Başkan Adayı Kutlu, Adıyaman’da AVM Kurulmalı

  0
  51

  AK Parti Belediye Başkan Adayı Av. F. Hüsrev Kutlu, Kral Radyo’da yayımlanan “Burak Cansel’le Seçime Doğru” programına konuk oldu.

  Yaklaşık 2 buçuk saat süren programda, birçok konuya değinen Başkan Adayı Kutlu, program sunucusu Burak Cansel’in sorularını, yanıtladı. Seçim süreciyle ilgili ilk soruya cevap veren Kutlu; “Seçim çalışmalarımız gece gündüz devam ediyor. Ev toplantıları, salon toplantıları, seçim irtibat bürosu çalışmaları, esnaf ve sivil toplum örgütleri ziyaretleri derken, yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

  Geçtiğimiz günlerde Niğde’de meydana gelen çatışmayla ilgili sorulan soruya da cevap veren Başkan Adayı Kutlu; “Uzun zamandan beri şehit haberleri gelmiyordu. Niğde Ulukışla’daki o üzücü haber hepimizin yüreğini sızlattı. Bu vesileyle barış sürecinin ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. İnşallah bu tür hadiseler bir daha yaşanmaz. Barış sürecine karşı çıkan, barış sürecini vatana ihanet gibi gösterenlerin aslında ne kadar bir açmaz içerisinde olduklarını, esas vatana ihanetin barış sürecini baltalamak olduğunu bir kez daha göstermiş oldular. Bunun üzerinden bile siyasi istismar yapanları gördükçe insan üzülüyor. Akan kan hepimizin kanı. Temenni ediyoruz ki bu tür üzücü hadiseler tekrar etmesin. Başka kaza bela olmasın. Asker yakınları, polis yakınları evinde uyudukları zaman gece rahat bir şekilde uyuyabilsin” şeklinde konuştu.

   

  “Birileri Bizi Halka Yanlış Anlatmış”

   

              Halkın gözünde nasıl görüldüğüne dair sorulan bir soruya ise, Başkan Adayı Kutlu, şunları söyledi:

  “Karşılaştığımız birçok insan, toplantılarımıza iştirak eden insanların birçoğu, ‘Siz anlatıldığı gibi değilmişsiniz. Cana yakınmışsınız’ diyor. Demek ki birileri bizi halka yanlış anlatmış. Benimle ilgili yanlış propaganda yapmış, ama Allah’a şükür seçim sürecinde biz bunu kırdık. İnsanlar beni tanıdıkça yanıldıklarını itiraf ediyorlar. Gittiğimiz her ortamda olumlu sonuçlarla dönüyoruz. Günümüzde insanların yüzüne gülüp arkasından film çevirenlerle çok karşılaşıyoruz. Allah’a çok şükür benim böyle olmadığımı herkes biliyor. İçimin ve dışımın aynı olduğunu cümle âlem biliyor. Bilmeyenler ise öğrendikçe beni takdir ediyor. Belediye meclis üyelerimize, teşkilattaki arkadaşlarımıza benim söylediğim şu: ‘Yalan söyleyerek oy istemeyin. Yalan çok kötü bir alışkanlık. Yalanla alacağımız oy bize lazım değil. Bizim doğrulukla, dürüstlükle kendimizi anlatarak oy istememiz lazım.’ Belki geçmişte yalan söylemek hoş görülürdü, ama benim hayatım boyunca hoş görmediğim yalana, hiçbir şekilde prim vermek istemiyorum. Bugüne kadar asla yalana meyletmedim. Bundan sonraki çalışmalarımda da yalana yer vermeyeceğim.

   

  Yalana Asla Yanaşmadım

   

  Şu ana kadar bana gelen taleplerin en fazlası iş konusu. Hiç kimseye iş konusunda söz vermiyorum. Bunu rahatlıkla söylüyorum. Bazen birisiyle karşılaşıyorum ve kendi kendime diyorum ki ‘ilk fırsatta ben bu adamı işe alamlayım.’ Ama ona da bir iş sözü vermiyorum. Çünkü ben bir adama iş sözü verdim desem, başkasına vermedim desem bu kısa sürede binleri bulur. Binlerce kişiye yalancı konumuna düşeriz. 3 bin kişiye iş sözü verirseniz sonunda 100 kişiyi işe alsanız bile, 2 bin 900 kişiye karşı yalancı durumuna düşersiniz. Onun için ben prensip olarak özellikle iş konusunda söz vermiyorum. ‘Elimden gelirse yardımcı olurum’ diye bazen söz veriyorum. Yalnız onlarda ‘Biz sana destek veririz, ama karşılığında bu olmalı’ dedikleri zaman, işte orada duruyorum. Bazılarına da bir yardımda bulunacaksak, bir maddi sorunu varsa da bu seçim öncesinde bunlarda da kendimizi frenliyoruz. Çünkü böyle bir menfaat karşılığında veyahut ta bir yardım karşılığında bir oy talebi benim nazarımda etik değildir. Bunlara ileride yardımcı olabiliriz. Elimizden geleni yapabiliriz. Yalnız herhangi bir menfaat talebi karşılığında oy talebini etik bulmuyorum. Bundan şiddetle uzak duruyorum. Çünkü yarın tekrar bu milletle yüz yüze geleceğiz inşallah. Madem bu milletle yüz yüze bakacağız. Birbirimizi kandırmamamız lazım. Ben bazılarıyla da görüştüğümde diyor ki ‘falanca benim yakınım ben ona oy vereceğim.’ Buna da gayet saygı duyuyorum. Benim düşüncem budur. ‘Ben size oy vermeyeceğim’ diyen insanları da takdir ediyorum. Üzüldüğüm şey, her gelen ‘Oyum senindir’ diyen insanlardır. Bunları çok doğru bulmuyorum. Kendi kendilerine zarar veriyorlar. Çok samimi olmuyorlar. Bunlar çok fazla da değil zaten.

   

  AK Parti’nin Durumunu Bu Ortamda Gayet İyi Görüyorum

   

  Ben avukatlığımda da hiçbir zaman olmayan bir duaya ‘âmin’ demedim. Bir dosyaya baktığım zaman ‘Bu dosya şuraya gider. Şunları yapmaya çalışırız. Şu kadarını belki yapabiliriz’ demedim. Olmayacak bir davada insanları yönlendirmedim. Duygularını istismar edip parasını almaktan şiddetle kaçındım. Bazı davaları da ‘Ben bu davaya katkı sağlayamayacağım, ek bir şey veremeyeceğim, onun için almıyorum’ dediğim çok oldu. Siyasi hayatımda da bunu bir prensip olarak ortaya koyuyorum. İnsanların duygularını istismar etmeye kimsenin hakkı olmamalı.

   

  Bana Göre Siyasetçi, Yalan Söylemeyen Kişidir

   

  Başka biri yalan söyleyip, daha sonra bulunduğu ortamdan gidebilir. Ortadan kaybolabilir, ama siyasetçi her zaman toplumla yüz yüze olan kişidir. Onun için siyasetçinin asla yalan söylememsi gerekir. Bana Göre Siyasetçi, Yalan Söylemeyen Kişidir. Bu konuda hiç değilse ben bunu şahsımda, nefsimde uygulamaya çalışıyorum. Zaten bu millet beni seçerse benim dürüst olduğuma kanaat getirerek seçecek. O zaman benim bu imajımı bozma gibi bir lüksüm olamaz. İnsanlara ilk başta bir şey söylediğinizde o adam eve gitse de ‘Ya bu adam böyle söyledi ama bunun söylediği birazda yalan demek ki ilk günden bizi kandırıyor’ gibi imajınızı da bozabilir. Yani siyasetende bize fayda sağlayan bir durum değil. O zaman siyaseten bize zarar verecek bir çalışmanın içerisine girmemek lazım diye düşünüyorum. “

  “Kararlılığımızı, İrademizi Ortaya Koyarak Birçok Şey Yapacağız”

   

  Adıyaman’da birçok sorunun var olduğunu da dile getiren Hüsrev Kutlu; “Seçildikten sonra çok fazla sorunla karşı karşıya kalacağımızın farkındayım, ama bunun üstesinden geleceğiz. Kararlılığımızı, irademizi, ortaya koyarak birçok şey yapacağız inşallah. Örneğin şehrin altyapısının yetersiz bir durumda olduğunu görüyoruz. Hemen hemen bütün mahallelerde benzer sorunlar var. Bunun dışında sokaklarda geçerken çok normal görüyoruz. Hâlbuki onun 100 metre ilerisinde açılması gereken yol açılmamıştır. En sorunsuz kısım su sorunu. Ancak bu konuda da çeşitli yerlerde devir daim yapılmıyor. Yapmadığı zaman içilemez duruma geliyor. Veya bir kısım mahallelerde adeta üvey evlat muamelesi var. Bir kısmına Havşeri suyu verilirken, öbürüne Kırkgöz suyu veriliyor. Doğal olarak onlarda daha kaliteli su içmek istiyorlar ve ciddi manada taleplerle karşı karşıya geliyoruz. Ama bunlar aşılamayacak sorunlar değil. Yani İstanbul’un su sorununu çözen bir zihniyet, Adıyaman’ın su sorununu çok daha rahat bir şekilde çözebilir. Birçok konudaki sorunları şimdiden not alıyoruz ve bunları nasıl çözeceğimizi şimdiden planlıyoruz. Benim, ‘Şöyle 5 seneyi bekleyim, seçime az bir süre kala çalışmaya başlarım. Nasıl olsa o zaman gözükür’ diye bir düşüncem yok. İlk günden sorunları çözmeye başlamamız lazım. Bu sorunları çözerken de adil bir biçimde çözmemiz lazım ve bunun için de gereken tedbirleri şimdiden alıyorum. Yani şehrimizi güzelleştirmek için var olan sorunlara şimdiden çözüm yolları arıyoruz. Bunda başarılı olacağımıza inanıyorum. Bir belediye, ‘Halka nasıl hizmet edebilirim’ diye düşünmeli. Bu doğrultuda halkın her kesimine hizmet verebilmeli. Yaşlısına da, gencine de, bayanına da, erkeğine de ayrı ayrı hizmet edebilmeli. Her kesimin farklı hizmete ihtiyacı var ve biz her kesime ihtiyaç duyulan hizmeti vermenin gayreti içerisinde olacağız.

   

  Yaşlılara Ulaşım Hizmeti Sağlayacağız

  Yaşlılarımızı misafirliğe giderken, ya da ziyaretgâhlara gitmek istediğinde biz onları evinden alıp istediği yere götürebilmeli ve istediği zaman tekrar oradan alıp evine getirebilmeliyiz. Yaşlılarımıza böyle bir imkân sağlamayız diye düşünüyoruz.

   

  Gençlerin İnternet İhtiyacını Sağlayacağız 

  Gençlerimizin internet ihtiyacını karşılayabilmek için şehrin belli yerlerine kablosuz internet kurmakla onların bu isteğini yerine getirebilmeliyiz. Bunun için bir çalışmamız olacak.

   

  Gece Taksi Düşünüyoruz

   

  Ulaşım konusunda ‘Gece Taksi’ düşünüyoruz. Gecenin geç saatlerinde şehir içi ulaşımı yapılmıyor. Belediye olarak ulaşımın kesildiği saatlerde, icabında böyle bir sosyal amaçlı imkân sunulabilir. Bununda üzerinde duracağız. Böyle olursa şehirdeki hareket icabında gece de devam edecektir.

   

  Bisiklet İstasyonları Kuracağız

  Bunun dışında bisiklet istasyonu projemiz var. Avrupa’nın birçok kentinde böyle bir proje uygulanıyor. Çeşitli bisiklet istasyonları kurulabilir, ama onun için önce bisiklet yolu yapmamız lazım. Hem merkezde, hem de çevre semtlerde bisiklet istasyonları olacak.

   

  Adıyaman’da AVM Kurulmalı

  Adıyaman’da bir AVM’nin kurulması için ön ayak olmayı düşünüyoruz. Bunu yaparken, esnafımızın mağdur olmamasını göz önünde bulundurmalıyız. Yani AVM Adıyaman’ın bir gerçeği. Bugün AVM olmadığı için birçok insan AVM’lere gitmek için çevre illere gidiyor ve parasını çevre illerde harcıyor. Adıyaman’da böyle bir imkân sağlansa, doğal olarak hem paramız Adıyaman’da kalacak, hem de insanlar il dışına gitme mecburiyetinde kalmayacak. Bu yüzden Adıyaman’daki bu eksikliğin giderilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Tek hedefimiz var; oda Adıyaman’a en güzel hizmeti yapmaktır.

   

  Turizmin Canlanmasını Sağlayacağız

  Turizmin daha çok canlandırılması amacıyla ne gerekiyorsa onun yapılması için üstümüze düşeni yerine getirmeliyiz. Bunun için çaba harcayacağız. Örneğin Adıyaman’da yatak kapasitesinin az olduğunu düşünüyoruz. Bu manada mevcut kapasitenin arttırılması için imkânlarımız ölçüsünde gerekli teşvikin sağlanmasına önayak olmamız lazım. Yoksa il dışından gelen insanlara mahcup oluruz. Mesela benim Mayıs ayı içinde davet ettiğim misafirler var. Bunlara yer bulmak için şimdiden sıkıntı çekiyorum. Şimdi birde bunlara konferans salonları olacak. Restoranlar olacak. Yani bu konuda bizim birçok eksiğimiz var. Bir yandan turistin gelmesini istiyoruz, bir yandan da gelecek altyapımızın olmadığını biliyoruz. Bunları topyekûn bir seferberlikle hepsini birden yürütmemiz lazım. Çünkü turizm, bacasız fabrika olarak biliniyor ve birçok iş kapısı açıyor. Sonra Adıyaman’ımızın yerel ürünlerinin tanıtımı için bir takım etkinliklerin olması lazım. Bunda da belediyenin ön ayak olması gerekir.

   

  Adıyaman’ın En Büyük Sorunu İşsizlik

   

  Şu anda Adıyaman’ın en büyük sorunu işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sorunun çözümü için istihdamın artması lazım. Sanayinin teşviki için, turizmin gelişmesi için, ticaretin gelişmesi için belediye olarak imkânlarımız nispetinde gerekeni yapmamız lazım. Yani belediyenin öncülüğüyle bu tür konulardaki sorunlar çözüme kavuşturulabilir. Bu şekilde ancak işsizlik eritilebilir.

   

  Sosyal Alanların Açılmasına Ağırlık Vereceğiz

  Sosyal alanların yaygınlaşması için ne gerekiyorsa yapacağız. Örneğin ilk etapta her mahallede olmazsa bile, bir yerlerden başlanıp peyderpey mahallelerde çeşitli sosyal ve spor alanları oluşturabiliriz. Bu anlamda halkın spor, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını giderebiliriz. Bunun için de projelerimiz var. İnşallah uygulamanın gayreti içinde olacağız.

  Adıyaman’ımızı yeni bir yüze kavuşturmayı, daha çok yaşanılabilir bir konuma getirmeyi hedefliyoruz. Bunun için yoğun bir gayret göstereceğiz.

   

  Seçimde Rekor Kıracağız

  Seçimleri rekor bir oyla kazanacağız. Halkımızın teveccühünü görünce, rekor kıracağımızı görebiliyorum. Bu seçimde Adıyaman’da görülmemiş bir potansiyele ulaşacağız” şeklinde konuştu.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz