Belediye Başkan Adayları Kadınlara Projelerini Anlattı

  0
  77

  Adıyaman Kadın Platformu tarafından organize edilen etkinlikte konuşan belediye başkan adayları, seçilmeleri halinde kadınlara yönelik yapacakları projelerini anlattı.
  Kadın Dostu Kentler Projesi kapsamında Adıyaman’daki kadın STK’ların oluşturduğu Adıyaman Kadın Platformu tarafından belediye başkan adayları ile bir araya gelindi. Belediye konferans salonunda gerçekleştirilen buluşmaya, AK Parti Belediye Başkan adayı Hüsrev Kutlu, CHP Belediye Başkan adayı Zeynal Bakır, BDP Belediye Başkan adayı Erdal yavaş ve eş başkan Naime Bilgiç katıldı.
  Kadın Platformu üyeleri daha önceden belediye başkan adaylarını tek tek dolaşarak kadınları ilgilendiren ve 30 maddeden oluşan taahhütnameyi imzalatmışlardı. Bu taahhütname dışında kadınlara yönelik projelerini adaylar anlattı.
  Kadın Dostu Kentler Projesi İl koordinatörü Sevgi Binbir ile Moderatör Zeliha Aktoprak, toplantıyı birlikte yönetti.
  Toplantıda ilk olarak konuşan AK Parti’nin Adıyaman Belediye Başkanlığı adayı Hüsrev Kutlu, Belediye Meclis Üyeleri içerisinde kadınların oranın yüzde 20 olduğunu belirterek, seçilmesi halinde ilk olarak kadınlara yönelik hizmeti hayata geçireceğini söyledi.
  Hüsrev Kutlu, “Belediye hizmetlerinden kadınlarımız yeteri kadar hizmet alamamış ve belediye olarak biz onlara borçluyuz. Öncelikle kadınlara yönelik spor alanları, çarşı merkezinde kadınların çocuklarını gönül rahatlığı ile bırakabilecekleri çocuk oyalama merkezi yapacağız. Buraya bırakılan çocuklara her türlü hizmet verilecek. Şehir merkezinde sadece kadınların kullanacağı otoparklar, kadın taziye evleri yapacağız. Bunların dışında kadınlardan gelecek her türlü projeye açığız. Sözümüz söz, taahhütnameye attığımız imzanın arkasındayız” dedi.
  CHP Belediye Başkan adayı Zeynal Bakır ise tüm kadınlara minnet duyduğunu, kadın-erkek ayrımına karşı çıktığını, sorunun kadın-erkek arasında olmadığını, sorunun ekonomik sistemde olduğunu vurguladı.
  Zeynal Bakır, “Sorun kadınların ekonomik bağımsızlığını sağlamamasındadır. Kadınların iş hayatında daha fazla yer alması gerektiğini önemsiyorum. Seçilirsem bir kadın belediye başkan yardımcım olacak. Nitelikli ve yetenekli kadın personele belediyenin ihtiyacı var. Kadın sosyal aktivite merkezi kuracağız. Kadın taziye evi kuracağız. Kadınların ihtiyaç duyduğu her alanda kurslar açacağız. Kız öğrenciler için geçici öğrenci konukevi yapacağız ve şehrin doğusuna yaşam ve koşu parkları yapacağız” ifadelerini kullandı.
  BDP Belediye Başkan adayı Erdal Yavaş ise kadıların kotalara indirgenmediği, kadın-erkek eşitliğinin olduğu tek partinin kendi partileri olduğunu, belediyenin kadın bütçesinin olacağını belirterek, belediyede eş başkanlık sisteminin devam edeceğini söyledi.
  Adayların konuşmasının ardından kadınlar adaylara taleplerini ileterek, sorular sordu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz