Besni’de Ağaç Budama Eğitimi Verildi

  0
  76

  Besni Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından badem üreticilerine yönelik budama eğitimi verildi.
  Besni merkez ve köylerinde yaklaşık 2 bin 500 dekar alanda verim çağında badem bahçesi bulunmakta olup, bu yıl içerisinde ise 150 bin civarında yeni ağaç dikimi olması hedefleniyor.
  Badem yetiştiriciliğinin artması nedeni ile çiftçilere yönelik uygulamalı ağaç budama eğitimi Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Tuncay Beyaz, Besni Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kösekul ve konu uzmanı teknik personeller ile badem üretimi yapan çiftçiler katıldı.
  Bademin budaması bakımı, hastalık ve zararlıları, pazarlaması, depolanması konusunda açıklamalarda bulunan Besni Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kösekul, “Buradaki çiftçilerin tamamı hatırı sayılır ekonomik öneme haiz miktarlarda badem üreticileri olup bir araya gelerek aynı zamanda fikir alışverişinde de bulundular. Uygulama alanı olarak kullanılan bahçe ilçemiz konuklu köyünden Numan Sunar adlı çiftçimize ait olup, 300 dekar alanda organik yetiştiricilik yapılmaktadır. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz ve ekibi ile tüm çiftçilerimize teşekkür ediyor. Bol kazançlı bir sezon olmasını diliyorum” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz