BDP, yerel seçim startını Kahta’da verdi

  0
  661

  Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, yerel seçim startına Adıyaman’ın Kahta ilçesinde başlayıp, konuşmasında hükümet ile cemaate yüklendi.

  Mitingin yapılacağı meydana HDP Eş Başkanı Sırrı Süreyya Önder ile birlikte gelen Demirtaş’ı büyük bir kalabalık coşkulu şekilde karşıladı. Seçim bürosunun balkonuna çıkıp burada bir konuşma yapan Demirtaş, hükümet ile cemaate yüklendi. Demirtaş konuşmasında, “Bugün Ankara’nın kirli siyasetinde dönen dolapları sizler de izliyorsunuz. Bizden taraf olmamız isteniyor. Ya cemaatten ya da AK Parti’den taraf olmamız isteniyor. Biz mecbur muyuz, ‘tencere dibin kara, seninki öbüründen kara.’ Al birini vur ötekine. Şimdiye kadar el birliğiyle, ittifak alanında iş birliğiyle rantları yiyip götürüyorlardı. Sanıyor musunuz ki AKP’lilerin evinde çelik kasa, para kutuları var da cemaatçilerin yok. Onların da var. Biz Barış ve Demokrasi Partisiyiz, haktan ve adaletten yanayız. Ne cemaatten ne de AKP’den yana olmak zorunda değiliz. Şimdi kurdukları tezgahlarla halkı iki kutba ayırmaya çalışıyorlar. Bir yanda birbiriyle çatışan ama şimdi ittifak yapan, bir tarafta imamın ordusu ile Mustafa Kemal’in askerleri; öbür tarafta da Tayyip Erdoğan’ın hırsızları. Biz onların nemalarının, ittifaklarının, hırsızlıklarının, çirkefliklerinin peşinde mi olacağız. Cemaatin televizyonunu açıyorsunuz, alt yazı var; BDP, AKP’yi destekliyor. AKP’nin televizyonunu açıyorsunuz, BDP cemaatten yanaymış. Kusura bakmayın sizin medya organlarınız, televizyonlarınız ve gazeteleriniz ancak sizin yalanlarınızı yazıyorlar. Bakın Kahta meydanlarında bir kez daha bir şey söylüyorum; biz sizin paralel devletinizden de hesap soracağız, sizin hırsızlarınızdan da hesap soracağız. Hiçbirinizden de taraf ve yana olmak da zorunda değiliz. AKP’nin karanlık devleti, cemaatin paralel devleti, Ergenekon’un derin devleti, bir tanesinde de demokratik devlet yok. Biz mecbur muyuz birinden yana tercih yapmaya? Biz Barış ve Demokrasi Partis’inin demokratik devletini inşa edeceğiz. Biz ne derin devlet, ne paralel devlet ne de karanlık devlet, bunların her birini elimizin tersiyle iteceğiz. Çünkü bunlar kirli ittifaklarıyla Türkiye’yi yiyip, bitirip kuru soğana çevirdiler” ifadelerini kullandı.

  Demirtaş konuşmasının ardından HDP Eş Başkanı Sırrı Süreyya Önder ve Kahta’daki belediye başkan adayları Mehmet Polat ile birlikte kalabalığı selamladı.

  Demirtaş daha sonra, Adıyaman’ın Kömür beldesinde düzenlenecek miting için Kahta’dan ayrıldı.kahtabdpdemirtaskahtabdpdemirtas1

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz