Bin 100 Kilo Zeytin Yağına El Konuldu

  0
  115

  Adıyaman’da 1 ton 100 kilo sahte zeytin yağına el konuldu.

  İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Denetçilerince il merkezinde bulunan marketler ve üretim yerleri taklit yapılan sıvı yağlar yönünden denetlendi, etiket bilgisi bulunmayan fakat zeytinyağı adı altında satılan yağlara el konuldu.

  Kent merkezinde marketlerde satışa sunulan Alköy Naturel Sızma Zeytinyağının etiketlerinin sahte olduğu ve böyle bir üretim yerinin Bakanlıkta kaydının olmadığı tespit edildi.

  Doğaköy Naturel Sızma Zeytinyağı adlı ürünü üreten işletmenin de kapanmış olduğu ve bu ürünün izlenebilirliğinin olmadığı tespit edildi

  Yapılan denetimlerde 5996 Sayılı Kanun gereği mevzuata aykırı bulunan ve zeytinyağı adı altında satışa sunulan bir ton 100 kg sıvı yağa el konulup mülkiyeti kamuya geçirildi

  Bu şekilde izlenebilirliği olmayan sıvı yağları satan işyerlerine idari para cezası uygulandı.

  Tüketicilerin zeytinyağı konusunda hassas ve bilinçli davranması, etiketi bulunmayan, bakanlıktan işletme kayıt numarası almamış, üretim yeri, adı, adresi gibi bilgileri bulunmayan ve tenekeler içerisinde satışa sunulan yağları tüketmemeleri gerektiği bildirildi.

  Bu tarz ürünlerin satıldığı işyerlerinin -Alo 174 Gıda İhbar Hattını arayarak- şikayet edilmesi halinde gerekli denetimlerin İl Müdürlüğünce sağlanacağı ifade edildi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz