Bilinçli Medya Kullanımı Ve Alışveriş Bilinci

  0
  37

  Adıyaman’ın Kahta ilçesinde ‘Bilinçli Medya Kullanımı ve Alışveriş Bilinci’ konulu konferans düzenlendi.
  Kahta İkbal Kültür ve Yardım Derneği tarafından düzenlenen program derneğin konferans salonunda gerçekleştirildi. Konya’dan gelen Aile Eğitim Uzmanı Kadir Kesici’nin konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Adıyaman’dan gelen bazı vatandaşlar, derneğin yönetim kurulu ve aileler katıldı.
  Programa Yeni Mezarlık Camii İmamı Tahir Durmuş’un okuduğu Kur’anı Kerim ile başlandı. Ardından Aile Eğitimcisi Kadir Kesici ‘Alışveriş Bilinci’ konulu ilk sunumu yaptı. Günümüz kapitalist dünya görüşünün bize empoze ettiği tüketim çılgınlığının önüne geçmek için alışverişi bilinçli bir şekilde yapmak gerektiğine değinen Kesici, “Ailenin huzur ve saadetinin bir parçası da ekonomik geçimdir. Ekonomik geçim ise Peygamber Efendimizin de (S.A.V.) buyurduğu gibi iktisatlı davranıp israftan kaçınmakla olur. Bizler de alışveriş felsefemizin harcamada iktisatlı olmak ve israftan kaçınmak üzerine olması gerekir. Bizim evde şu geçerlidir; alışveriş tüketmek için değil ihtiyaç olduğu için yapılır. Bunun için bilinçli bir üretici ve tüketici olmamız gerekir. Alışveriş yapacağınız zaman kampanyalara aldanmamak gerekir. Satıcı sizi ikna etmek için uğraşır. Siz çorap almaya giderken size gömlek de satmaya çalışır. Gömlek almaya gittiğinizde takım elbise almanız için çırpınır. İhtiyaç listenizi kendiniz hazırlayıp alışverişe öyle çıkmalısınız. Özellikle dar zamanlarda alışveriş yapmayın. Sakin kafayla alışveriş yapın” ifadelerini kullandı.
  Daha sonra ise ‘Bilinçli Medya Kullanımı’ konusundaki sunuma geçildi. Sunumda kitle iletişim araçlarından bahsedilip faydaları ve zararları üzerine konuşuldu. Medya kullanımında ise dikkatli ve bilinçli davranmak gerektiğini hatırlatan Kadir Kesici, “Eğlencelerimiz bizi harama sürüklememeli. Özellikle televizyonlardan takip ettiğimiz programlara dikkat etmeliyiz. Bizi ekran başında tutmak için her yola başvurulabilir. Ailemizi aynı zamanda bilgi kirliliğinden de korumak bizim görevimizdir. Günde 3-4 saat televizyona bakarız ama eşimize, çocuğumuza ne kadar bakıyoruz acaba? Evlerde adeta kıblemiz televizyon olmuş. Koltuklarımız hep ona göre ayarlanmış. Kesinlikle televizyon bizi değil biz televizyonu kontrol etmeliyiz. Televizyonlar evimizdeki konuşmaları ve iletişimi de azalttı ve yok etti. Günlük ihtiyaçlar dışında konuşmaları yapmıyoruz veya kısa kısa kelimelerle konuşuyoruz. Bu zararlardan korunmak için öncelikle televizyonlarda kir değil temiz şeylerin akıtılması gerekir. Sonra da ailenin ve tüm Müslümanların medya araçlarını bilinçli kullanmaları gerekir. İnternet ise ayrı bir mevzu. Zira iki tarafı keskin bir bıçak gibi bizi etkilemekte. Evli barklı insanlar internet üzerinden tanışıp görüştükleri kimselerle kaçmakta, aileler yıkılmaktadır. Ancak internette de faydalı olabilecek çok güzel uygulamalar ve çalışmalar var.
  Hangi gazeteleri takip ettiğimizi de gözden geçirelim. Zira hakkın ve hayrın sesini kısan veya yükselten yayın organları var. Bizlerin hakkın sesini yücelten ve yükseltenlere destek çıkmamız gerekir. Kısacası medya bize değil biz medyaya yön vermeliyiz” açıklamasını yaptı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz