Boynukara: “Rusya Güçlü Bir Komşuyu Karşısına Alacak Kadar Pervazsızlaşamaz”

  0
  120

  AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Türkiye ve Rusya arasında yaşanan gerginlikle ilgili “Bundan sonrasını Rusya’nın düşünmesi gerekiyor. Rusya’nın güçlü bir Türkiye, güçlü bir komşuyu karşısına alacak kadar cesaretli değil. Bence Rusya dış politikada pervazsızlaşamaz, bizimle bu gerginliği çok fazla sürdüreceğine pek fazla inanmıyorum”dedi.

  Seçim bölgesi olan Adıyaman’a gelen AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, yaptığı açıklamada, Suriye’deki savaşın adının konulmamış bir savaş olduğunu, bu savaşta Türkiye’nin pozisyonunun net olduğunu ve Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu ifade etti.

  Türkiye’nin Suriye’de yaşayan tüm toplumsal kesimlerin temsil edecek  demokratik bir devlet oluşmasından yana olduğunu belirten Boynukara şöyle devam etti:

  “Türkiye, Suriye’de farklı devletlerin oluşumuna izin vermeyecektir. Rusya Esad’ın kontrolünde nurseri bir devletten oluşmasından yana çünkü Akdeniz’de kendine ait iki ayrı üssü var ve bu üslere yaptığı bir hesap var. İşte kimi unsurlarında doğuda bir ayrı devletçik oluşturma çabası var. Ortada kaosa terk edilmiş bir Suriye amaçlanıyor. Bu bölgenin kaosa girmesi, Türkiye’nin bu konuyu kabul etmesi mümkün değil. Rusya ile ilgili yaşanan uçak krizi bakın defalarca uyarıldı, dikkate almayan yönetim var. İki, Hava Kuvvetleri Komutanı arasında kurulmuş bir hat var, buna cevap vermeyen bir Rusya yönetimi var. Uçak düşürülmesi olayı Rusya’nın bir biçimde arzuladığı bir olaydı, amaç orada kurmak istediği butik devlete zemin hazırlamak. Biz uluslar arası alanda buna karşı olduğumuzu ifade ediyoruz”

  – RUSYA’NIN GERGİNLİĞİ DAHA FAZLA SÜRDÜRECEĞİNE İNANMIYORUM

  Suriye’de etnik bir kıyım yapılmak istendiğini ve ülkede Türkmenlerin de yaşadığını vurgulayan Boynukara, şöyle konuştu:

  “Türkmenleri katlederek, Türkmenleri oradan göçe zorlayarak, bu alana bir etnik arındırma uyguluyorlar. Bu bir soykırım girişimidir, bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrıca da paralel ihanet çetesinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerine karşı kurduğu terör devletine yardım ediyorlar algısı planladıkları MİT TIR’larına operasyonun aslında bir amacı da ortaya çıktı. Yani paralel çetesi dediğiniz unsur bu denklemle Rusya’yla aynı yerde düşünüyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti etkilediği karşısında bir pozisyon alıyor. Bu sorunun kısa bir sürede çözüleceğine inanıyorum.  Ekonomik olarak Türkiye’nin etkileneceği pek fazla bir şey yok. Doğalgazla ilgili zaten farklı opsiyonlar söz konusu. Onların hepsi değerlendirildi. Bundan sonrasını Rusya’nın düşünmesi gereken bir şey. Rusya’nın güçlü bir Türkiye, güçlü bir komşuyu karşısına alacak kadar. Bence Rusya dış politikada pervazsızlaşamaz, bizimle bu gerginliği çok fazla sürdüreceğine pek fazla inanmıyorum Türkiye doğal olarak soydaşlarına insani nedenlerle sahip çıkıyor ve 2014 insani yardım rakamları açıklandı. Türkiye Dünya 3’üncüsü. Bir ülke insani yardımda dünyada en fazla yardım yapan ülke Türkiye, bunu herkesin görmesi lazım. Bizim temel politikamız insan ve vicdan. Dış politikadaki odağı bu politikanın sürdürülmesinden yanayız. Umarım dünya kansız, savaşsız bir hale gelir”

  Boynukara, Çözüm sürecini devletin kendi vatandaşlarıyla konuşarak sorunları çözme projesi olduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde yaptığı çalışmaları görülmesi gerektiğini anlatan Boynukara,”Sürecin kesintiye uğramasının tek sorumlusu PKK terör örgütüdür. PKK terör örgütü Türkiye dışına çıkmayı, kendi unsurlarını Türkiye dışına çıkmayı söylemişti fakat bunu yerine getirmedi. Bundan sonra yapılması gereken PKK terör örgütüyle onların anladığı dilden mücadele etmektir. Ama çözüm süreci dediğimiz konu, devletin demokratik dönüşümü konusunda tüm toplumsal kesimleri muhatap alan bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin STK’larla görüşmeler yaptığını ifade eden Boynukara, süreçte zaten PKK’nın muhatap alınmadığını, böyle bir algı oluştuğunu ancak bu algının önüne geçilerek, süreçte halkın, milletin muhatap alındığını belirtti.

  – PKK MARKSİST LENİNİST ÖRGÜTÜDÜR

  Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden olayları da değerlendiren Boynukara, şöyle devam etti:

  “Tarihi cami yakıldı, Sur yüzlerce yıllık geçmişi olan bir bölge. Orada bir siyasal ve kültürel arındırılma yapılıyor. Tehcir uyguluyor PKK terör örgütü, insanları orada göçe zorluyor. Sadece Sur’da değil, Mardin’de değişik ilçelerinde yapılıyor. Camileri bombalıyor, camileri yakıyor, camilerdeki kuran-ı kerimleri yakıyor, bu PKK terör örgütünün dinle olan ilişkisini ortaya koyan somut kanıtlardan birisidir. PKK marksist Leninist örgütüdür, bu kimliğini şuan halka dayıyor.  PKK terör örgütü şuan zorun gücü üzerinden bölgede yeni bir siyasal ekonomik ve kültürel arındırma, tehcir göç uygulamaya çalışıyor. Bunu kabul etmek mümkün değil, devlet kendi topraklarında en ufak bir unsurun, silahlı unsura tahammül edemez, kabul edemez. Buna ilişkin gerekli işlemlerin hepsi yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Şuan birçok bölgede şehre sızmış olan PKK unsurları temizlendi. Küçük bazı yerlerde var, bunların hepside Güvenlik Güçleri tarafından etkisiz hale getirilerek, şehirler güvenli hale getirilecek. Bu konuda hükümetin kararlığı var”

  Terörle mücadele ile devletin demokratik dönüşümünün birbirinden ayrı tutulması gerektiğini kaydeden Boynukara, sivillerin zarar görmemesi için terörle mücadelenin yavaş ilerlediğini ifade etti.

  Sivillerin zarar görmemesi için operasyonların itina ile yapıldığını vurgulayan Boynukara, terörün bugün, yarın, öbürsü gün mutlaka biteceğini ve Türkiye’nin güvenli bir coğrafya haline geleceğini kaydetti.

  – YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

  Yeni Anayasa çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Boynukara, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun muhalefet partilerinin başkanlarıyla görüşeceğini belirtti.

  Eşit yurttaşlık temeline dayalı demokratik bir anayasanın hazırlanmasını istediklerini kaydeden Boynukara,  “Zaten önceki dönemden kalan ciddi bir birikim üzerinde anlaşılan bazı maddeler var. O maddeler görüşülmeden önce tüm Türkiye genelinde illerde toplantılar yapıldı. Halkın nasıl bir anayasa istediğine ilişkin ciddi bir doküman var elimizde. Ben o süreçte Adalet Bakanlığında çalışıyordum. Avrupa Birliği ülkelerinin tüm anayasalarını tercüme ettik, o heyetle paylaştık. Yani dünyadaki genel anayasaları biliyoruz, bizim anayasa geçmişimizi biliyoruz.  Halkın talepleri ortada, üzerinde anlaşılmış kimi metinler var, bunları birleştirip eşit yurttaşlık temeline dayanan demokratik bir anayasa çıkartılması için çabalayacağız. Bu da sayın başbakanımızın liderlerle yapacağı görüşmeden sonra kesinleşecek” diye konuştu.

  – AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİ

  Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine de değinen Boynukara, Başbakan Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde Brüksel’de görüşmelerde bulunduğunu ve sürecin bir takvime bağlandığını kaydetti.

  Süreçte Türkiye’nin ve Avrupa Birliğinin yapması gereken çalışmalar bulunduğunu ifade eden Boynukara, “Yapılması gerekenlerin kısa sürede hayata geçirileceğini umuyorum. Zaten önümüzdeki yıl yapılacak reformlarla ilgili sayın başbakanımız kapsamlı bir açıklama yaptı. O reform çalışmaları bu süreci hızlandıracak faaliyetlerdir, umarım kısa sürede bu gerçekleşir. Bu yıllardır var olan Avrupa’yla entegre olma sorunu ortadan kalkar” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz