Belediye Başkanı Süleyman Kılınç’tan Halkımıza Mektup

0
749

Değerli hemşerilerim,

Kıymetli anne ve babalar,

Sevgili gençler ve çocuklar.

Hepimiz hem yöneticiler olarak hem vatandaşlar olarak büyük bir imtihandan geçiyoruz.

2019 yılının aralık ayının ortalarında Çin’de görülen ve tüm dünyaya bir kâbus gibi yayılan COVID-19 salgının güzel ülkemiz Türkiye’mize ve toprakları üzerinde yaşadığımız Adıyaman’ımıza bulaşmaması mümkün değildi.

Nitekim Sağlık Bakanlığımız tarafından 10 Mart 2020’de Türkiye’de ilk virüse olayına rastlandığı ve virüsten ilk ölümün de 15 Mart 2020’de gerçekleştiği açıklandı. İlk virüs olayının tespit edilmesiyle birlikte Türkiye genelinde tüm okulların tatil edildiği de açıklandı.

Sonraki aşamalarda peyderpey bir dizi önlemler alındı. Alınan tüm önlemler ülke vatandaşlarımızın COVID-19 salgınından en az zararla kurtulması ve süreci olabilecek en iyi şekilde atlatmak içindi.

Bu süreçte birçoğumuz işsiz kalmak, birçoğumuz işyerimizi kapatmak, birçoğumuz evden çıkamamak zorunda kaldık. Hem ülke olarak hem Adıyaman olarak alınan bir dizi önlemlerle yaşanan mağduriyetleri asgari seviyeye çekmeye çalıştık.

Birçoğumuz bu süreçte sevdiklerinden ayrı kaldı, birçoğumuz hiç olmadığı kadar sevdikleriyle beraber güzel günler geçirdi. Birçoğumuz olmazsa olmazlarından vazgeçti. Birçoğumuz birçok şeyin kıymetini daha iyi kavradı. Birçoğumuz sevdiklerini korumak için yüreğine taş basarak içi kan ağlayarak zorunlu olarak onlardan uzaklaşmayı seçti. Birçoğumuz bu salgın günlerinde sevdiklerimizi kaybettik ve yaslarını tek başımıza tutmak zorunda kaldık.  Onları toprağa değil yüreklerimize gömdük. Taziyelerinde bulunamadık.

Daha önce bir benzerine rastlanmayan COVID-19 salgınından kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için hepimiz benzer bedeller ödedik. Daha güzel, daha sağlıklı ve umutlu yarınlarda yaşamak için hepimiz üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket ettik. Alışkanlıklarımızdan vaz geçtik, yeni alışkanlıklar edindik. Hem sağlıklı olmanın hem temizliğin ne denli önemli olduğunu kavradık.

Bizler de Adıyaman Belediyesi olarak sosyal sorumluluk bilinciyle, yaşanan bu süreçte herhangi bir olumsuzluk yaşanmasın diye şehrimizi her zamankinden daha temiz tutmaya çalıştık. Hem temizlik çalışanlarımız hem zabıta ekiplerimiz vatandaşlarımızın sağlığı için kendi sağlıklarını riske atma pahasına bir yandan şehri salgına karşı korumaya çalışırken diğer yandan esnaf denetimlerini sıklaştırdı. Bizim için Adıyaman’da yaşayan her bir vatandaşımızın sağlığı en az bizim sağlığımız kadar önemliydi çünkü. Bunun için zabıta ekiplerimiz tarafından hem esnaflara hem de vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımına başladık. Şehir genelinde 200 bin litre dezenfekten kullandık.

Mübarek Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, ocaklar tütsün, kimse sıkıntı yaşamasın diye yoksul ailelerimizin başta gıda olmak üzere birçok ihtiyacını gidermeye çalıştık. Ekonomik durumu iyi olmayan binlerce aile için sosyal destek kartı uygulamasını başlattık. Sosyal belediyecilik ve komşusu açken tok yatan bizden değildir anlayışıyla hareket ettik. Bunun için hem belediyemizden hem mahallelerden özel ekipler oluşturduk.

COVID-19 salgınının getirdiği bütün olumsuzluklara rağmen belediye ekiplerimiz görevlerini en iyi şekilde yapmanın bilinciyle ve halkımıza hizmette ara verilmeyeceğinin anlayışıyla çalışmalarına devam etti.

Bu süreçte Atatürk Bulvarı’nı Eski Samsat Caddesi’ne bağlayacak olan Millet Caddesi’nde yol çalışmalarımız devam etti.  Bahçecik Mahallesi’nin birçok sokağında asfalt çalışmalarını bitirme aşamasına geldik. Fatih Mahallesi’ndeki bazı sokaklarda kaldırım döşeme ve düzenleme çalışması yaptık. Flamingo yolu olarak bilinen Petrol Caddesi’nde düzenleme ve genişletme çalışmasını başladık ve bitirme aşamasına getirdik. Altınşehir Mahallemizde içme suyu hattını 500’lük HDPE borularla yeniledik. Yeni Mahalle’de asfalt öncesi kazı çalışmalarına başladık. Akkonut kavşağına otomatik sulama sistemi döşedik. Bütün bu ve daha birçok hizmeti COVID-19 salgınının herkesi evlerine hapsettiği 40 günlük sürede gerçekleştirdik.

Şehrimizi daha yeşil ve yaşanılır kılmak için COVID-19 salgınının arkasına sığınmadan ve mazeret üretmeden her zamankinden daha çok çalışarak size layık olmaya çalışacağız. Dualarınız en büyük güçtür bizim için. Verdiğimiz sözleri yerine getirmek ve size karşı mahcup olmamak için daha yaşanılır bir Adıyaman’ı hep birlikte yeniden inşa edeceğiz inşallah. Rabbimiz hem sizi hem bizi mahcup etmesin.

Değerli hemşerilerim,

Kıymetli anne ve babalar,

Sevgili gençler ve çocuklar…

Son olarak şunu söylemek isterim ki, COVID-19 tehlikesini henüz atlatmış değiliz. Sokağa çıkma yasağının kısmî olarak gevşetilmesi, salgın sona erdiği için değil, vatandaşlarımız kısa bir süreliğine de olsa dışarı çıkıp nefes alsın diyedir. Evde kalarak ve sokağa çıkmak zorunda kaldığımız da da maske kullanarak ve fiziksel mesafe kuralına riayet ederek sadece kendimizi değil sevdiklerimiz de kormuş olacağız. Lütfen kendimiz ve sevdiklerimiz için biraz da sabırlı olalım. İleride çokça pişman olacağımız davranışlarda bulunmayalım. İnanıyorum ki geçtiğimiz bu zorlu süreçten hep birlikte daha güzel yarınlara ulaşacağız.

Hepinizi en kalbî duygularla selamlıyor, Allah’a emanet olun diyorum…

     Dr. Süleyman KILINÇ

Adıyaman Belediye Başkanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz