Başkan Kılınç, Virüs Tedbirlerini ve Önerileri TRT GAP Radyosu’nda Anlattı

0
839

Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, TRT GAP Radyosu’na konuk olarak koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan çalışmaları değerlendirip, vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu: “Bireysel tedbirlere dikkat edelim. 2-3 hafta daha sabredip evde kalalım. Bu kritik süreci en doğru şekilde atlatırsak, virüsün etkisi azalmaya başlayacaktır.”

Adıyaman Belediyesi tarafından sürdürülen koronavirüs tedbirlerini konuk olduğu TRT GAP Radyosu’nda değerlendiren Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

İnsanoğlunun hırsından dolayı doğanın işleyişini bozulduğunu ve bununda bu virüsü ortaya çıktığını savunarak konuşmasına başlayan Başkan Kılınç, “Bir hekim olarak halkımıza uyarım; Lütfen panik yapmasınlar, ancak tedbirli olsunlar. Tedbirden kastımız da bireysel temizliğe dikkat edilmesi. Bunların başlıcası ellerimizi sık sık sabunla ve bol suyla yıkamak ve ellerimizi ağzımıza, gözümüze ve burnumuza sürmemek, hapşırma ve öksürme durumunda tek kullanımlık mendilleri kullanmak, toplu alanlarda bulunmaktan uzak durmak, kişilerle aramızdaki mesafeleri en az bir metre tutmak, bunların yanında beslenmemize de dikkat etmek, özellikle de yeterince protein almak çok önemli… Bunlardan daha da önemlisi evde kalınması kuralı… Çok kritik 2 yada 3 haftaya giriyoruz. En azından bu süreçte uyarıları dikkate alıp evden dışarı çıkmayalım ve evimize misafir kabul etmeyelim” diyerek bilgi verdi.

Bir taraftan tedbirleri alırken, diğer taraftan da yaşanan ciddi stresten dolayı duygusal bağların korunmasına önem verilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Başkan Kılınç, bu süreçte uzun zamandır görüşülmeyen eşin dostun aranıp hal hatır sorulmasının, ekonomik olarak zor durumda olan dost, akraba ve komşuya yardımcı olunmasının insanı mutlu edeceğini ve bu mutluluk hormonunun stresi azaltacağını dile getirdi.

Adıyaman Belediyesi olarak, virüsün ülkemizde etkisini göstermeye başladığı ilk günden itibaren tedbirler almaya başladıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Kılınç, ilk iş olarak Adıyaman Valiliği koordinatörlüğünde bir koordinasyon kurulu oluşturulduğunu ve bu kurulun aldığı kararların ivedi bir şekilde hayata geçirildiğini belirtti. Adıyaman Belediyesi olarak da işe hızlıca koyulduklarını söyleyen Başkan Kılınç, “Genelge yayımlanmada şehrimizde birçok alanda gerekli tedbiri aldık. Oluşturduğumuz ekiplerle toplu taşıma araçları, meslek grubu siteleri, ATM’ler, duraklar, otogar, taziye evleri, ibadethaneler, parklar, çocuk oyun grupları, çöp kutuları ve konteynırlar gibi risk teşkil eden her alanı sık sık dezenfekte ediyoruz. Ayrıca, bir yandan şehir genelinde dezenfekte çalışması yapan arkadaşlarımız, diğer yandan da şehir merkezindeki cadde, sokak ve kaldırımları deterjanlı suyla yıkayarak, virüsün etkisini minimuma indirmeye çalışıyor. Bunların yanında; Billboardlardan, toplu taşıma araçlarımızdaki ekranlardan, belediyemizin sosyal medya hesaplarından ve hazırladığımız el ilanlarıyla halkımıza gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Zabıtamız ise ilgili kurumlardaki teknik personellerle çeşitli işyerlerinde hijyen ve fiyat denetimlerine ara vermeden devam ediyor. Belediyemize ait şehir içi otobüslerde sosyal mesafe korunsun diye çeşitli tedbirler alan arkadaşlarımız, köy ve ilçe dolmuşlarında da sık sık denetimlerde bulunarak sosyal mesafe kurallarına uyulması için gerekli uyarılarda bulunuyor. Fırınlar ve matadorların ekmekleri poşet içerisinde satmaları için gerekli uyarılar yapılıp, denetimler gerçekleştiren ekiplerimiz,

parklardaki oturma gruplarını da, vatandaşlarımızın bu alanlarda zaman geçirmemeleri için kaldırıldı. Taziye evlerimizi, parklarımızı ve hayvan pazarımızı kapatıp, hastanemizde olası bir yoğunluğa tedbir olması amacıyla bahçeye çadır kurduk. Belediyemize yapılacak ödemeler için online sisteme geçtik. Sağlık çalışanlarımıza ayrı bir araç tahsis ettik. Sağlık çalışanlarımız ve kendi çalışanlarımız için Kadın ve Gençlik Merkezimiz bünyesinde maske üremine başladık. Bu saydıklarımız, belediyemizin adlığı tedbirlerden sadece bazıları” şeklinde bilgi verdi.

Çalışmalarına, ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yaparak, destek kartını hizmete koyarak ve isteyenlere kitap dağıtarak devam ettiklerini ve edeceklerini de söylen Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, konuşmasının sonunda kendisine bu imkanı tanıyan TRT GAP Radyosu ailesine teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz