Bilen: “Türkiye’nin Egemenliğini Koruma Hakkı Vardır”

  0
  65

  AK Parti Adıyaman İl Başkanı Seyfettin Bilen, Türkiye’nin egemenliğini koruma hakkının olduğunu söyledi.

  Bilen, Rusya’nın Suriye sınırındaki uçağının düşürülmesine ikilşkin yaptığı açıklamada, Rusya ile yaşanmış olan bu kriznin gelişimini herkesin gördüğünü ifade etti.

  Egemenlik alanının  sadece toprak sınırlarının olmadığını vurgulayan Bilen, “Aynı şekilde hava sahası da vardır. Biz hava, deniz ve karada egemenlik alanlarımız koruma ve korumak için gereğini yapma hakkına sahipiz. Biz devletiz, devletler bunun için vardır. Rusya sınır tanımaz, hukuk bilmez bir şekilde, güçlüyüm edasında kalkıp istediği şeyi yapamaz” dedi.

  -KIRIM’DA, UKRAYNA’DA YAPTIĞINI TÜRKİYE’DE YAPAMAZ

  Rusya yönetimini eleştiren Bilen, şunları kaydetti:

  “Kırım’da aynı şeyi yaptı, Ukranya’da aynı şeyi yaptı, Suriye’de aynısını yapıyor. Buna soyadaşlarımızı ‘DEAŞ’la mücadele ediyorum’ adı altında birtane bile DEAŞ mensubu bulunmayan soydaşlarımızın bulunduğu bölgeleri bombalıyor. Bu diplomatik yollarla bütün girişimlere iletilmiş olmasına rağmen, soydaşlarımızı bombalamak veya Suriye’deki kardeşlerimize kanının akıtılmasının müsebbibi olan bu Esad canisine katkı veriyor. Oraları bombalıyor. Bir de bu yetmiyor, bizim hava sahamızı işgal ediyor. Böyle birşey yok. Bu hava ihlali tekrar tekrar uyarılmasına rağmen, dikkate alınmıyor. Kimse kusura bakmasın, bu ülke her zaman egemenlik alanına girenlerin gereğini yapacak güçtedir”

  – HAVA SAHASININ KULLANILMASINA İZİN VERMEYİZ

  Hava sahasının kullanılmasına müsade etmeyeceklerini vurgulayan Bilen, şöyle konuştu:

  Ak Parti hükümetimiz ve iktidarımzda bu kararlığı her zaman ortaya koymuştur. Savaşa razı olmayız, rıza göstermeyiz, bir bütçeyle kriz yaşayacak değiliz. Hava sahamızı da kullanmasına müsade etmeyiz. Hele hele normal şartlar yokken, soydaşlarımız bombalanıyorken, Suriye’deki kardeşlerimiz öldürülüyorken, buna sebep olan Esad canisine yardım etmek için oradaysanız ve bu ihlali de uyarılara rağmen devam ettiriyorsanız kusura bakmayın Rusya da olsanız uçağınız düşer. Bu krizin büyümemesi için hem Cumhurbaşkanımız hem Başbakanımız büyümemesi hususunda gerekli şeyleri söylediler. Özür bekleme, özür dileme boyutuyla sayın Cumhurbaşkanımız söyledi zaten. Özür dileyecek birisi varsa bu krizi başlatanlardır. ‘Siz özür dileyin’ diye söyledi”

  – SURİYE’DE HARİTA ŞEKİLLENMESİ VAR

  Suriye’de yeni haritanın oluşturulmasınuın olduğunu aktaran Bilen, “Orada yayılmacı politika izleyen Rusya, şuanda Sovyetler Birliğinin yayılmacı politikasına dönmüş durumda. Bu durumda Putin, Rusya’yı bir maceraya sürüklüyor. Yayılmacı politikalarının bir yansıması olarak da İran ile iş birliğinden oluşan yapı, Suriye’de yeniden bir harita ve coğrafi şekillendirme yeniden bir dizayna giriyorlar. Bu durumda PYD ve PKK’yı da kullanarak, orada bir operasyona giriyorlar. Ne Türkiye ne de dünya buna müsade etmez. Orada bir zulüm var. Biz AK Parti oalrak bugüne kadar yeryüzünde bütün zulümlere karşı çıktığımız gibi bugün de karşı çıkıyoruz. Çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

  – O UÇAĞI DÜŞÜRMESEYDİK, ACİZ OLURDUK

  Bilen, şöyle devam etti:

  “Bizim adalet anlayışımız, merhamet anlayışımız, büyük devlet olma anlayışımız, zulme karşı durmamızı gerektiyorç Bunu yapıyoruz. Hava sahası ihlali olarak ta bu egemenlik hakkımızdır. Bizim o uçağı düşürmememiz aciziyet olur. O uçağı düşümrmeme zaafiyet oluşturur. Demek ki biz kendi alanımızı, hava sahasımızı kormaktan aciziz, noktasına da götürebilirdi. Olağanüstü şartlar var. Olağanüstü dönemler var. Bu olağanüstü durumlarda uyarılarımıza rağmen o uçak bizim hava sahamızı ihlal ediyorsa, biz ona karşı tepki koymuyorsak, demek ki bizim gücümüzde veya irademizde bir sorun var, aciziyet var noktasında olur” 

  -BİZ KRİZ İSTEMİYORUZ

  Kendilerinin kriz istemediğinin altını çizen Bilen, “Bu doğruydu, biz şuanda kriz istemiyoruz. Kendi topraklarımızda, hava sahamızda, deniz sahamızda ihlal edilme durumunu istemiyoruz. Buna asla müsade etmeyeceğiz. Ne millet olarak, ne iktidar olarak ne de tarihsel misyon olarak, ne de buna güç olarak müsade etmeyiz” şeklinde konuştu.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz