Ben de, Lafa Değil İcraata Bakarım!

  0
  55

  Geçen gün işyerime bir faks gelince teşvikte uğradığımız mağduriyetin hangi safhada olduğunu çok daha iyi anladım. Doğrusunu söylemek gerekirse SGK primlerinde Adıyamanlının Şanlıurfalıya göre 11 kat daha fazla ödeme yaptığını bilmiyordum.

   

  6. Bölgede yer alan illerin 26322 ve 05510 sayılı kanunlardan doğan indirim ile 5. Bölgede yer alan Adıyaman ile SGK prim borçları arasındaki farkın 11 kat daha fazla olması teşvikteki mağduriyetimizi açıkça ortaya koyuyor.

   

  6. Bölgede yer alan Şanlıurfalı bir işletmenin yanında çalıştırdığı toplam 16 kişi için ödemesi gereken toplam SGK Prim ücreti 5.271.46 lira olması gerekirken çeşitli indirimlerden sonra bu tutar sadece 478,69 liraya kadar düşmektedir.

   

  5. Bölgede yer alan Adıyaman’da ise bir firma, yanında çalıştırdığı 16 kişi için SGK Primi olarak çeşitli indirimlerden sonra devlete toplam 5.344,00 lira ödeme yapmak zorunda kalıyor.

   

  90 km uzağımızda olan Şanlıurfalı 478,69 lira, Adıyamanlı 5.344,00 lira ödüyor, aradaki fark tam tamına 4.865,31 TL! Yani anlayacağınız bir yılda Adıyamanlı 58.383.72 lira daha fazla ödeme yapıyor. Siz olsanız Şanlıurfa dururken Adıyaman’a gelip yatırım yapar mısınız?

   

  Rakamlarda açıkça gösteriyor ki son teşvikte Adıyaman gerçekte çok mağdur edilmiş. Adıyaman’da birçok işletme 6. Bölgede yer alan illere yatırımlarını taşırken birçok firma ise sırf bu nedenden dolayı 6. Bölgede yer alan illere iş yaptırarak işletmelerindeki işçileri kapının önüne koyup kapılarına kilit vurdular.

   

  Siyasiler artık bu problemi görüp ilimizi iyi kötü ayakta tutmaya çalışan tek sektör olan sanayi problemlerimizi Ankara’ya taşımalılar.

   

  Bunu şimdiye kadar yapmadıklarını düşünenlerdenim.

   

  Eğer bu sorunu Ankara’ya taşımazlarsa; Tarımı –sulama yoksunu olmamızdan dolayı- hiçbir zaman var olmayan, turizm değerlerini ise kendi eli ile komşularına sunan Adıyaman’da birkaç kişinin ekmek yediği sanayi sektörü de yok olup gider.

   

  Bir de yol problemimiz var bizim!

   

  Ülkenin her tarafını duble yollarla bir ağ gibi ören iktidar nedense bu hizmeti Adıyamanlı ile tanıştırılmadı. Bırakın duble yolları, bu ilde bariyer bile yok diye yaşanan kazalarda insanlarımız ölüyor.

   

  Komşularımıza hızlı tren getiriliyor iken biz uğruna kendimizi rezil ettiğimiz kömürlü kara trenle bile tanışamadık. Kara trenin Adıyaman için çok lüks olduğunu söyleyen Bakanımız bile oldu.

   

  Sulu tarımdan da vazgeçtik, nasıl olsa komşularımızda dünyanın en büyük sulama kanalları var, bundan sonra bir de oralara ırgar olarak gideriz! Ne olacak yani!

   

  Hava yollarında en pahalı biletle yine Adıyamanlı uçmaya devam ediyor.

   

  30 yıl önce batı illerimizde yapılan üstü açık asansörsüz ve yürüyen merdivensiz üst geçitler çok büyük bir hizmetmiş gibi şimdi de Adıyaman’da yapılıyor.

   

  Adıyamanlıya bu işte bunlar reva görülüyor. Ama Adıyamanlı bunları hak etmiyor.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz