımcısı Faik Çetin, “28 Şubat süreci, 28 Şubat 1997’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu açıklanan kararlarla başlayan ve irticaya karşı olduğu iddia edilen, ordu ve bürokrasi merkezli süreçtir. Türkiye siyasi tarihine geçen kararlar ve kimilerince bir dönüm noktası olan bu kararların uygulanması sırasında Türkiye’de siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda yaşanan değişimlere neden olan bir süreçtir. Yaşananlar, çeşitli kaynaklar tarafından post-modern darbe olarak adlandırılmıştır. 28 Şubat 1997’deki MGK kararları hükümete bildirilmişti. Kararda, “Laiklik için yasaların uygulanması istendi, tarikatlara bağlı okullar denetlenmeli ve MEB’e devredilmeli, 8 yıllık kesintisiz eğitime geçilmeli, Kuran kursları denetlenmeli, Tevhidi Tedrisat uygulanmalı, tarikatlar kapatılmalı, irtica nedeniyle ordudan atılanları savunan ve orduyu din düşmanıymış gibi gösteren medya kontrol altına alınmalı, kıyafet kanununa riayet edilmeli, kurban derileri derneklere verilmemeli, Atatürk aleyhindeki eylemler cezalandırılmalı” deniliyordu. Bu kararlar sonucunda Refahyol hükümeti istifa etti. Daha sonra ise Refah Partisi temelli kapatıldı. Yaşanan bu olaylardan sonra darbenin iç yüzü ortaya çıkmış oldu. Bugün ilimizde ise İmam Hatip Lisesi mezunlarının bir araya gelerek, bir platform kurması bu anlamda önemli bir girişimdir” ifadelerini kullandı.

  “Dünyaya model bir ülkede yaşamak istiyoruz”

  Yıllardır özellikle de batı ülkelerinin, ülkemizden daha gelişmiş olduğu düşüncesinin zihinlere bilinçli olarak işlendiğini belirten Adıyaman Genç İmam Hatipliler Platformu (AGİP) Sözcüsü Av. İshak Yılmaz, “Ancak bu durum gün geçtikçe değişmektedir. Gençlerin kafalarındaki tabuları yıkıp onlara istedikleri fırsatları bu ülkede sunmak ile sorunlar çözülecektir. Bu noktada iş bizlere düşüyor. Gerekli düzenlemeler, bilinçlendirme ve eğitimler verilirse sanal dünya yeni nesil gençlerin aleyhine değil lehine işleyecektir. Değişen dünyada onların önünde bambaşka kapılar açılacak ve bugün bilinenin ötesine bu yolla geçilebilecektir. Kendini ifade edemeyen çocuklar, gün geldiğinde kendi kararlarını alamayan sürekli başkalarına muhtaç bireylere dönüşüyorlar. Geçmişine ve değerlerine bağlı, İslam’ın aydınlığı ile taçlanan, akleden, zulmetmeyen, ötekinin hakkını çiğnemeyen ve bir arada yaşamayı külfet olarak görmeyen, geleceği bireysel çıkarlarına göre değil toplumun ve insanlığın ortak faydasına göre şekillendiren gençlerin yetişeceği bir gelecek tasavvur ediyoruz. Daha özgür, eşitlikçi, vicdanların hür olduğu, prangalardan uzak, paylaşımın hakça olduğu, insanca varoluşumuzu yaşayacağımız, dünyaya model bir ülkede yaşamak istiyoruz. Bu nedenle Adıyaman İmam Hatip Lisesi mezunları olarak, Adıyaman Genç İmam Hatipliler Platformu (AGİP) çatısı altında bir araya geldik. Ve 28 Şubat post modern darbenin yıldönümünde bir etkinlikle kendimizi ifade edeceğiz” diye konuştu.AG¦-P S+Âzc+-s+- Av. ¦-shak Y¦-lmaz haber (1)

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz