Besni İlçe Tarım Müdürlüğü Bilgilendirme Toplantısı Yaptı

  0
  98

  Besni Kaymakamlığı ve Besni Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün Koordinatörlüğünde yürütülen, GAP Entegre Kırsal Kalkınma Eylem Planı çerçevesinde uygulanan projeler kapsamında Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Çorak köyünde Organik Besni Üzümü yetiştiriciliği yapan çiftçiler ile ‘’Güneş Enerjisi ile Göçebe Hayatı İyileşiyor’’ ve ‘’Organik Besni Üzümü Sergi Alanlarının Yapılması’’ projeleri hakkında eğitim ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.
  Toplantı Besni Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Kösekul, konu Uzmanı Mühendis Taner Ordu ve Tarım Danışmanı Fidan Ayaz’ın katılımı ile gerçekleştirildi.
  Besni Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Kösekul, köyde uygulanmakta olan projeler hakkında çiftçilere bilgi vererek sorunlarını ve önerilerini dinledi.
  Besni üzümünün yoğun olarak yetiştirildiği kaliteli ve randımanlı yetiştiriciliği yapılan köyde yaklaşık 1300 dekar alanda 41 üretici Organik Besni Üzümü yetiştiriciliği yapmaktadır. Organik Besni Üzümünün daha temiz ve hijyenik koşullarda kurutulabilmesi amacı ile Beton Sergi Alanlarının oluşturulması, Bağ evlerinde Güneş Paneli ile aydınlatma yapılması ile Organik Besni Üzümü yetiştiricileri birliği kurulması konularında konu uzmanı mühendisler tarafından bilgiler verilerek çiftçilerin bu konudaki görüşleri alındı.
  Toplantının çok verimli olduğunu dile getiren yetiştiriciler, bu eğitimlerin bizzat bağ alanlarında uygulanarak verilmesini istediler. Besni Üzümü Yetiştiriciliği için pilot köy seçilen Çorak Köyü üreticileri geçiş sürecini tamamlayarak Organik ürüne geçmiş durumda. Bu nedenle bu yıl itibarı ile yaklaşık 25-30 ton Organik Besni Üzümü üretiminin alınacağı tahmin edilmekte olup, üretilen bu ürünün daha iyi şartlarda ve fiyatta pazarlanması için çalışmalar başlatıldı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz