Beyaz Ay Derneği Bölge Toplantısı Yapıldı

  0
  55

  Türkiye Beyaz Ay Derneği’nin Bölge Toplantısı Adıyaman’da yapıldı.

  Adıyaman Üniversitesi Uygulama Otel’inde yapılan toplantıya Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Osmaniye ve Adıyaman dernek başkanları ile Adıyaman Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Hasan Solmaz katıldı.

  Toplantıda konuşan Beyaz Ay Derneği Bölge Koordinatörü Mehmet Emin Mülayim, “Adıyaman’da olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Aşmak için hareket dediğimiz zaman tabiki bunu bir doğaya da çevirebiliriz. Rabbim engelleri aşmayı nasip etsin. Aslında engellilerimizin toplumda farkındalık üretmek, onları topluma kazandırmak adına onlarla hemhal olmak, engelli ve engelsizleri birarada tutabilmek, böyle bir proje üretebilmek Cumhurbaşkanlığı’mızın himayesinde olan bir proje. Bu Elhamdülillah kabul gördü. Geçen engeliler haftasında Ankara’da Külliye’de Cumhurbaşkanı’mızın katılımlarıyla bu bize Cumhurbaşkanı’mızın ifadesiyle Genel başkanımızın takdirini aldık. Bunda öncü olduğunu ifade etti. Şimdiye kadar 2002 yılından bu yana engellilerle ilgili yapılan düzenlemelere baktığımız zaman hakikaten Türkiye’de bir çığır açıldı. Bu çığırla alakalı değişik dönemlerde engellilerle alakalı değişik projeler üretildi. Biz ilk defa 2. bölge toplantımızı burada yapıyoruz” dedi.

  Mülayim, şunları kaydetti:

  “Burada neler gündeme gelecek, kendi arkadaşlarımızla alakalı, şube başkanlarımızla ilgili değişik öneriler burada masaya yatıracağız. Bundan ötürü iştirak eden başkanlarımıza özellikle Adıyaman Şube Başkanımız Ayla Hanım’a teşekkür ederiz. Bu toplantının hayırlara vesile olmasını niyaz ediyoruz.

  Engellilerle ilgili 2 aylık bir süreden beri bölge başkanlığını ele aldık. Türkiye Beyaz Ay Derneğini Türkiye’ni en büyük engelliler derneği. Bizim yurt dışında da şubelerimiz var. Bununla ilgili istatistikler il başkanlarımız tarafından hazırlanıyor. Ciddi manada ilk toplantımız. Muhtemelen bu sene 4. bölge olarak engellilerin zihinsel, bedensel ve görme engellilerimizin, istatistik verisi elde edilecektir. Bazı illerimizde bunlar bellidir. Bu tarz bölge toplantılarının amacı bu”

  Adıyaman Üniversitesi Rektör vekili Hasan Solmaz ise şöyle konuştu:

  “Bu toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Adıyaman Üniversitesi olarak engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermede, onların hayatlarını kolaylaştırmada, fiziksel ihtiyaçlarını sağlamamız gerekiyor. Binalarımızı, yollarımızı buna uygun hale getirmemiz gerekiyor. Zaten kanuni bir zorunluluktan bunlar yapılıyor. Üniversitemizde de yine engelli öğrencilerimizle ilgili onların eğitimlerinin daha kolay olması için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Yine bu proje ile verdiğimiz destekler bunların daha fazla farkındalık yaratılması, vatandaş ve öğrenciler nezdinde daha iyi anlaşılması, onlara daha çok katkı sağlaması için elimizden geleni yapacağız. Burada tabi fiziksel engellileri hep beraber kaldıracağız ama en önemlisi zihnimizdeki engelleri kaldırmamız gerekiyor. Yani farkındalığı ortaya koymamız gerekiyor. Engelli vatandaşlarımızın da insan olduğunu, bizler gibi ihtiyaçları olduğunu, bizler gibi yaşamaları gerektiği gibi zihnimizi ona göre hazırlamamız ona göre çalışmamız gerekiyor. Bu vesileyle Cumhurbaşkanlığı’mızın himayesindeki bu projeyi bütün imkanlarımızla destekliyoruz”

  Türkiye Beyaz Ay Derneği Adıyaman Şube Başkanı Ayla Pektaş ise, şunları söyledi:

  “Adıyaman’da düzenlediğimiz bölge toplantımıza hoş geldiniz. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum bugün bu toplantıyı burada yapmak bizim için çok anlamlı çünkü Cumhurbaşkanımızın himayesinde aşmak için harekete geç projesinin ilk bölge toplantısı gerçekleştiriliyor genel merkezimizin öncülük ederek illerdeki kamu kuruluşlarıyla bir protokol harılanmış durumda bugün biz burada sayın rektörümüzün katkıları gerçekten çok olağan üstü oldu her anlamda projeye destek vereceğini çalışmalarımızda yanımızda olacağını belirtmesi şuan kendileri il dışında oldukları için Rektör Vekilimiz Hasan bey bize burada eşlik ediyorlar çok teşekkür ediyoruz işbirliği protokolümüzün bugün burada imzası yapılacak inşallah ilimiz için hayırlı uğurlu olsun protokol çerçevesinde Adıyaman Üniversitesinde eğitim alan engelli öğrencilerimizle birlikte ve bu projeye onlarıda katıp onlarıda bu işine almayı hedefledik umarız güzel işlere hep beraber imza atarız”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz