Başkan Kılınç’tan, Sözde Ortadoğu Barış Planı’na Sert Tepki

0
286

“KUDÜS, ÖZGÜR FİLİSTİN’İN BAŞKENTİDİR, OLMAYA DA DEVAM EDECEKTİR”

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ün tamamının İsrail’in Başkenti olacağını açıklamasına sert tepki gösteren Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, “Kudüs, özgür Filistin’in başkentidir ve olmaya da devam edecektir” dedi.

ABD ile İsrail’in ortaklaşa bir kararla sözde barış anlaşmasının ismini ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak değerlendirmesi ve bunun akabinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan açıklamada, Kudüs’ün tamamının İsrail’in başkenti olacağının belirtilmesi, İslam dünyasından sert tepki çekti.

Türkiye başta olmak üzere birçok ülke, ABD ve İsrail devletlerini kınayan açıklamalarda bulunurken, konu ile ilgili bir açıklama da Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç’tan geldi. “Kudüs için haklı mücadelemiz devam edecek” diyerek sözlerine başlayan Başkan Kılınç, sert tepkisini şu ifadelerle dile getirdi: “ABD tarafından Kudüs ile ilgili İsrail lehine alınan karar Ortadoğu barışına vurulan en büyük darbelerden birisidir. Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasının Birleşmiş Milletler kararına aykırı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Türkiye’nin Kudüs meselesindeki tavrı uluslararası hukuka dayandırılmaktadır. Kudüs meselesi ülkemizin en önemli ‘kırmızıçizgilerinden’ birisi olmasına rağmen ABD’nin bunu görmemezlikten gelmesi kabul edilemez bir anlayıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetimizin her daim olduğu gibi bugün de Filistin’in Kudüs konusundaki haklı mücadelesine desteği millet olarak bizleri geleceğe dair umutlu ve mutlu etmektedir. Çünkü şuna inanıyoruz ki, Kudüs başta özgür Filistin’in, daha sonra da insanlığın başkenti olarak kalmaya devam edecektir. Kudüs meselesinin 400 yıllık hatırını unutmak mümkün değildir. İnsanlığın kadim geleneğini hiçe sayan anlayışı nefretle kınıyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz